moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

III Formoza Challenge w Ustce

Bsmt Łukasz Kreft, Tomasz Oślizło, Łukasz Karpiński i drużyna z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego zostali zwycięzcami zawodów Formoza Challenge w Ustce. Marynarz i żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża byli najgroźniejszymi rywalami dla biegaczy specjalizujących się w biegach przeszkodowych. Na mecie zameldowało się 484 zawodników i 40 drużyn.

Kilkadziesiąt przeszkód czekało na uczestników trzeciej edycji zawodów Formoza Challenge w Ustce. Zawodnicy rywalizowali o zwycięstwo w czterech kategoriach – trzech indywidualnych i drużynowej. Najtrudniejszą dla indywidualistów była kategoria ultra. Każdy zawodnik biegł z atrapą karabinka AK-47 oraz z plecakiem ważącym minimum 8 kg. Na mecie zameldowało się 92 „ultrasów” i 12 „ultrasek”. Ten sam dystans bez dodatkowego obciążenia pokonało 180 zawodników i 51 zawodniczek. Trzecią konkurencję indywidualną rozegrano na trasie o długości 5 km. W tym biegu jego uczestnicy (108 biegaczy i 41 biegaczek) również nie biegli z dodatkowym obciążeniem. Natomiast najlepsze drużyny, w których mogło wystartować od czterech do 10 zawodników, wyłoniono na trasie o długości 10 km. Na mecie zameldowało się 40 ekip.

Po raz drugi z rzędu bieg dla „ultrasów” na dystansie 10 km wygrał bsmt Łukasz Kreft z Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Na mecie o 2 min 29 s wyprzedził sierż. Artura Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Wygrać z Arturem to nie lada wyczyn. Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa. Szkoda tylko, że z powodu koronawirusa nie było uroczystej ceremonii wręczenia nagród, bo stanąć na podium razem z Arturem to ogromny zaszczyt – podkreśla bosmanmat. Marynarz, podobnie jak wielu uczestników, bardzo czekał na te zawody. – Nie mogłem się doczekać tego startu. Byłem bardzo zmotywowany, aby wygrać drugi raz z rzędu – dodaje zwycięzca.

Sierż. Artur Pelo w 2018 roku wygrał pierwszą edycję zawodów Formoza Challenge w Ustce. Był najlepszy wśród zawodników biegnących w strojach sportowych. Natomiast w zeszłym roku walczył z Łukaszem Kreftem w kategorii ultra. – Artur był wtedy dziewiąty, ale biegł z kontuzją. Dlatego tegoroczne zwycięstwo jest dla mnie bardzo cenne – przyznaje bosmanmat. Sierżant Pelo nie przygotowywał się specjalnie do startu w Ustce. – Decyzję o udziale w zawodach podjąłem w ostatniej chwili. Byłem spragniony sportowej rywalizacji i cieszę się, że organizatorzy stworzyli zawodnikom znakomite warunki. Działacze ze Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowego Formoza oraz żołnierze Formozy świetnie przygotowali trasę i przeszkody. Pilnowali nas, abyśmy przeszkody pokonywali z plecakiem i atrapą karabinka – podkreśla sierżant.

W biegu na 10 km bez dodatkowego obciążenia zaciętą rywalizację o zwycięstwo stoczył st. szer. Adam Struk z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego z Tomaszem Oślizłą, aktualnym mistrzem Europy w biegach przeszkodowych. Kolega sierżanta Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża debiutował w zawodach terenowych z przeszkodami. Udało mu się jednak stanąć na starcie w pierwszej elitarnej grupie, w której znaleźli się głównie zawodnicy specjalizujący się w biegach przeszkodowych. – Na drugim kilometrze oderwałem się od rywali. Starałem się uzyskać nad nimi jak największą przewagę, gdyż sporo traciłem podczas pokonywania przeszkód. Dwa kilometry przed metą goniąca mnie grupka zaczęła się do mnie zbliżać, ale tylko jednemu zawodnikowi dałem się wyprzedzić i to dopiero na ostatniej przeszkodzie, kilkanaście metrów przed metą – relacjonuje st. szer. Adam Struk. Żołnierz z 1 Lęborka był na siebie zły, że dał sobie odebrać zwycięstwo na ostatnich metrach. – Jednak kiedy się dowiedziałem z kim przegrałem, ta porażka już tak mnie nie bolała. Przeszkodowcy byli zdziwieni, że nagle pojawił się na trasie nieznany im dobry zawodnik. Mówili o mnie „gość znikąd” i zachęcali do startów w tego typu zawodach – dodaje szeregowy.

Natomiast na trasie o długości 5 km z naturalnymi przeszkodami (bagno, rowy melioracyjne, górki) i sztucznymi (podobne do tych, jakie są na torach szkoleniowych specjalsów: ściany, liny, pajęczyny linowe) najszybszy był Łukasz Karpiński z Krakowa, który przed rokiem był drugi w biegu na 10 km.

W rywalizacji kobiet w biegu „ultrasek” triumfowała Natalia Adamczyk. Zawodniczka, która w zeszłym roku zajęła trzecie miejsce w Maratonie Komandosa wyprzedziła Martynę Adamską i Kingę Frąckowiak. W biegu na 10 km bez  dodatkowych obciążeń zwyciężyła Lucyna Kuklińska-Nurkowska, trenerka ze Szkoły Biegania w Ustce. Z kolei na trasie o długości 5 km najszybsza była ppor. mar. Anna Mudź z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. 

W klasyfikacji drużynowej pierwszą lokatę zajęła drużyna z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Pobiegli w niej szeregowi: Albin Zacharczuk, Norbert Jefimczyk, Miłosz Kuczkowski, Radosław Jankowski i Michał Niemczyk. – Cało i zdrowo dobiegliśmy do mety – mówi szer. Albin Zacharczuk, lider zwycięskiej ekipy. Poza Michałem Niemczykiem, który już startował w biegach przeszkodowych i nie jest specjalistą od biegów patrolowych, wszyscy debiutowali w tego typu imprezie. – Nasz dowódca, ppłk Kamil Hohm, lubi sport i mobilizuje nas do startu w mistrzostwach Wojska Polskiego w biegu patrolowym. Uznaliśmy, że start w Formoza Challenge będzie dla nas dobrym sprawdzianem przed kwalifikacjami do czempionatu – dodaje szeregowy Zacharczuk.

Lider zwycięskiej drużyny podkreślił, że ich zespół starał się pokonywać trasę w dwóch grupkach. – Z przodu biegło dwóch zawodników, a kilkanaście metrów za nimi trzech. Dzięki temu nie przeszkadzaliśmy sobie przy pokonywaniu przeszkód. Staraliśmy się to robić dynamicznie i na mecie przyniosło to dobry rezultat. Drugą drużynę wyprzedziliśmy o ponad cztery minuty – dodaje szer. Albin Zacharczuk.

Wyniki

10 km ultra, mężczyźni
1. Łukasz Kreft (Team Kreft / Komenda Portu Wojennego w Gdyni) 1 godz. 13 min 2 s
2. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk) 1 godz. 15 min 31 s
3. Michał Wasielewski (9 Łódzka Brygada OT) 1 godz. 16 min 15 s

10 km ultra, kobiety
1. Natalia Adamczyk (Łodygowice) 1 godz. 59 min 
2. Martyna Adamska (Młyn Team) 2 godz. 12 min 40 s
3. Kinga Frąckowiak (Patus Team) 2 godz. 13 min 30 s

10 km, mężczyźni
1. Tomasz Oślizło (Socios Silesia) 58 min 46 s
2. Adam Struk (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 BOW) 58 min 50 s
3. Bartosz Filip (Socios Silesia) 59 min 19 s

10 km, kobiety
1. Lucyna Kuklińska-Nurkowska (Szkoła Biegania Ustka) 1 godz. 14 min 10 s
2. Karolina Mierzejewska (Forma Kartuzy) 1 godz. 15 min 1 s
3. Nadia Laszczyk (43 Batalion Saperów FO w Rozewiu) 1 godz. 17 min 42 s

5 km, mężczyźni
1. Łukasz Karpiński (Kraków) 29 min 33 s
2. Sebastian Weryk (10 Warszawski Pułk Samochodowy) 31 min 11 s
3. Kamil Karski (Gniezno) 31 min 20 s

5 km, kobiety
1. Anna Mudź (Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka) 39 min 29 s
2. Żaklina Rogozińska (Gdynia) 41 min 21 s
3. Katarzyna Gruetzmacher (Runway Team) 43 min 55 s

10 km – team challenge
1. 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 1 godz. 6 min 2 s
2. FPP Koszalin 1 godz. 10 min 56 s
3. 19 Batalion Zmechanizowany Chełm 1 godz. 11 min 54 s.

SZUS

autor zdjęć: Materiały organizatora, Natalia Kreft

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
I zdobyliśmy!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
Abramsy w pętli
Wojskowe Oscary przyznane!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO