Opracowane przez polskich inżynierów routery będą wykorzystywane w amerykańskich przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawach Patriot. Prototypowa seria urządzeń firmy Teldat przeszła już testy amerykańskiej armii i producent Patriotów, koncern Raytheon, zlecił seryjną produkcję routerów. Szacunkowa wartość kontraktu to kilka milionów dolarów.
Raytheon, amerykański gigant zbrojeniowy, zlecił w ubiegłym roku Teldatowi opracowanie nowej generacji wojskowych routerów, które mają być częścią sieciocentrycznego systemu łączności zmodernizowanych zestawów Patriot. Inżynierowie bydgoskiej firmy zbudowali urządzenie, które bazuje na technologii zbliżonej do tej, która jest wykorzystywana przez polskie wojsko w zintegrowanych węzłach teleinformatycznych KTSA Jaśmin. Kilka tygodni temu prototypowa seria tych urządzeń przeszła wymagające testy amerykańskiej armii.
W związku z tym producent Patriotów zdecydował się na zamówienie w bydgoskiej firmie około 100 routerów. Raytheon nie ujawnia dokładnej wartości kontraktu, ale szacuje się, że wynosi on kilka milionów dolarów. Przedstawiciele Teldatu podkreślają, że to dla nich szansa na ekspansję na zagranicznych rynkach. – Zyskaliśmy dostęp do dużego rynku eksportowego, bo system Patriot jest używany w wojsku 13 państw – mówi Henryk Kruszyński, prezes Teldatu.
Raytheon współpracuje już z inną polską spółką. W ubiegłym roku Amerykanie zlecili spółce PIT-Radwar zaprojektowanie nowej anteny do identyfikacji „swój–obcy” (IFF).
Amerykańskie zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot weszły do służby w połowie lat osiemdziesiątych. Są używane w armiach m.in. USA, Niemiec, Holandii, Grecji czy Hiszpanii.
autor zdjęć: Teldat
komentarze