moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stoltenberg: NATO będzie broniło swoich granic

Podczas 17 lat obecności w NATO Polska ewoluowała z pozycji „nowego członka” do lidera Sojuszu – przekonywał Jens Stoltenberg w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim. Sekretarz generalny NATO gościł w Polsce z dwudniową wizytą. To element ostatnich przygotowań przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się na początku lipca w Warszawie.

We wtorek Jens Stoltenberg wygłosił w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wykład pt. „Szczyt NATO w Warszawie – końcowe odliczanie”. W swoim wystąpieniu przedstawił podstawowe kwestie, nad którymi będą obradować przywódcy Paktu Północnoatlantyckiego, oraz zarysował wizję NATO, jaka ma się wyłonić po decyzjach podjętych w Warszawie.

Wyzwania na szczyt w lipcu

– Przy budowie zdolności NATO nie chodzi o przewidywanie przyszłości. Analitycy nie byli przecież w stanie przewidzieć takich wydarzeń, jak zburzenie muru berlińskiego czy wybuch Arabskiej Wiosny. Moim celem jest przygotowanie struktur w taki sposób, by były w stanie szybko dostosować się do warunków, których dzisiaj jeszcze nie znamy – mówił szef NATO. Jego zdaniem, na warszawskim szczycie najważniejsze będzie opracowanie kompleksowej reakcji Sojuszu na dwa najpoważniejsze obecnie wyzwania: agresywną politykę Rosji oraz konflikty zbrojne w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Nielegalna aneksja Krymu, walki we wschodniej Ukrainie oraz znaczące zwiększenie zbrojeń to działania Rosji, które kładą się cieniem na dwustronnych relacjach. – Musimy przekonać Moskwę, że warto wrócić do dialogu, bo w długiej perspektywie jest on dla Rosji bardziej opłacalny niż konfrontacja z NATO – zaznaczył Stoltenberg. Sojusz nie chce eskalacji konfliktu i powrotu do wyścigu zbrojeń, ale, jak zapewnił szef NATO, musi dać wyraźny sygnał, że będzie bronić swoich granic.

W Afryce i na Bliskim Wschodzie organizacje takie jak ISIS wykorzystują z kolei słabość lokalnych państw, by szerzyć terror, co wywołało kryzys migracyjny. Zdaniem szefa NATO, Sojusz musi odpowiedzieć na te działania, tym bardziej że coraz częściej są one widoczne także „na naszych ulicach”, jak stwierdził. – Rozwój gospodarczy i dobrobyt są najlepszą bronią przeciwko terroryzmowi. Dlatego chcemy, podobnie jak w Iraku czy Afganistanie, pomóc lokalnym władzom w odzyskaniu kontroli nad terytorium oraz w organizacji życia – mówił Jens Stoltenberg, przywołując przykład interwencji w Libii, która dobitnie pokazała, że „nie wystarczy wygrać wojny, trzeba jeszcze wygrać pokój”.

Na szczycie w lipcu odbędzie się także spotkanie z przedstawicielami Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Sojusz, realizując politykę budowania stabilności także poza swoimi granicami, przedstawi tym krajom nowe propozycje współpracy. Również relacje z Unią Europejską wymagają korekty, tak by wypracować skuteczniejszy model reagowania na zagrożenia migracyjne, społeczne i cybernetyczne.

Polska kluczowym członkiem

Jak wyliczał szef Sojuszu, NATO zrobiło już wiele, by zwiększyć swoje możliwości. Trzykrotnie – do 40 tys. żołnierzy – zostały powiększone siły szybkiego reagowania. Znacznie zwiększono liczbę wspólnych, międzynarodowych ćwiczeń. W kilku państwach wschodniej Europy utworzono jednostki NFIU (NATO Force Integration Units), a w Rumunii uruchomiono bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą instalację zaczęto budować także w Polsce. Na tym jednak nie koniec. – Dopracowujemy szczegóły rozmieszczenia na wschodniej flance czterech batalionów sił NATO. To element ciągłej, rotacyjnej obecności naszych wojsk – mówił sekretarz generalny.

Podkreślał, że Polska jest kluczowym krajem dla budowy nowych zdolności Sojuszu. – Często przywołuję wasz kraj jako przykład tego, co można zrobić mimo ograniczeń budżetowych – mówił Stoltenberg. Zdaniem szefa NATO, w ciągu 17 lat członkostwa Polska wykazała swoją wiarygodność i stała się jednym z liderów Sojuszu. Idąc wzorem Polski, pozostałe państwa członkowskie muszą przyjąć do wiadomości, że na obronność trzeba wydawać więcej i efektywniej. – To podstawa jedności Sojuszu, która jest naszą największą wartością. Jeżeli NATO pozostanie silne i zjednoczone, to nie będzie musiało wygrywać wojen, będzie im zapobiegać – powiedział szef NATO.

Jens Stoltenberg funkcję sekretarza generalnego NATO pełni od 1 października 2014 roku. Na stanowisku zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Wcześniej m.in. był dwukrotnie premierem Norwegii. Szef NATO często podkreśla silne więzi, jakie łączą go z Polską. Jego dziadek w czasie II wojny światowej był jeńcem niemieckiego oflagu w Ostrzeszowie. W okresie PRL-u Emil Stoltenberg współpracował z Solidarnością i aktywnie wspierał integrację Polski z NATO i Unią Europejską. – Moja sympatia do Polski była powodem, dla którego ze swoją pierwszą wizytą jako szef NATO udałem się właśnie do Warszawy – powiedział Stoltenberg.

Warszawski wykład sekretarza generalnego NATO zorganizowały Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
„Grand Quadriga ‘24”
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO