Reprezentanci naszych sił zbrojnych wygrali zespołowo regaty nordycko-polskie na Jeziorze Zegrzyńskim, zorganizowane pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Nasi żeglarze wyprzedzili załogi Finlandii i Danii. W czasie regat wyłoniono również medalistów mistrzostw Wojska Polskiego.
Załoga męska z Wojskowego Zespołu Sportowego z Gdyni.
Zawody nordycko-polskie odbyły się w formule otwartej. Do udziału w nich zaproszono także Brazylię i Holandię. O zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej walczyły dwie polskie załogi. Pierwsza reprezentacja WP, złożona z zawodników Wojskowego Zespołu Sportowego z Gdyni, wystąpiła w składzie: st. mar. Marcin Czajkowski (sternik), st. mar. Piotr Przybylski i st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz. Z kolei drugą załogę tworzyły: st. mar. Katarzyna Tylińska (sternik), mar. Paulina Czubachowska i ppor. mar. Aleksandra Szczęsna z 13 Dywizjonu Trałowców.
– Bardzo się cieszę, że po kilkuletniej przerwie ważne międzynarodowe zawody żeglarskie odbyły się w Polsce. To przede wszystkim zasługa płk. Marka Oleszczuka i mjr. Tomasza Bartkowiaka z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od strony organizacyjnej regaty na światowym poziomie przygotowała kadra z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w żeglarstwie i zarazem uczestnik zawodów. – Miło jest wygrywać międzynarodowe regaty w klasyfikacji zespołowej u siebie w kraju. Przed nami teraz ciężkie przygotowania do 49. Wojskowych Mistrzostw Świata w Pakistanie. Regaty odbędą się w trudnej formule Match Racing, na łodziach J80 – dodaje szkoleniowiec. Czempionat w Pakistanie będzie rozgrywany między 27 października a 2 listopada tego roku.
Start do jednego z wyścigów.
Regaty na Jeziorze Zegrzyńskim przeprowadzono na zasadach wyścigów flotowych na łodziach klasy Sigma 600 Club. Wiatr nie sprzyjał żeglarzom i organizatorom nie udało się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych wyścigów. Miało ich odbyć się 14, a rozegrano zaledwie pięć. Do punktacji liczyły się wyniki uzyskane w czterech najlepszych startach. Trzy wyścigi (pierwszy, czwarty i piąty) wygrała pierwsza załoga z Finlandii. Natomiast w wyścigu drugim i trzecim najlepsza była załoga brazylijska.
W zawodach otwartych wzięło udział 14 załóg, w tym osiem zagranicznych: po dwie z Norwegii, Danii i Finlandii oraz po jednej z Holandii i Brazylii. Najlepszy wynik – osiem punktów – uzyskali zwycięzcy trzech wyścigów. Załoga fińska startowała w składzie: kpt. Janne Ikonen (sternik), st. sierż. Osmo Penttinen i por. Laura Painilainen. Drugie miejsce, z 13 oczkami, zajęła druga załoga reprezentacji Wojska Polskiego. Łodzie, którymi sterowała st. mar. Katarzyna Tylińska, w poszczególnych wyścigach dopływały do mety na miejscach: siódmym, drugim, trzecim, szóstym i drugim. Natomiast trzecią lokatę wywalczyła załoga brazylijska. Sierżant Andre Otto Da Fonseca (sternik), sierż. Felipe Duarte Haddad i sierż. Mario Trindade Neto zdobyli 14 punktów.
W klasyfikacji zaliczanej do zawodów nordycko-polskich dwie pierwsze lokaty zajęły załogi startujące w formule otwartej. Natomiast trzecią pozycję wywalczyła pierwsza ekipa z Danii w składzie: kpt. Dennis Nordahl (sternik), por. Peter Nygaard-Wolff i sierż. Trine Madsen. Duńczycy zebrali tyle samo punktów co Brazylijczycy – 14. W poszczególnych wyścigach zajęli miejsca: drugie, czwarte, drugie, siódme i szóste.
Przedstawiciele trzech czołowych drużyn w klasyfikacji zespołowej regat nordycko-polskich z organizatorami zawodów.
W rywalizacji krajowej z udziałem sześciu załóg triumfowała reprezentacja Wojska Polskiego II przed reprezentacją Wojska Polskiego I i wojsk lądowych – 16 Dywizją Zmechanizowaną. Ta ostatnia załoga wystąpiła w składzie: st. kpr. Konrad Baraszkiewicz (sternik), plut. Paweł Kalinowski i kpr. Mariusz Złotowski. Żeglarze z 16 Dywizji Zmechanizowanej w zawodach w formule otwartej zajęli szóste miejsce z dorobkiem 18 punktów. Wszystkie wyścigi kończyli w pierwszej dziesiątce. Zajęli lokaty: piątą, siódmą, dziewiątą, drugą i czwartą.
Zawody pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) w ramach rywalizacji nordycko-polskiej odbyły się po raz pierwszy w Polsce. Reprezentanci WP uczestniczyli już jednak w regionalnych zawodach CISM z udziałem sportowców z Polski i państw nordyckich. W zeszłym roku startowali w Finlandii w czempionacie żeglarskim i w pięcioboju morskim. Żeglarze wywalczyli brązowy krążek, pięcioboiści zaś dwa złote za zwycięstwo mata Jacka Śliwińskiego w klasyfikacji indywidualnej oraz za triumf w klasyfikacji drużynowej. Warto podkreślić, że Polska kilka razy była organizatorem ważnych regat żeglarskich pod patronatem CISM, z mistrzostwami świata na czele. Po raz ostatni byliśmy gospodarzem wojskowego czempionatu w 2009 roku – regaty odbyły się w Węgorzewie.
autor zdjęć: Wojskowy Zespół Sportowy w Gdyni
komentarze