To historyczny dzień dla Macedonii Północnej i ogromna satysfakcja dla nas wszystkich – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś w Kwaterze Głównej Sojuszu minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej podpisał protokół akcesyjny. Dokument muszą jeszcze ratyfikować parlamenty 29 państw. Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku.
Protokół przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego podpisał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov. Uroczystość odbyła się w Kwaterze Głównej Sojuszu w obecności ambasadorów z 29 państw członkowskich.
Dzisiejsze wydarzenie kończy wieloletnie, bo trwające od 1999 roku, zabiegi o przyjęcie Macedonii Północnej do grona państw Sojuszu. Udział Macedończyków w strukturach Paktu blokowała Grecja. Ateny nie zgadzały się na to, by sąsiednie państwo nazwało się Macedonią (republika ogłosiła niepodległość po rozpadzie Jugosławii i nazwą Macedonia posługiwała się od 1991 roku). Grecy przekonywali, że to nazwa historyczna, którą określa się część terytorium ich kraju. Obawiali się, że Macedończycy zaczną wysuwać roszczenia wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Spór na linii Ateny-Skopje blokował Macedonii wejście do NATO od 2008 roku. Wówczas Grecja zastosowała bowiem prawo weta wobec przyjęcia nowych członków do Paktu.
Ostatecznie obu państwom udało się osiągnąć kompromis i Macedończycy przyjęli nazwę Republika Macedonii Północnej, co zakończyło ponad 25-letni konflikt. Teraz, po zakończeniu konfliktu o nazwę, grecki rząd zapowiada, że jako pierwszy ratyfikuje dokument akcesyjny.
– Chciałbym pogratulować Atenom i Skopje zaangażowania i odwagi w osiągnięcie porozumienia i zakończenia sporu o nazwę. Teraz możemy wspólnie spoglądać w przyszłość – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Kiedy wszyscy sojusznicy ratyfikują dokument akcesyjny, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem NATO. Członkostwo da Macedonii miejsce w Radzie Północnoatlantyckiej i równe prawa w kształtowaniu i podejmowaniu wszystkich decyzji – podkreślał Stoltenberg.
Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku. Do tego czasu Macedończycy będą mogli brać udział w spotkaniach jako obserwatorzy. Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że Macedonia współpracowała już z NATO. – Wniosła istotny wkład w kształtowanie wspólnego bezpieczeństwa angażując się w misję w Afganistanie czy promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie. Wprowadziła również wiele istotnych reform wojskowych. Obecność Macedonii w NATO oznacza więcej bezpieczeństwa i stabilizacji na Bałkanach Zachodnich – przekonywał Stoltenberg.
Armia macedońska była zaangażowana w operację ISAF w Afganistanie w latach 2002–2014. W sumie, w ramach ISAF, służyło 2700 żołnierzy z tego państwa. Obecnie Skopje wspiera misję szkoleniowo-doradczą „Resolute Support”. Macedonia była kluczowym partnerem w misji stabilizacyjnej prowadzonej w 1999 roku w Kosowie, uczestniczyła również w misji KFOR. Aktywnie włącza się w realizację programów natowskich (Science for Peace and Security Programme) czy współpracuje z instytucjami Sojuszu np. Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC).
autor zdjęć: army.mil.mk, NATO
komentarze