moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Matuszewski powraca

Otrzymaliśmy wybór nowatorski, niezwykle solidny od strony źródłowej, osadzający działania pułkownika Ignacego Matuszewskiego na szerokim tle, otwierającym pole dla dalszych badań. Wydaje się zasadny postulat, żeby dwutomowa publikacja „Ignacy Matuszewski. Pisma zebrane” opracowana przez prof. Sławomira Cenckiewicza stała się punktem wyjścia do napisania pierwszej, pełnej biografii Matuszewskiego.

Dziedzictwo drugiej wielkiej emigracji, wojennego i powojennego uchodźstwa niepodległościowego – pomimo upływu niemal 29 lat od zamknięcia działalności władz RP na uchodźstwie – wymaga nadal przybliżania zarówno całościowego, jak wycinkowego w zakresie nauki i kultury. Pomimo prowadzonych nieskrępowanych badań nad dorobkiem umysłowym uchodźstwa powojennego, dostępu do archiwów emigracyjnych, pozostało wiele luk do zapełnienia, wiele „białych plam”.

Ignacy Matuszewski należy do grona najwybitniejszych polskich publicystów na uchodźstwie, którego niezłomna i antykomunistyczna postawa spowodowała, iż w okresie PRL-u został wyrugowany z historii i literatury polskiej. W Polsce jego dokonania znalazły uznanie dopiero po 1989 r., kiedy zaczęto przywracać pamięć o zasłużonych przedstawicielach uchodźstwa niepodległościowego okresu i po drugiej wojnie światowej. Czytelnik otrzymuje do ręki książkę, która najpełniej unaoczni drogę życiową, dorobek oraz fascynacje Ignacego Matuszewskiego. Dwutomowa antologia jego prac wskazuje na jego walkę na arenie międzynarodowej, dzięki czemu mógł skutecznie służyć sprawie polskiej podczas swej uchodźczej peregrynacji. Ten zamysł znalazł odzwierciedlenie w chronologiczno-problemowej konstrukcji wyboru prac Matuszewskiego. Sens przygotowania takiej publikacji nie ulega dla mnie wątpliwości. Mimo sporej liczby różnego rodzaju tekstów dotyczących tej postaci, które ukazały się w minionych dwudziestu latach, to wciąż jego twórczość i działalność, poza wąskim gronem fachowców, jest w znacznym stopniu zapomniana. Brakuje też szerszej analizy jego aktywności na różnych polach.

Wydanie jego prac jest niewątpliwie pewnym wydarzeniem. To postać, której pamięć i obecność w polskiej historiografii była dotychczas niezasłużenie niewielka. Ważnym elementem omawianej publikacji jest wstęp. Stanowi on świetne zamknięcie, zbierając w jednym miejscu wiele z ustaleń, które padły już we wcześniejszych artykułach. Daje też ważny kontekst praktycznie dla całości życia Matuszewskiego. Wstęp, co ciekawe, ma charakter eseju historyczno-literackiego. Taki zabieg wydaje się słuszny, gdyż większość tekstów do polskich edycji źródłowych ma zazwyczaj charakter wyczerpujących biografii. Ma to swój plus, gdyż trzeba dodatkowo podkreślić, iż niezbyt wiele prac poświęcono myśli politycznej na uchodźstwie.

Po lekturze wszystkich artykułów z antologii wyłania się portret intelektualny Matuszewskiego, zawierający elementy nieobecne w dotychczasowych opracowaniach. To decyduje o sporej wartości dwutomowej książki. W zdecydowanej większości są to teksty o istotnej wartości naukowo-poznawczej, dobrze ułożone w porządku chronologicznym. Podnoszą one kwestie najistotniejsze dla rozpoznania jego dziennikarskiego, ideowego i zarazem politycznego dorobku. Pisma Matuszewskiego są także pretekstem do stawiania dalszych pytań i prowadzenia kolejnych poszukiwań. Autor antologii dobrze wywiązał się z roli uczonego łączącego kompetencje historyka dziejów politycznych, badacza myśli politycznej oraz poniekąd literaturoznawcy.

 

 

Tekst pochodzi z wydania specjalnego „Polski Zbrojnej” opublikowanego z okazji premiery książki „Ignacy Matuszewski Pisma wybrane” (tom 1 „Nie ma wielkości bez wolności” oraz tom 2 „O Polskę całą, wielką i wolną”).

 

Jednodniówkę można będzie dostać podczas promocji książki, która odbędzie się 22 października 2019 r. o godz. 18. w Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Patronem medialnym tego wydarzenia jest m.in. „Polska Zbrojna. Historia”.

 

Partnerem wydania specjalnego „Polski Zbrojnej” jest Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

 

 

 

 

Michał Kozłowski , historyk z Wojskowego Biura Historycznego

autor zdjęć: Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojenny bohater na szubienicy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwszy skok
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojna o porządek świata
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Eurofightery znowu w Polsce
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO