Obchody 100-lecia powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce będą jedną z najważniejszych i największych tego typu uroczystości w ostatnich latach. Obchody, które odbędą się w sobotę 27 kwietnia 2019 r. w sali głównej Centrum Olimpijskiego przy PKOLu (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4), przyciągną delegacje z całego kraju oraz zagranicy. W trakcie uroczystości znaczek okolicznościowy poświęcony TG „Sokół” zaprezentuje Poczta Polska - znaczek wchodzi do obiegu w przededniu obchodów, a Muzeum Sportu i Turystyki zaprezentuje najcenniejszą część zbiorów dotyczącą TG „Sokół”.
Krótka historia organizacji.
Pierwsze gniazdo polskiego "Sokoła" powstało 7 lutego 1867 r. we Lwowie, kilka lat po upadku powstania styczniowego. Później idea ta rozprzestrzeniła się na pozostałe zabory, przyczyniając się do narodzin i rozwoju masowego ruchu gimnastycznego w Polsce. Pod szyldem gimnastyki Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” prowadziło wielokierunkową działalność narodową, niepodległościową, paramilitarną i ogólnosportową (większość dyscyplin sportu w Polsce ma swoje korzenie w TG „Sokół”). Godłem nowego stowarzyszenia był – i pozostaje nim do dziś – sokół w locie na amarantowym tle, trzymający w szponach ciężarki, który w trudnych czasach zaborów zastępował Polakom zdelegalizowane godło polskie – orła białego na czerwonym tle.
„Sokół” wykształcił wielu wybitnych żołnierzy, polityków i szerokie elity społeczeństwa polskiego. W szeregach sokolich znalazły się takie osobistości jak gen. Józef Haller, Roman Dmowski i Jan Paweł II. Ze swoja spuścizną w postaci uczestnictwa w formowaniu Błękitnej Armii, zorganizowania Harcerstwa Polskiego, powszechnego udziału członków „Sokoła” w powstaniu wielkopolskim oraz powstaniach śląskich oraz zapoczątkowaniem wielu dyscyplin polskiego sportu, a przede wszystkim wychowaniem licznych zastępów działaczy polskich, TG „Sokół” pozostaje jedną z najbardziej zasłużonych dla Polski organizacji.
Zarówno w I jak i w II wojnie światowej „sokoli” stanęli w pierwszym szeregu w walce o niepodległość. Pomimo potężnych strat ludzkich, kadrowych i materialnych Towarzystwo wręcz samoczynnie odradzało się po obydwu wojnach światowych. Niestety w 1947 r. „Sokół” - bezprawną decyzją - został zdelegalizowany przez władze komunistyczne.
Ruch sokoli próbował kilkakrotnie odradzać się w trakcie „zawirowań” politycznych w PRL (m.in. w 1957 i 1981 r.). Jednak idea ta mogła zostać zrealizowana dopiero po okresie przemian ustrojowych roku 1989.
Reaktywowany 1 marca 1990 r. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce zrzesza aktualnie ponad 60 gniazd w kraju oraz na Ukrainie, Litwie i w Kanadzie. Tak jak dawniej propaguje sport, patriotyzm oraz codzienną rzetelną pracę dla Polski. Współcześnie coraz większą popularność zdobywają reaktywowane Polowe Drużyny Sokoła, których członkowie 100 lat temu odegrali wybitną rolę w zmaganiach o niepodległość Polski. Zawodnicy „Sokoła” stanowią trzon reprezentacji narodowej polskiej akrobatyki sportowej i gimnastyki artystycznej. Do tej dumnej historii starają się nawiązywać współcześni działacze „Sokoła” oraz Związek Towarzystw Gimnastycznych w Polsce – będący jedynym w kraju prawowitym kontynuatorem i spadkobiercą przedwojennego polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Autor tekstu: Damian Małecki prezes ZTG "Sokół" w Polsce
Patronat honorowy nad uroczystościami objął Minister Obrony Narodowej.
„Polska Zbrojna. Historia” objęła Obchody 100-lecia powstania ZTG „Sokół” patronatem medialnym.
Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie organizatora oraz tu: wsokole.pl.
autor zdjęć: Arch. ZTG Sokół
komentarze