Naszym zadaniem było pokazanie Ukraińcom natowskich standardów. Przekonanie ich, że ważniejsza jest jakość wyszkolenia żołnierzy, a nie ich liczba – mówi jeden z polskich spadochroniarzy. Ponad dwa miesiące Polacy szkolili w Jaworowie żołnierzy z 80 Brygady Aeromobilnej. Uczyli maskowania, patrolowania, obrony i natarcia. Kolejni instruktorzy wyruszą na Ukrainę w styczniu.
– Żołnierze ukraińscy byli bardzo zaangażowani, nie zdarzyło się, aby trzeba było im coś powtarzać. Życzyłbym sobie takiej motywacji u polskich żołnierzy – mówi plut. Adam Lewkowski, instruktor z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Na Ukrainę wyjechało w październiku 36 spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Polacy szkolili żołnierzy 1 Batalionu 80 Brygady Aeromobilnej ze Lwowa, którzy niebawem wyjadą w okolice Ługańska, by wzmocnić linię frontu na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Szkolenie odbywało się w Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie. Polacy dołączyli tam do grupy szkoleniowej „Ukraina”, którą utworzyli Amerykanie, Kanadyjczycy, Litwini, Duńczycy i Anglicy. Na potrzeby misji szkoleniowej powstała tzw. Polska Grupa Zadaniowa, którą dowodził mjr Krzysztof Kacprzyk.
Według NATO-wskich standardów
Do Jaworowa spadochroniarze pojechali wyposażeni m.in. w karabinki szturmowe Beryl, pistolety wojskowe, sprzęt łączności i noktowizję. Korzystali także z polskich wozów HMMWV. – Szkolenie prowadziliśmy od poniedziałku do soboty przez 9 tygodni – opowiada plut. Adam Lewkowski. – Zajęcia dotyczyły czterech głównych tematów: szkolenia sztabowego, obrony przeciwlotniczej, użycia ciężkich karabinów maszynowych oraz artylerii – dodaje podoficer. Spadochroniarze w trakcie szkolenia korzystali ze sprzętu, w jaki wyposażona jest armia ukraińska. Do dyspozycji mieli m.in. zestawy przeciwlotnicze Zu-23-2, wyrzutnie przeciwlotnicze 9K38 Igła, ciężkie karabiny maszynowe DSzK, karabiny wyborowe SWD, granatniki RPG i SPG, wyrzutnie Fagot oraz moździerze.
– Naszym podstawowym zadaniem było pokazanie Ukraińcom NATO-wskich standardów i pomoc w szkoleniu wojska. Staraliśmy się im uświadomić, że najważniejsza jest jakość wyszkolenia żołnierzy, a nie ich liczba – podkreśla plut. Lewkowski. Instruktorzy z 6 Brygady przyznają także, że najtrudniejsze dla nich było przekonanie ukraińskich żołnierzy, że zmiany na lepsze są realne. – Pokazywaliśmy na przykładzie Polski i naszej armii, dlaczego warto inwestować w wyszkolenie wojska. Mówiliśmy, jak wiele się zmieniło w naszym kraju przez ostatnie 25 lat – wspominają. Większość szkolonych żołnierzy miała już doświadczenie bojowe, m.in. zdobyte podczas walk na wschodzie Ukrainy.
Taktyka i ogień
W czasie zajęć polscy instruktorzy uczyli Ukraińców budowy oraz właściwości technicznych i taktycznych broni. Potem organizowali zajęcia ogniowe o różnym stopniu trudności. W ćwiczeniach brały udział drużyny, plutony i kompanie. Na koniec dwumiesięcznego szkolenia żołnierzy czekał kilkudniowy sprawdzian na poligonie, który potwierdził ich gotowość do działania na szczeblu batalionu.
Ale zajęcia ogniowe to nie wszystko. Dużą część szkolenia poświęcono maskowaniu, przygotowaniu i prowadzeniu obrony oraz natarcia. Ukraińcy uczyli się także terenoznawstwa, zasad patrolowania i organizacji punktów kontrolnych. Zakres szkolenia był dostosowany do najbliższych planów 80 Brygady. Niebawem żołnierzy czeka powrót na wojnę.
Akademia instruktorów
Na terenie Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie, gdzie szkolą się ukraińscy żołnierze, powstała także Akademia Instruktorów. Placówka kształci najlepszych podoficerów, którzy w przyszłości mają zostać instruktorami. Ich zadaniem będzie szkolenie innych pododdziałów ukraińskich w wojskowych jednostkach. Plutonowy Lewkowski wspólnie z Amerykanami i Kanadyjczykami pojechał do Odessy, gdzie nadzorował pilotażowy program szkolenia wybranej grupy żołnierzy z 28 Brygady Zmechanizowanej. W zajęciach uczestniczyło 50 osób. – Przyglądaliśmy się pracy instruktorów, by sprawdzić, czy nadają się do tej roli – mówi plut. Lewkowski.
Szkolenie na Ukrainie Polacy przeprowadzili po raz drugi. Wcześniej w Jaworowie żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich szkolili wojskowych z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93 Brygady Zmechanizowanej. W styczniu na Ukrainę ponownie pojadą podhalańczycy.
autor zdjęć: plut. Adam Lewkowski, kpr. Krzysztof Wiraszka
komentarze