moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w Dowództwie Garnizonu Warszawa

Gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, pożegnał się dziś z DGW. Od początku sierpnia, zgodnie z decyzją ministra obrony, generał obejmie stanowisko w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk. W DGW jego obowiązki przejmie płk Tomasz Dominikowski, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, który od 1 lipca będzie pełnił czasowo obowiązki dowódcy.

– Dowodzenie Dowództwem Garnizonu Warszawa było dla mnie ogromnym wyróżnieniem, zaszczytem i honorem – mówił gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa żegnając się z urzędem podczas uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Generał Głąb podziękował żołnierzom, dzięki którym DGW jest tak dobrze postrzeganą instytucją polskiego wojska. – W DGW służy 4 tys. żołnierzy i 2 tys. pracowników cywilnych i im wszystkim wyrażam swoją wdzięczność, uznanie i szacunek za wspólne 5 lat pracy – dodał.

 

Nowe wyzwania

Od 1 sierpnia, decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka, gen. Głąb obejmie stanowisko zastępcy Szefa Sztabu ds. Zarządzania Zasobami w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym (HQ SACT) w Norfolk. Natomiast w DGW zastąpi go płk Tomasz Dominikowski, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, który od 1 lipca będzie pełnił czasowo obowiązki dowódcy. – Gratuluję wyznaczenia na nowe stanowisko w strukturze NATO, w instytucji, która odgrywa istotną rolę w przygotowaniu Sojuszu do współczesnych wyzwań – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do generała. Zwierzchnik Sił Zbrojnych dodał, że jest przekonany, iż dotychczasowe doświadczenie zdobyte przez gen. Głąba pozwoli mu wnieść duży wkład w działanie Dowództwa w Norfolk. – Dziękuję też za ostatnie pięć lat profesjonalizmu i zaangażowania, dzięki którym DGW jest wizytówką polskiego wojska – dodał Duda.

Za doskonałe kierowanie DGW dziękował gen. Głąbowi w liście także minister Błaszczak. Szef MON-u wyraził uznanie dla wiedzy i zdolności organizacyjnych, jakimi generał wykazał się podczas ostatnich lat. – Jestem przekonany, że nowy etap służby będzie równie owocny jak poprzedni – dodał minister. Z kolei obecny na uroczystości wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz uzupełnił, że już czeka na powrót gen. Głąba do Polski i służby na kolejnym stanowisku w naszej armii.

W imieniu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz weteranów walk o niepodległość Polski, z dowódcą DGW pożegnał się także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu. – Dziękuję za lata świetnej współpracy, zawsze mogliśmy liczyć na Pana i Pańskich żołnierzy, a jako dowódca DGW dbał Pan o to, aby polska historia i tradycja wojskowości były mocno obecne w polskim społeczeństwie – podkreślał Kasprzyk.

Uroczystości uświetniła zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńca przez gen. Głąba i jego następcę oraz defilada pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych jednostek podległych DGW.

Droga w armii

Gen. dyw. Robert Głąb urodził się 30 września 1965 roku w Olkuszu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył też m.in. kurs taktyczno-operacyjny w Akademii Obrony Narodowej, specjalistyczne kursy wojskowe w szkołach NATO w Oberammergau (RFN) i Rydze (Łotwa) oraz Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii.

Zawodową służbę wojskową gen. Głąb rozpoczął w 1988 roku w 3 Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju. Przeszedł tam całą drogę wojskową od dowódcy plutonu, przez dowódcę dywizjonu rakietowego, aż po szefa sztabu brygady. W 2009 roku rozpoczął służbę w Dowództwie Sił Powietrznych jako starszy specjalista, a następnie szef Sekretariatu Dowództwa.

Od 2012 roku służył w strukturach NATO w Ramstein (RFN) jako szef Zarządu Szkolenia w Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM). Trzy lata później, po powrocie do kraju, kontynuował służbę w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od 7 marca 2016 roku dowodził Garnizonem Warszawa.

Płk Tomasz Dominikowski jest zastępcą dowódcy Garnizonu Warszawa. Służył w DGW jako szef Pionu Szkolenia, dowodził także jednostkami podległymi DGW: 10 Warszawskim Pułkiem Samochodowym, Wojskowym Ośrodkiem Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo oraz Batalionem Reprezentacyjnym WP.

Sojusznicze Dowództwo Transformacyjne (HQ SACT) w Norfolk to jedno z dwóch dowództw strategicznych NATO zajmujące się transformacją zdolności wojskowych Sojuszu do nowych wymagań geopolitycznych. Ma za zadanie testować i wdrażać nowe doktryny strategiczne, kontrolować zdolności i możliwości wojsk NATO oraz prowadzić szkolenia i ćwiczenia. W Polsce Dowództwo nadzoruje Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Dowództwo Garnizonu Warszawa jest odpowiedzialne za udział wojskowej asysty honorowej w uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych organizowanych w kraju i za granicą. Przygotowuje też środki zapewniające sprawne funkcjonowanie na szczeblu centralnym wojskowych systemów dowodzenia i łączności. Dowództwo zajmuje się także zaopatrywaniem logistycznym i fizyczną ochroną instytucji MON.

W skład DGW wchodzą jednostki wojskowe o różnych specjalnościach, m.in. Pułk Reprezentacyjny WP ze Szwadronem Kawalerii i Orkiestrą Reprezentacyjną WP, wszystkie orkiestry wojskowe, a także jednostki dowodzenia, łączności oraz ochrony obiektów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik/DGW, UdSKiOR

dodaj komentarz

komentarze


Morze Czarne pod rakietowym parasolem
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEye dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO na północnym szlaku
Wytropić zagrożenie
Wojna na detale
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gunner, nie runner
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO