moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dogrywka „Defendera”

Ponad pół tysiąca żołnierzy armii USA wyląduje we wtorek w Niemczech. Pobiorą tam sprzęt, m.in. czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, po czym wyruszą na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie wspólnie z Polakami przeprowadzą strzelania ostrą amunicją. Oto scenariusz ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise.

– Dla naszych żołnierzy to świetna okazja, by zaprezentować możliwości szybkiej reakcji w obronie kraju. Poza tym udowadniamy, że potrafimy działać skutecznie również w dobie pandemii COVID-19 – podkreśla płk Michael Schoenfeldt, dowódca 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. To właśnie jego podwładni wezmą udział w rozpoczynającym się jutro ćwiczeniu EDRE (od ang. Emergency Deployment Readiness Exercise). W myśl scenariusza, 550 Amerykanów zostanie przerzuconych przez Atlantyk do Niemiec. Dotrą na poligon Bergen-Hohne, gdzie będzie już na nich czekał ciężki sprzęt – 55 czołgów Abrams i bojowych pojazdów opancerzonych Bradley. Na co dzień amerykańska armia przechowuje go w magazynach strategicznych na terytorium Belgii oraz Niemiec.

Z Bergen-Hohne batalion wyruszy do Polski. Na poligonie w Drawsku spotka się z polskimi sojusznikami. – W ćwiczeniu wezmą udział żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Więcej szczegółów podamy w najbliższych dniach – informuje ppłk Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przez kilka kolejnych tygodni Polacy i Amerykanie będą między innymi prowadzili strzelania ostrą amunicją. Ćwiczeniem EDRE pokieruje Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Armii Stanów Zjednoczonych z Poznania, zaś całe przedsięwzięcie będzie nadzorować stacjonujące w niemieckim Grafenwoehr Dowództwo Szkolenia Wojsk Lądowych USA w Europie.

EDRE to dla amerykańskiej armii kolejny test, który ma sprawdzić gotowość błyskawicznego przemieszczenia wojsk przez ocean tak, by w razie potrzeby mogły wzmocnić oddziały stacjonujące już w Europie oraz wesprzeć sojuszników. Tym samym jest to kontynuacja scenariusza manewrów „Defender Europe-20 plus”. Ich kulminacyjna część, połączone ćwiczenie „Allied Spirit”, odbyło się w czerwcu. Wówczas to – również na poligonie w Drawsku – ćwiczyło blisko sześć tysięcy żołnierzy z Polski i USA. W scenariuszu znalazło się między innymi forsowanie przeszkody wodnej.

Ale EDRE jest dla Amerykanów ważne także z innego powodu. Jak informuje dowództwo US Army w Europie, podczas ćwiczeń żołnierze przetestują działanie systemu ochrony czołgów Trophy. Został on skonstruowany przez izraelską firmę Rafael i jest w stanie chronić załogi przed atakiem z wykorzystaniem pocisków przeciwpancernych. System wykrywa je i analizuje tor ich lotu. Może drogą elektroniczną zakłócać działanie systemów namierzania pocisków, stawiać zasłony dymne, ale też doprowadzić do wystrzelenia pocisków, które zniszczą te nadlatujące. „Podczas ćwiczenia nasze zespoły logistyczne przećwiczą w warunkach polowych szybką instalację i uruchomienie systemu” – zapowiadają przedstawiciele amerykańskiej armii.

Emergency Readiness Exercise potrwa do 22 sierpnia. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Jak reagować w kryzysie?
Zmiana warty na granicy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pancerne starcie
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Innowacje z PERUNA
Wyścig snajperów
Śmierć w sercu Azji
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Paliwowy krwiobieg NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Salto mortale komandosa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Albatros” dozbrojony
Kajakiem na światowe podium
Święto wojska pod hasłem SAFE
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Triumf wojskowych lekkoatletów
Jak obronić się przed dronami?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Baobaby docierają do wojska
Jelcze z Raciborza
Wsparcie ma znaczenie
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Spadochronowy triumf
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Trudne początki polskich bombowców
Azjatycka szansa
Odnaleziono „Roja”
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Służby badają miejsce upadku pocisku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON i MSZ o szczycie NATO
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Odniesione w walce rany łączą
Rakietowcy na Hawajach
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marzenia częściowo spełnione
Pierwszy krok do Invictusa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pieta Michniowska
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
PKW Irak zostaje w Jordanii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO