Uroczysty apel z okazji święta jednostki odbył się 11 marca w Warszawie. Na uroczystości obecny był podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski oraz dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb.
- Dzień dzisiejszy jest dla mnie pierwszym formalnym spotkaniem z wami. W dniu święta pułku wszystkim żołnierzom i pracownikom jednostki gratuluję z całego serca osiągnięć i życzę wszelkiej pomyślności w realizacji zadań służbowych - powiedział do zebranych dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb.
Na placu obecni byli także dowódcy jednostek wojskowych podległych DGW, zaproszeni goście, kadra i pracownicy 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, kombatanci oraz młodzież szkolna.
- Ustanowienie święta pułku w dniu 13 marca, w rocznicę rozpoczęcia formowania 1 Dywizjonu Samochodowego Warszawa w 1919 roku, jest dla nas wyjątkowym powodem do dumy, a jednocześnie ogromnym zobowiązaniem - powiedział w swoim wystąpieniu na placu dowódca pułku płk Tomasz Dominikowski. Dzień ten nawiązuje bowiem do historycznych korzeni wojsk samochodowych, których tworzenie rozpoczęto u zarania II Rzeczpospolitej. To ogromny kapitał - dodał.
Do tradycji nawiązał także podsekretarz stanu Wojciech Fałkowski: - Być tutaj w dniu święta pułku jest dla mnie przyjemnością i przywilejem. Dzisiejszy apel nawiązuje do powołania 1 Dywizjonu Samochodowego w 1919 roku. Nawiązanie to pokazuje tradycję, pokazuje odnowę, budowanie polskiej armii po latach niewoli i rozbiorów. Pokazuje, jak rodziła się polska armia w sytuacji zagrożenia, tworzenia państwowości. (…) Przypomnienie tej daty jest ważną wskazówką, jak mają być kształtowane charaktery i postawy żołnierzy waszego pułku i całego wojska. Nie ma wojska bez zakorzenienia w tradycji, kultywowania dobrej pamięci o przeszłości, znajomości tej przeszłości i budowania na tym postaw moralnych i etycznych żołnierzy. Jeżeli to szwankuje, to będzie szwankowało rzemiosło wojskowe – powiedział podsekretarz stanu.
W minionym roku pojazdy pułku przejechały łącznie ponad 6 mln kilometrów, zużywając do tego celu 190 tys. litrów benzyny oraz 502 tys. litrów oleju napędowego. Średnia dzienna liczba dyspozycji transportowych w dni powszednie często przekraczała 200. - Od wielu lat nie odnotowaliśmy ani jednego wypadku drogowego z udziałem naszych zespołów zadaniowych - podsumował płk Dominikowski.
Podczas uroczystości zaprezentowano sprzęt wojskowy będący w wyposażeniu pułku, w tym m.in.: Skodę Superb, samochody terenowe: hmmwv Hummer i Land Rover, ciężarowo-terenowe: Iveco Euro Cargo, Star oraz Jelcz ze specjalistycznym wyposażeniem służby łączności i informatyki. Ponadto wystawione zostały mikrobusy oraz autobusy eksploatowane w siłach zbrojnych.
10 Warszawski Pułk Samochodowy jest jednostką wojskową przeznaczoną do zabezpieczenia potrzeb transportowych komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej w tym Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Operacyjnego RSZ oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Zadania te wykonuje w szczególności na terenie miasta stołecznego Warszawy, ale także Polski i Europy. W strukturze pułku znajdują się pododdziały transportowe, diagnostyczno-remontowe oraz specjalistyczne przeznaczone do funkcjonowania jednostki.
Organizacja, poziom wyszkolenia żołnierzy, fachowość pracowników wojska oraz posiadany sprzęt techniczny zapewniają jednostce zdolność do skutecznego i sprawnego wykonywania zadań transportowych. Kadra 10 Pułku to jedni z najlepiej wyszkolonych w tym względzie żołnierzy w Wojsku Polskim, czego dowodem są chociażby laury zdobywane w konkursach o miano najlepszego kierowcy w Wojsku Polskim. Jazda po ulicach 2 milionowej europejskiej aglomeracji wymaga znakomitej umiejętności prowadzenia samochodu, wyszkolenia, orientacji i opanowania w nibezpiecznych drogowych sytuacjach. Rocznie żołnierze pułku przejeżdżają dystans ok. 6 mln km, dla zobrazowania to jak przejechanie 150 razy wokół równika. Pułk dysponuje pojazdami osobowymi, terenowymi, mikrobusami, autobusami i samochodami ciężarowymi. Park samochodowy i zaplecze techniczne w pełni odpowiadają standardom NATO.
Tekst: ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, mjr Artur Ochal
autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON
komentarze