W dniach 23 – 26 października na OSPWL Dęba Dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Bogdan Prokop przeprowadził ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Ametyst-18 z 3 Batalionem Inżynieryjnym z Niska na temat: Planowanie, organizowanie oraz dowodzenie batalionem podczas realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego na rzecz komponentu lądowego w tylnej strefie działań podczas operacji obronnej.
Celem ćwiczenia było zgrywanie działania dowództwa i sztabu 3 Batalionu Inżynieryjnego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych z działaniem pododdziałów batalionu oraz doskonalenie nawyków i umiejętności niezbędnych do realizacji zadań wynikłych w toku działań bojowych.
Głównymi zagadnieniami taktycznymi realizowanymi podczas ćwiczenia były między innymi przemieszczanie pododdziałów do kolejnych rejonów wykonywania zadań inżynieryjnych ze zmianą położenia stanowiska dowodzenia (SD) batalionu, dowodzenie i kierowanie realizacją zadań wsparcia inżynieryjnego działań obronnych w sytuacji oddziaływania przez przeciwnika lądowego i powietrznego oraz możliwości wystąpienia zdarzeń z użyciem broni masowego rażenia (BMR) i użycia improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), organizacja współdziałania oraz praktyczna realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego na korzyść pododdziałów innych rodzajów wojsk (urządzanie i utrzymywanie przepraw desantowych na PTS–M, budowa mostu składanego z elementów mostu DMS-65, urządzanie i utrzymanie dróg na przełaj, rozminowanie terenu).
Sprawne i terminowe wykonanie zadań inżynieryjnych przez batalion możliwe było przy wsparciu i zabezpieczeniu działań wydzielonych pododdziałów z 2 Pułku Saperów z Kazunia, 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 1 Batalionu Drogowo – Mostowego z Dęblina, 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa, 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, 16 Batalionu Saperów z Niska, 5 pchem, a ochronę i obronę rejonów prac inżynieryjnych zabezpieczali żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
Podczas ćwiczenia dokonano oceny przygotowania ćwiczącego stanowiska dowodzenia oraz etatowych pododdziałów batalionu do działania zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto zgrywano wybrane elementy systemów walki batalionu oraz doskonalono indywidualne i zespołowe umiejętności ćwiczącego dowództwa i sztabu w zakresie wykonywania obowiązków na etatowych stanowiskach oraz czynności procesu dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego do planowania użycia sił i środków podczas realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego. Ćwiczący rozwiązywali problemy taktyczne wynikające z zaistniałej sytuacji oraz opracowywali dokumenty planistyczne i rozkazodawcze.
Płk Prokop na zakończenie ćwiczenia podziękował dowódcy 3 binż ppłk Radosławowi Podolskiemu za wysoki poziom wyszkolenia batalionu, wyróżniającym się żołnierzom wręczył Listy Gratulacyjne. Podczas omówienia wstępnego z osobami funkcyjnymi kierownictwa ćwiczenia i batalionu podkreślił, że doświadczenia i wnioski zdobyte podczas ćwiczenia będą pozytywnie procentować w dalszej działalności szkoleniowej batalionu.
Tekst: st. chor. sztab. Ryszard Zemła
autor zdjęć: st. chor. sztab. Ryszard Zemła
komentarze