moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy pancerniacy zameldowali się w Poznaniu

Ponad 500 żołnierzy 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie wylądowało w czwartek wieczorem na poznańskiej Ławicy. Przerzut wojsk z USA to część ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise. Z lotniska Amerykanie wyruszyli do Drawska, gdzie do drugiej połowy sierpnia będą trenować z polskimi pododdziałami.

Wyczarterowany od prywatnego przewoźnika Boeing 777 na lotnisku w Poznaniu pojawił się po siódmej wieczorem. Wkrótce po trapie na płytę zaczęli schodzić pierwsi żołnierze – wszyscy w obowiązkowych maseczkach. – Lot? Dziękuję, minął nieźle. Na pokładzie spędziliśmy w sumie ponad dziesięć godzin, ale duża część trasy przypadła na noc, więc jesteśmy wypoczęci i gotowi do dalszej drogi – podkreśla ppłk Ron Sprang z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. Do Polski przyleciało ponad pięciuset Amerykanów, zaś ich transfer był częścią ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise.

 

Przedsięwzięcie ma przetestować zdolność do błyskawicznego przerzutu wojsk przez ocean i wprowadzenia ich do walki. Tym samym stanowi ono kontynuację manewrów „Defender Europe ‘20”, których scenariusz został okrojony za sprawą pandemii COVID-19. – To część naszej narodowej strategii. Zależy nam na budowaniu zaufania wśród naszych sojuszników i doskonaleniu współpracy pomiędzy naszymi armiami – podkreśla ppłk Sprang.


Na poligon w Drawsku Pomorskim docierają pierwsze jednostki U.S. Army w ramach ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise. Źródło: DGRSZ

Prosto z lotniska Amerykanie wyruszyli do Drawska Pomorskiego. Na tamtejszy poligon powoli też dociera sprzęt, z którego będą korzystać, to m.in. 55 czołgów Abrams oraz opancerzone pojazdy bojowe Bradley. – Pochodzą one z magazynów naszej armii rozmieszczonych w zachodniej Europie i zostały wysłane drogą lądową. Jednak część naszego sprzętu dotrze też drogą powietrzną – zapowiada ppłk Sprang.

W Drawsku amerykańscy pancerniacy będą współpracować z Polakami. Na poligonie ma się pojawić pluton ogniowy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyposażony w samobieżne moździerze Rak oraz pluton piechoty zmotoryzowanej z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. – Będziemy prowadzić trening artyleryjski podzielony na trzy fazy. Zaczniemy od zgrywania poszczególnych pododdziałów, a zakończymy na zintegrowanym ćwiczeniu, w którym wezmą udział także nasi polscy partnerzy – zapowiada mjr Brandon Kennedy z 1 ABCT i dodaje, że to doskonały sposób na wzmocnienie interoperacyjności pomiędzy oddziałami.

Ćwiczenia będą prowadzone przy zaostrzonym reżimie sanitarnym. Amerykańscy żołnierze od początku lipca przebywali w izolacji. Członkowie personelu medycznego trzy razy dziennie sprawdzali ich stan zdrowia, mierząc temperaturę. Przed wylotem mieli przeprowadzone testy na obecność wirusa COVID-19. – Wszyscy przeszli je pomyślnie – informuje mjr Kennedy. Ale żołnierze będą cyklicznie testowani również podczas pobytu w Polsce. – Mamy pełne medyczne zabezpieczenie – zapewnia mjr Kennedy. Amerykańscy oficerowie podkreślają, że ich podwładni już teraz są podekscytowani perspektywą współpracy z sojusznikami. – Część z nich wcześniej miała okazję służyć w Europie. Ale dla 70 procent z nich to zupełnie nowe doświadczenie i wyzwanie – zaznacza ppłk Sprang.

Dla Amerykanów EDRE to także okazja do przetestowania systemu ochrony czołgów Trophy. Dzięki niemu załogi są mniej narażone na skutki ataków z wykorzystaniem amunicji przeciwpancernej. System potrafi za pomocą radarów namierzyć nadlatujący pocisk i w razie potrzeby zestrzelić go albo zakłócić tor jego lotu. Może też stawiać zasłony dymne. Podczas manewrów w Drawsku amerykańskie zespoły logistyczne przećwiczą w warunkach polowych procedury związane z szybką instalacją i uruchomieniem Trophy.

EDRE potrwa do 22 sierpnia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO