moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spadochroniarze szkolą Ukraińców

36 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej pojechało na Ukrainę. Razem z Amerykanami, Kanadyjczykami, Estończykami, Litwinami i Anglikami będą szkolić ukraińskich żołnierzy. Mają im przekazywać wiedzę zdobytą na misjach zagranicznych, m.in. w Afganistanie, oraz uczyć budowy i obsługi sprzętu wojskowego.

– W niedzielę wieczorem na Ukrainę wyjechało 36 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej – potwierdza kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy krakowskich spadochroniarzy. – Ruszyli do Jaworowa w obwodzie lwowskim, by tam szkolić żołnierzy z 1 Batalionu 80 Brygady Powietrznodesantowej – dodaje. Spadochroniarze reprezentują wszystkie jednostki 6 Brygady, ale trzon grupy szkoleniowej wystawił 6 Batalion Dowodzenia. Żołnierzami dowodzi mjr Krzysztof Kacprzyk, etatowy zastępca dowódcy batalionu.

Polacy z misją szkoleniową pojechali po raz drugi. Zastąpili żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy przez ostatnie dwa miesiące w Jaworowie szkolili wojskowych z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93 Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. Żołnierze zabrali ze sobą na Ukrainę etatową broń, m.in. karabinki szturmowe Beryl, pistolety wojskowe, noktowizory i sprzęt łączności. Wzięli też cztery pojazdy HMMWV. – Do Jaworowa pojechali oficerowie i podoficerowie. Instruktorzy zajmą się szkoleniem podstawowym i specjalistycznym. Będą prowadzić zajęcia m.in. z budowy i zasad eksploatacji broni – wyjaśnia st. chor. sztab. Jacek Dziedzic, pomocnik dowódcy 6 BPD do spraw podoficerów.

Szkolenie żołnierzy armii ukraińskiej odbywa się na terenie Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie. Polacy dołączyli tam do Połączonej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej „Ukraina”, którą utworzyli Amerykanie, Kanadyjczycy, Estończycy, Litwini i Anglicy.

Polscy żołnierze zajęcia prowadzić będą od poniedziałku do soboty, po dziesięć godzin dziennie. Instruktorzy w trakcie szkoleń korzystać będą ze sprzętu, jakim dysponuje armia ukraińska, m.in. z zestawów przeciwlotniczych Zu-23-2, wyrzutni przeciwlotniczych 9K38 Igła, karabinów maszynowych DSzK i KPWT, karabinów wyborowych SWD, granatników RPG i SPG, wyrzutni Fagot oraz moździerzy.

Do wyjazdu Polacy przygotowywali się od dwóch miesięcy. Przeszli szkolenie językowe, kulturoznawcze oraz kurs instruktorsko-metodyczny. Ponadto wojskowi ukończyli kurs SERE (Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór w niewoli oraz Escape – ucieczkę) na poziomie B.

Szkolenie żołnierzy z ukraińskiej 80 Brygady Powietrznodesantowej zakończy się 11 grudnia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Mariusz Bieniek

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1476081780
~Moherowy Nocnik - a jak się białego gołąbka wycilała przed 1 maja w szkole + pineska i tani patyk .. ehh
63-AF-42-60
~Moherowy Nocnik
1475602020
Ładna nazwa "Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie" na Ukrainie
22-D6-F6-0F

„Różycki” zwodowany
 
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Wyższe stawki dla niezawodowych
Wypadek Rosomaka
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO przechodzi do działania
Ratownik w akcji
Rakiety dla polskich FA-50
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
K2. Azjatycka pantera
The Power of Infrastructure
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Kajakami po medale
Planowano zamach na Zełenskiego
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Nowa dostawa Homarów-K
Świat F-35
Strażnicy polskiego nieba
GROM’s DNA
Święto sportów walki w Warendorfie
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Inwestycja w żołnierzy
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Drukowanie dronów
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Pionierski dron
Podróż w ciemność
Podejrzane manewry na Bałtyku
Flyer, zdobywca przestworzy
Bezpieczniejsza Europa
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Śmierć gorsza niż wszystkie
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Ewakuacja Polaków z Izraela
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Policjanci w koszarach WOT
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Dzień, który zmienił bieg wojny
Specjalsi pod nowym dowództwem
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pancerny kot w polskim wojsku
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO