moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE

30 wozów ewakuacji medycznej oraz kilkanaście wozów dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak trafi do Wojska Polskiego w ramach dwóch umów o łącznej wartości ponad 900 mln zł podpisanych w Siemianowicach Śląskich. To ostatnie z umów zawieranych w ramach „polskiej” części kontraktów z SAFE. Przed MON-em kontrakty wielonarodowe w ramach tego unijnego programu, które będą podpisywane później.

„3 dni, 62 umowy, 120 mld zł dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. (…) Melduję wykonanie zadania. Taki jest polski SAFE. Ps. W 3 dni zakontraktowaliśmy w polskim przemyśle więcej niż PiS przez 8 lat” – napisała Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, pełnomocnik rządu ds. instrumentu na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa, na platformie X. Odniosła się w ten sposób do zakończenia trzydniowego „maratonu” podpisywania umów z unijnego programu pożyczkowego SAFE.

Zgodnie z zasadami programu, krajowe umowy, które mają zostać sfinansowane z tych środków, musiały zostać zawarte do końca maja. To jednak nie wszystkie kontrakty, jakie będą sfinansowane z SAFE. Ograniczenia czasowe nie dotyczą bowiem umów wielonarodowych: dwu- i wielostronnych, które będą podpisywane później.

REKLAMA

Ostatnie kontrakty z „polskiej” części SAFE podpisano dziś w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich. Gen. dyw. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, w obecności Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera, ministra obrony narodowej, oraz Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej, zawarł umowy na dostawę wozów na podwoziu kołowych transporterów Rosomak 8x8.

Pierwsza z nich dotyczy 30 wozów ewakuacji medycznej (WEM), pojazdów przeznaczonych do ewakuacji medycznej i wsparcia batalionów czołgów K2GF i K2PL. Wartość umowy wynosi ponad 500 mln zł netto, a jej realizacja zaplanowana jest do 2028 roku. Drugi kontrakt obejmuje kilkanaście wozów dowodzenia (WD), również dla pododdziałów K2, o wartości około 400 mln zł netto, z terminem dostaw w latach 2026–2029.

– Dla województwa śląskiego przemysł zbrojeniowy staje się nowym kołem zamachowym. To tutaj mogą lokować się nowe firmy i tutaj, nie tylko w przemyśle państwowym, ale także prywatnym, rodzą się nowe inicjatywy – mówił w siedzibie spółki Rosomak wicepremier. Zwrócił przy tym uwagę na ogromny potencjał przemysłowy tego województwa. – Osoby, które będą kończyć pracę w kopalniach, znajdą lepsze zatrudnienie w przemyśle zbrojeniowym. To bardzo ważny sygnał dla tego regionu – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Pełnomocnik rządu ds. SAFE przypomniała, że choć 30 maja to ostatni dzień na dokonanie tzw. samodzielnych zakupów ze środków z SAFE, nie kończą one zakupów w polskim przemyśle zbrojeniowym. – To kolejne kłamstwo, które próbowano nam wmówić. Przez najbliższe tygodnie będziemy podpisywać kolejne umowy, gdy partnerzy zagraniczni będą inwestować w polskim przemyśle zbrojeniowym – podkreśliła Sobkowiak-Czarnecka.

Rosomak w dwóch wcieleniach

Rosomak WEM to opancerzony wóz ewakuacji medycznej przeznaczony do działań na polu walki, którego zadaniem jest szybkie podejmowanie rannych oraz ich bezpieczny transport do dalszych etapów pomocy medycznej. Na pokładzie możliwe jest udzielanie podstawowej pomocy, w tym opatrywanie ran, stabilizacja stanu poszkodowanych i podtrzymywanie funkcji życiowych. Pojazd umożliwia przewóz do trzech rannych w pozycji leżącej, zapewniając jednocześnie ergonomiczne warunki pracy dla personelu medycznego. Załogę stanowią dowódca wozu, kierowca-mechanik, podoficer sanitarny oraz dwóch sanitariuszy.

Rosomak WD służy do planowania, koordynowania i kierowania wsparciem ogniowym pododdziałów. Umożliwia rozwijanie stanowisk dowodzenia, zbieranie oraz analizę danych dotyczących warunków prowadzenia ognia, a także przetwarzanie informacji rozpoznawczych niezbędnych do rażenia celów przeciwnika. Dzięki wysokiej mobilności i dobrym własnościom trakcyjnym może działać zarówno na drogach, jak i w trudnym terenie. Rosomaki WD będą częścią składową Podstawowego Modułu Bojowego, tworzącego podsystem zapewniający możliwość autonomicznego prowadzenia działań operacyjnych batalionów czołgów K2GF i K2PL.

Wojsko Polskie realizuje obecnie kilka umów wykonawczych dotyczących różnych wersji transporterów Rosomak. Obejmują one dostawy nowych wozów bojowych wyposażonych w bezzałogowe wieże ZSSW-30, zamówienie wydłużonych Rosomaków-L, a także pojazdów specjalistycznych, takich jak wozy rozpoznania technicznego (WRT), wozy ewakuacji medycznej czy wozy pomocy technicznej (WPT). Dzięki tym kontraktom rozwijana jest nie tylko flota podstawowych transporterów opancerzonych, lecz także cała rodzina pojazdów wsparcia opartych na platformie Rosomak, stanowiąca jeden z filarów wyposażenia wojsk lądowych.

SAFE dla Wojska Polskiego

Unijny program SAFE (Security Action For Europe) został stworzony, by wzmocnić potencjał obronny państw członkowskich. Polska jest jego największym beneficjentem i z puli 150 mld euro otrzyma 43,7 mld euro w formie niskooprocentowanych pożyczek. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup dronów, systemów obrony powietrznej, amunicję czy uzbrojenie wojsk lądowych. Środki mają być wydatkowane do 2030 roku, a pożyczka będzie spłacana do 45 lat od daty wypłaty każdej transzy. Ok. 90 procent środków trafi do polskich firm, a rząd szacuje, że z programu finalnie skorzysta prawie 12 tys. polskich firm współpracujących z przemysłem zbrojeniowym.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: 18 BZ, MON, 12BZ

dodaj komentarz

komentarze


Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Zbrodnicza farsa
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Generał z cienia
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Łączą nas wspólne cele
Od eksperymentu do elity NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Najzdrowsi z najtwardszych
Koszykarskie widowisko
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krok w stronę pokoju
Marsz prawdę ci powie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Polski wkład w operację „Overlord”
Ruszyły największe targi obronne
Lotnicze święto w Lesznie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sojusz kontra drony
Podróż w ciemność
Wielka gra na ukraińskim froncie
Trening działań połączonych
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Litwini z polskimi Gromami
Polska szykuje się do produkcji Panter
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Na granicy stratosfery
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Podchorążowie w dżungli
Powitanie F-35 z Polską
Na straży nieba
W centrum uwagi
Kraków zaprosił weteranów
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Wsparcie ma znaczenie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Uniforms Are Worn by Real People
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Śmierć w sercu Azji
Stała baza wojsk USA w Polsce
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Równanie z „Iksem”
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
DOL(a) pilota
Minister obrony RFN w Polsce
Bez zmian w emeryturach
Jego ofiara – nasza pamięć
Czerwieńsze będą…
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Co dalej z orderem Zełenskiego?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO