moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyryte w pamięci

Są znakiem pamięci o tych, którzy odeszli na wieczną wartę – mówią weterani. Kamienne tablice poświęcone żołnierzom poległym na misji powstawały z inicjatywy kolegów. Czasami na surowym afgańskim kamieniu, czasami transportowano je z Polski tysiące kilometrów. Cztery takie tablice wojsko zabrało z Afganistanu, dziś zostaną uroczyście odsłonięte w Centrum Weterana.

– Upamiętnienie żołnierzy poległych na misjach poza granicami państwa to nasz moralny obowiązek i jedno z najważniejszych zadań w codziennej pracy i służbie – podkreśla płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana w Warszawie.

21 grudnia, w Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, zostaną odsłonięte w Centrum cztery pamiątkowe tablice. Przywieźli je z Afganistanu żołnierze z 10 Brygady Logistycznej, którzy transportowali do kraju sprzęt używany przez Polaków podczas operacji ISAF. W kamieniach są wyryte nazwiska ośmiu poległych wojskowych. Takie tablice żołnierze umieszczali w miejscach, gdzie na misji odbywały się ważne uroczystości, np. przy sztabie dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w bazie Ghazni. – Ponieważ przywiezione tablice są poświęcone żołnierzom z różnych jednostek, zastanawialiśmy się, komu je przekazać. Centrum Weterana okazało się najlepszym rozwiązaniem – mówi mł. chor. Artur Nowojski z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Każdy z kamieni przypomina dziś o tragedii, jaka wydarzyła się na misji.

26 lutego 2008 roku st. kpr. Szymon Słowik z 16 Batalionu Powietrznodesantowego oraz kpr. Hubert Kowalewski z 10 Brygady Kawalerii Pancernej jechali w konwoju rozwożącym dary dla mieszkańców prowincji Paktika. Pod jednym z pojazdów eksplodowało improwizowane urządzenie wybuchowe. Obaj zginęli.

„A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie” – ten cytat z „Pieśni XII” Jana Kochanowskiego widnieje na tablicy, którą zamieścili dla nich koledzy. Projekt opracował chor. Krzysztof Gerus z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Kamieniarza, który podjął się wykonania tablicy, znalazła w Polsce jego żona. Do Afganistanu kamienną płytę przywieźli żołnierze kolejnej zmiany.

Kpr. Grzegorz Politowski z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina za cztery tygodnie miał wrócić do domu. 8 kwietnia 2008 roku w czasie patrolu pod humvee, w którym jechał, eksplodowała mina pułapka. „Zniknąłeś nam z oczu, ale z serc naszych – nigdy” – napisali koledzy na tablicy poświęconej 26-latkowi. I tym razem pamiątkowa płyta powstała w kraju. – Zrobiliśmy zrzutkę i zamówiliśmy ją w Polsce, do Ghazni przywieźli tablicę żołnierze następnej zmiany. Została zamocowana na dużym kamieniu, który stanął przy sztabie dowódcy PKW w bazie Ghazni – opowiada st. chor. Maciej Makowski, kolega kaprala z jednostki.

Na kolejnym kamieniu widnieje słowo „Pamiętamy” oraz cztery nazwiska: por. Łukasza Kurowskiego (był pierwszym polskim żołnierzem poległym w Afganistanie, zginął 14 sierpnia 2007 r.), kpt. Daniela Ambrozińskiego (jego oddział wpadł w zasadzkę, zginął 10 sierpnia 2009 r. podczas wymiany ognia), plut. Miłosza Górki (zginął 12 czerwca 2010 r., gdy pod Rosomakiem wybuchła potężna mina pułapka) i st. kpr. Dariusza Tylendy (zginął 6 sierpnia 2010 r., również w wyniku eksplozji ładunku). – To byli żołnierze zespołów doradczo-szkoleniowych, postanowiliśmy ich upamiętnić – mówi ppłk Arkadiusz Siwak z 2 Regionalnej Bazy Logistycznej, który na VII zmianie PKW był dowódcą zespołów doradczo-szkoleniowych. Na prostym, surowym kamieniu znalezionym w afgańskiej ziemi jeden z kolegów żołnierzy napisał cztery nazwiska, cztery daty urodzin i cztery daty śmierci.

„Twoje czyny za życia brzmią echem w wieczności” – głosi napis na tablicy poświęconej st. sierż. Mariuszowi Deptule. Koledzy zamówili ją u Afgańczyków, którzy w okolicy zajmowali się handlem. Mariusz Deptuła, nazywany „Deptakiem”, zginął 23 października 2011 roku podczas rutynowego patrolu żołnierzy Zgrupowania Bojowego „Bravo”. Kolumna Rosomaków wracała do bazy w Ghazni z afgańskiej wioski, gdy pod pojazdem, którym kierował, eksplodowało improwizowane urządzenie wybuchowe. Miał 28 lat. X zmiana PKW w Afganistanie była jego pierwszą misją. – To dla nas wyróżnienie, że tablica upamiętniająca Mariusza Deptułę zawiśnie 21 grudnia na budynku Centrum Weterana. Może ktoś przy niej przystanie. Zobaczy, że to nasz żołnierz, który poległ w Afganistanie – mówi st. kpr. Krzysztof Ojrzanowski z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

21 grudnia to rocznica najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji. W 2011 r. tego dnia zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski,sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. – Ten dzień przypomina nam o żołnierskiej ofierze wszystkich naszych żołnierzy, którzy polegli na misjach. Teraz przypominać nam będą o nich także kamienne tablice – mówi płk Leszek Stępień.

Od 1953 r., gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 120 z nich nie wróciło do domu. Tabliczki z ich nazwiskami wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Rajd ku czci saperów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Na straży nieba
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
I zdobyliśmy!
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO