W dniach 6-18 października w Bukareszcie odbyło się ćwiczenie wojsk łączności i informatyki "CISEX CETATEA 2017" odbywającym się w cyklu rocznym.
Celem ćwiczenia było sprawdzenie, ocena i potwierdzenie interoperacyjności systemów łączności teleinformatycznej oraz radiowej. Do 2016 r. realizowane było w wymiarze narodowym Rumunii. Począwszy od 2017 r. ćwiczenie realizowane jest w wymiarze międzynarodowym, włączonym do MTEP (Military Training and Exercise Programme - Program Ćwiczeń i Szkoleń Wojskowych NATO).
Z I zmiany PKW Rumunia udział wzięli żołnierze zespołu łączności. Była to doskonała okazja do sprawdzenia posiadanego sprzętu łączności i wymiany doświadczenia z sojusznikami nie tylko z Rumunii, ale także innych państw członkowskich NATO (Bułgaria, Włochy), oraz Mołdawii która brała udział w ramach PFP (Partnership for Peace - Partnerstwo dla Pokoju). Z Sił Zbrojnych Bułgarii wymiana informacji realizowana była w ramach sprawdzenia interoperacyjności bułgarskiego batalionu afiliowanego do Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód.
Do udziału w ćwiczeniu liczną grupę przedstawicieli skierowały siły zbrojne Włoch. Połączone Dowództwo Sił Zbrojnych Włoch (Joint Force Command Italy) testowało, sprawdzało możliwości współdziałania w sieciach teleinformatycznych i połączenia międzysystemowe. Siły Zbrojne Mołdawii realizowały swój udział z terytorium swojego kraju.
W ramach ćwiczenia swoje umiejętności doskonalili także specjaliści z radia "Vocea Armate" (Głos Armii) - radia internetowego służb prasowych Ministerstwa Obrony Narodowej Rumunii.
W dniu 17.10.2017 r. ćwiczących odwiedził minister obrony narodowej Rumunii Mihai Fifor, oraz szef Sztabu Generalnego Rumunii gen. Nicolae Ciuca. Minister obrony został zapoznany z celami ćwiczenia, strukturą, rozmieszczeniem kierownictwa ćwiczenia, dotychczasowymi wynikami, oraz udzielił wywiadu dla "Głosu Armii"- radia prowadzonego przez żołnierzy. Udział kierownictwa resortu obrony narodowej Rumunii świadczy o dużym zainteresowaniu kwestiami związanymi z wykorzystaniem środowiska teleinformatycznego do kierowania i dowodzenia podległymi, oraz przydzielonymi siłami i środkami, jak również współpracy w tym zakresie z partnerami z NATO.
Wstępne wnioski potwierdzają możliwości współdziałania w systemach łączności radiowej i teleinformatycznej, oraz dostarczają cenne doświadczenia dla wszystkich uczestników ćwiczenia.
Zespół Łączności PKW Rumunia tworzą żołnierze na co dzień służący w strukturach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, w 11 batalionie dowodzenia w Żaganiu.
Tekst: por. Przemysław Pikura
autor zdjęć: służby prasowe SZ Rumunii
komentarze