moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych

Wielki ruch proobronny, z którym mamy do czynienia w Polsce, był jednym z motywów podjęcia decyzji o powołaniu wojsk obrony terytorialnej – mówił w Mińsku Mazowieckim minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych. Młodzież uczyła się m.in. prowadzenia walki w mieście i patrolowania.

Szkolenie odbyło się w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Kilkudziesięciu członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. J. Piłsudskiego ćwiczyło posługiwanie się bronią, poznawało taktyki i techniki interwencji oraz patrolowania i konwojowania. Uczyli się także, jak przeszukiwać teren i budynki. Zajęciom, które odbywały się w niedzielę, przyglądał się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Szkolenie ma na celu przygotowanie członków organizacji proobronnych do współdziałania z lokalną administracją. Chodzi także o ujednolicenie ich sposobu działania z działaniami wojska, tak aby byli dobrym łącznikiem między administracją i wojskiem w sytuacji kryzysowej bądź nawet bojowej – mówił minister Antoni Macierewicz. – Dziękuję tym młodym ludziom, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas i wysiłek, aby przygotować się do działań obronnych na wypadek, gdyby okazały się one niezbędne – podkreślał szef MON.

Minister Macierewicz zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby do szkół wróciło przysposobienie wojskowe. Zdaniem szefa MON, zaniechanie nauki tego przedmiotu było błędem. – Jeżeli nie uda się w tym roku, będę zmierzał do tego, żeby w następnym roku taki przedmiot pojawił się w szkołach i obejmował wszystkich uczniów. Ale to jest na razie plan – zaznaczył.

W Mińsku Mazowieckim ćwiczyli członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, ogólnopolskiej organizacji skupiającej blisko 2 tysiące osób (głównie licealistów, studentów i młodzież pracującą). – Współpraca z wojskiem jest dla nas korzystna, bo nie dysponujemy takim sprzętem i umiejętnościami, jak żołnierze – mówi Krzysztof Wojewódzki, komendant brygadier „Strzelca”. Dodaje, że odkąd zaczęto mówić o utworzeniu wojsk OT, zgłasza się coraz więcej osób, które chcą wstąpić do tej organizacji.


Film: MON

– Podczas ćwiczeń nasi członkowie zdobywają nowe umiejętności i przyzwyczajają się do wojskowych rygorów – podkreśla Marek Matuła, inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. J. Piłsudskiego. Organizacja ta zrzesza około 2 tys. osób, przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całym kraju. – To zapaleńcy, którzy chcą się szkolić, poświęcając swój wolny czas – ocenia Marek Matuła.

Jak wyglądały ćwiczenia w Mińsku Mazowieckim? – Poznawaliśmy podstawy walki wręcz i samoobrony oraz czarnej taktyki, która obejmuje m.in. przeszukiwanie obiektów. Jednak najważniejsze były zajęcia z obsługi broni, bo na niewiele zdałaby się wiedza z taktyki, gdybyśmy nie wzięli do ręki karabinka Beryl i nie nauczyli się, jak go obsługiwać. W naszych jednostkach dostęp do broni mamy tylko na strzelnicy – zauważa Daniel Pieczychlebek, dowódca kompanii podczas ćwiczeń w Mińsku. Dla niego to kolejne szkolenie, w którym brał udział. W Związku Strzeleckim „Strzelec” Daniel Pieczychlebek jest podporucznikiem i zastępcą szefa wydziału szkolenia. Według niego, niedzielne ćwiczenia były świetnie przygotowane, instruktorzy przekazywali młodzieży typowo wojskową wiedzę.

Niektórzy członkowie organizacji proobronnych z pewnością zasilą tworzone obecnie wojska obrony terytorialnej albo inne formacje mundurowe. Tak widzi swoją przyszłość Krzysztof Niedbalski ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. J. Piłsudskiego. Niedbalski, student na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, w tego rodzaju ćwiczeniach uczestniczy po raz trzeci. – Uczymy się pewnych zachowań, na przykład jak przeładować broń i bezpiecznie z nią chodzić. Ale też jak obezwładnić człowieka, aby nie zrobić mu krzywdy, a jednocześnie zatrzymać go i przeszukać – tłumaczy.

Szkolenia dla członków organizacji proobronnych odbywają się w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim od lipca raz w miesiącu i będą organizowane do końca roku. – Chcielibyśmy je kontynuować w przyszłym roku, ale już w cyklu całorocznym. Decyzja zapadnie w połowie grudnia – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych MON.

Szkolenie zorganizowało Biuro do spraw Proobronnych we współpracy z Żandarmerią Wojskową i Związkiem Strzeleckim „Strzelec".

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1478533500
Decyzja słuszna. Islam nadchodzi a za nim wojny z Bliskiego Wschodu przeniesione do Europy.
80-AB-16-01

Terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT w akcji
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Pamięć o poległych na misjach wciąż żywa
Inwestycje w mobilność wojska
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Tomczyk: Macierewicz dążył do ukrycia prawdy
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Orlik na Alfę
Amerykańskie wsparcie dla polskiej modernizacji
Beret „na rekinka” lub koguta
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Wojskową służbę zdrowia czekają zmiany
Jak zostać kapralem rezerwy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Coraz więcej żołnierzy pomaga usuwać skutki nawałnic
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Armia zetek
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Kolarskie święto w stolicy
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
Czołgi saperskie dla Wojska Polskiego
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
Stańcie do apelu!
Na rosyjskim pasku
Od pilota do instruktora
„Bez wojska usuwanie szkód trwałoby dłużej”
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
Polskie uzbrojenie na wojnie i w gospodarce
Rocznica powstania warszawskiego w MPW
Prezydent Duda pożegnał się z wojskiem
Rząd o bezpieczeństwie Polski
Logistyczna rewolucja
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
K2 będą produkowane w Polsce
Ważna współpraca
Czas próby
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pucharowe zmagania Polaków
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Brytyjczycy żegnają Malbork
W drodze po młodszego nurka
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
Szkolenie wojskowe dla funkcjonariuszy SOK
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Las Pamięci uczci poległych
Warsztat na kółkach dla F-16
„Military Doctor 2025”, czyli wiedza, która ratuje życie
Polsko-norweskie partnerstwo w zwalczaniu dronów
Żołnierze na szkoleniu płetwonurkowym
Tłumy na zawodach w Krakowie
Sojusznicza misja na polskim niebie
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Warszawo, do broni!
Cisza przed wojną
Hekatomba na Woli
7TP – czołg kompromisu
Czołg K2 made in Poland
Warszawa uczciła rocznicę Powstania
Aira – pierwszy pies wojskowy w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Skok na głęboką wodę, ale ze spadochronem
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Terytorialsi zawitają do Płocka
Wojsko przyciąga młodych jak nigdy wcześniej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO