moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krzyż Zachodni dla tych, którym los Polaków nie był obojętny

Nieśli pomoc Polakom walczącym o wolność. Teraz Polska będzie mogła im podziękować, przyznając nowe odznaczenie – Krzyż Zachodni. Zostaną nim uhonorowani cudzoziemcy, którzy w latach 1939–1989 ratowali życie Polakom, udzielali im schronienia lub śpieszyli z pomocą charytatywną. Odznaczenie ma wręczać prezydent.


Słońce powoli zachodziło za horyzont, gdy z lotniska Campo Casale w Brindisi w północnych Włoszech wystartowała siedmioosobowa załoga Halifaxa JP 276 A. Był 4 sierpnia 1944 roku. Na pokładzie mieszana załoga – 5 Kanadyjczyków z Royal Canade Air Force, Irlandczyk i Brytyjczyk, którzy służyli w Royal Air Force. Najmłodszy z lotników miał 20 lat, najstarszy 35. Ich zadaniem był przelot nad niemal całą okupowaną Europą i dotarcie w okolice walczącej Warszawy.

Chwilę po północy, już nad Polską, aliancką maszynę wypatrzył niemiecki pilot z dywizjonu myśliwców nocnych. Los załogi Halifaxa był przesądzony. Samolot trafiony serią z karabinu stanął w płomieniach i wkrótce runął z impetem na ziemię. Z roztrzaskanej pod Dąbrową Tarnowską maszyny wydobyto ciała lotników. Po ponad 70 latach Polska będzie mogła uhonorować bohaterów, którzy zginęli, niosąc pomoc walczącym Polakom. Zostanie przyznany im Krzyż Zachodni. Odznaczenie, które ma być „dowodem wdzięczności wobec wolnego świata i ludzi, którzy potrafili dawać świadectwo solidarności z Polską i Polakami”, parlament ustanowił pod koniec kwietnia.

Krzyż Zachodni mają otrzymywać cudzoziemcy, którzy „udzielali schronienia lub innego rodzaju pomocy zarówno militarnej, jak i cywilnej, w tym charytatywnej, Polakom lub obywatelom polskim w obliczu zagrożenia życia, represjonowanym, prześladowanym, deportowanym, więzionym lub zmuszonym do emigracji przez okupanta niemieckiego oraz władze komunistyczne w Polsce powojennej”. Chodzi o działania podejmowane przez osoby prywatne w latach 1939–1989. – Ustanowienie tego odznaczenia jest aktem długo wyczekiwanym, narzędziem do oddania hołdu tym, którzy wkładali pracę, siły, ryzykowali dla wolnej Polski i Polaków – mówił w sejmie Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych. Krzyż Zachodni ma być bliźniaczym odznaczeniem Krzyża Wschodniego, który został uchwalony w grudniu ubiegłego roku z myślą o osobach pomagającym Polakom na Kresach oraz na terytorium byłego Związku Sowieckiego w latach 1917–1991. Oba odznaczenia mogą być przyznane osobom żyjącym oraz pośmiertnie.

Pomysłodawcą utworzenia nowego odznaczenia jest prof. Jan Żaryn, senator PiS. – Ma to być podziękowanie dla osób, które, nie bacząc na ryzyko, pomagały Polakom w najtrudniejszych momentach naszej współczesnej historii. Przyznawanie cudzoziemcom Krzyża Zachodniego będzie też miało walor edukacyjny. W ten sposób będziemy opowiadać światu, jak wyglądała nasza droga do niepodległości – przekonuje prof. Jan Żaryn.

Choć prof. Żaryn ma już wstępną listę osób, które powinny otrzymać takie wyróżnienie, nie chce wymieniać konkretnych nazwisk. Na pewno wśród nich znajdą się piloci RAF-u, którzy wykonywali zrzuty dla walczącej Warszawy. – Chciałbym, aby jedną z pierwszych osób zgłoszonych do odznaczenia był brytyjski lotnik RAF-u, który w 1944 roku niósł pomoc powstańcom warszawskim. Po wojnie został pastorem i mieszkał w RPA. Niestety zmarł niedawno i nie doczekał się takiego podziękowania ze strony państwa polskiego. Dla nas był postacią anonimową, ale zdecydowanie zasłużył na naszą pamięć – ocenia prof. Żaryn. – Mam nadzieję, że w przypadku bohaterów, którzy już nie żyją, uda się nam odnaleźć ich rodziny, by mogły odebrać odznaczenie przyznane ich bliskim.

Wśród osób, które powinny otrzymać Krzyż Zachodni, senator wymienia też rodziny nowozelandzkie, które po 1942 roku przyjęły i wychowały polskie dzieci tułacze. – Dzisiaj te dzieci mają około 80 lat. Można powiedzieć, że to jest ostatni moment, by zapytać to polskie pokolenie emigracyjne, kto na tę wdzięczność sobie zasłużył. Nie wiem, czy nowozelandzkie rodziny na nią czekają, natomiast my nie powinniśmy czekać, tylko ją okazać – podkreśla prof. Żaryn. Dodaje, że państwem, którego obywatele okazali wiele serca Polakom w czasie II wojny światowej, była Persja. – Takich państw, środowisk i ludzi jest naprawdę wiele. Na pewno będziemy liczyć ich nie w dziesiątkach, nie w setkach, tylko w tysiącach – zauważa prof. Żaryn, który jako historyk zajmuje się dziejami polskiej emigracji.

Kandydatów do nowego odznaczenia mogą zgłaszać organizacje polonijne, stowarzyszenia kombatanckie, samorządy, a także osoby prywatne. Wnioski mają trafiać do MSZ, a po weryfikacji kandydatów przez Instytut Pamięci Narodowej – na biurko prezydenta, który podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia. Krzyż Zachodni ma być wręczany przez prezydenta.

Medal opracował graficznie Robert Szydlik, projektant symboli heraldycznych. Będzie to zawieszony na jedwabnej wstążce krzyż z łacińskim napisem: „Pro auxilio Polonis dato” („Za pomoc niesioną Polakom”). Na odznaczeniu znajdzie się również srebrzony wizerunek Orła Białego w koronie zamkniętej z krzyżem według wzoru wprowadzonego przez prezydenta na uchodźstwie.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. Zacznie ona obowiązywać sześć miesięcy po ogłoszeniu.

JT

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO