Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, oraz Maciej Kopeć, wiceminister edukacji narodowej, podpisali dziś porozumienie o współpracy przy organizacji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza oraz dzieje oręża polskiego”. Jest to już XXIV edycja konkursu, w którym biorą udział uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych.
Porozumienie o współpracy zostało podpisane dziś w Muzeum Wojska Polskiego. Konkurs „Losy żołnierza oraz dzieje oręża polskiego” już trwa. Jego XXIV edycja rozpoczęła się od etapu szkolnego – 6 listopada ubiegłego roku. Przystąpiło do niego około 15 tys. uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych. Etap wojewódzki ma się odbyć 28 marca, a następny, centralny, został zaplanowany na czerwiec. Do ostatniego etapu przejdzie zaledwie 70 uczniów.
– To porozumienie jest zawierane w okresie szczególnym, bo obejmuje lata 2018 i 2019. To okres, na który przypadają rocznice szczególnych wydarzeń: 100-lecie odzyskania niepodległości, 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO oraz 80. rocznica wybuchu II wojny światowej – mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. Podkreślił również, że to wyjątkowy konkurs, bo od lat „wpisuje się w kalendarz zarówno nauczycieli, jak i uczniów”. – Mam nadzieję że już wkrótce będziemy się mogli pochwalić finalistami, młodymi ludźmi, którzy nie tylko znają historię, ale również przybliżają ją swoim rówieśnikom – dodał Wojciech Skurkiewicz.
Ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej dokument podpisał wiceminister Maciej Kopeć. – Dla mnie to szczególnie wzruszający moment. Wierzę, że to porozumienie ministerstw Obrony Narodowej oraz Edukacji Narodowej będzie pożyteczne dla polskiej szkoły, polskich uczniów i wychowania patriotycznego – mówił podczas uroczystości, która odbyła się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Organizatorem konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty, a współorganizują go Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta” oraz Muzeum Wojska Polskiego. W konkursie może wziąć udział młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. Uczniowie w kolejnych etapach konkursu odpowiadają na pytania testowe, interpretują podane źródła historyczne, a także oprowadzają po obiektach historycznych, opowiadając o nich egzaminatorom.
Patronem konkursu jest mjr Marek Gajewski, członek Zgrupowania „Kampinos”, żołnierz podziemnego państwa polskiego, uczestnik walk w powstaniu warszawskim, a następnie żołnierz oddziału partyzanckiego. Po wojnie zamieszkał na Śląsku, po latach – już na emeryturze –przeprowadził się do Płocka. W 1991 roku z jego inicjatywy zaczęto organizować Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. „Marek Gajewski przekonał do niej kierownictwo resortów obrony i edukacji oraz nauczycieli historii. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1995 roku. Obecnie uczestniczy w nim blisko 15 tys. uczniów z całego kraju”, czytamy na stronie organizatora konkursu. Mjr Gajewski został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz odznaką honorową MON „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. W 2012 roku został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Płocka”. Zmarł 13 grudnia 2012 roku.
autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON
komentarze