Danuta Siedzikówna „Inka” oraz płk Witold Pilecki zostaną uwiecznieni na muralu, którego projekt przygotowała Wioleta Rusnarczyk. Licealistka z Brzegu wygrała konkurs „Wierni przysiędze” zorganizowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego finał odbył się w Muzeum Katyńskim dzień po obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na ogłoszony w listopadzie 2017 roku przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej konkurs wpłynęło niemal 30 prac. – Były to projekty murali wykonane wyłącznie przez uczniów klas mundurowych, którzy uczą się w szkołach objętych pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej – wyjaśnia Anna Dąb-Kostrzewska z WCEO. Prócz pracy plastycznej uczniowie musieli również napisać esej, w którym opisują postać lub postaci przedstawione w projekcie muralu. W pierwszym etapie konkursu jury wybrało 10 finałowych prac. – Biorąc pod uwagę wysoki poziom nadesłanych prac, zadanie nie było łatwe. Ale najlepszy projekt miał zostać wyłoniony dopiero w drugim etapie konkursu „Wierni przysiędze” – wyjaśnia Dąb-Kostrzewska.
Autorzy dziesięciu prac zostali zaproszeni do Warszawy, gdzie opowiadali jury o tym, dlaczego zdecydowali się umieścić na swoich projektach akurat te postaci. – Drugi etap konkursu odbył się 2 marca, ale poprzedniego dnia – wspólnie z uczestnikami obu etapów – uczestniczyliśmy w stołecznych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – opowiada Anna Dąb-Kostrzewska. Dzień później uczniowie rozmawiali o swoich pracach z członkami jury. – Od samego początku zakładaliśmy, że praca plastyczna nie może być najważniejsza. Chcieliśmy, by autorzy projektów byli świadomi tego, co przedstawiają. Dlatego podczas rozmów sprawdzaliśmy również ich wiedzę – wyjaśnia Dąb-Kostrzewska.
Konkurs wygrała Wioleta Rusnarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu. Jej praca przedstawia płk. Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę „Inkę” oraz bezimiennego żołnierza. – Zależało mi, aby pokazać nie tylko konkretne postacie, ale też symbolicznie nawiązać do bohaterów, których imion być może już nigdy nie poznamy – mówi zwyciężczyni. – Natomiast płk Pilecki pojawił się w mojej pracy, ponieważ sam był artystą, przez co wydaje mi się bliski. Natomiast Inka była jedyną dziewczyną przedstawioną na wystawie poświęconej żołnierzom wyklętym w mojej szkole. To dzięki niej zaczęłam interesować się ich historią – dodaje Wioleta Rusnarczyk. Mural jej projektu zostanie namalowany prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku w Brzegu, skąd pochodzi autorka.
W jury konkursu zasiadali: dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego; ppłk Błażej Lenard, szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO; Mateusz Tarasiuk, specjalista Oddziału Kultury WCEO oraz Tomasz Leszkowicz, specjalista Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO.
Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Wioletcie Koziej, Karolinie Podoleckiej i Angelice Zimnickiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu, które w swojej pracy przypomniały postać ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” oraz Patrycji Zając i Paulinie Żuber z Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen. Sikorskiego w Kielcach, które narysowały mjr. Hieronima Kazimierza Dekutowskiego „Zaporę”.
autor zdjęć: WCEO
komentarze