moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czarnogóra w drodze do NATO

Prawdopodobnie w przyszłym roku Czarnogóra stanie się 29. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Wczoraj ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu zaprosili Czarnogórę do końcowej fazy negocjacji. Teraz zgodę na akcesję muszą wyrazić wszyscy pozostali członkowie.

Igor Luksic, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Czarnogóry oraz Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

– Decyzja NATO nie jest zaskoczeniem, ale oczekiwanym epilogiem długiego i wymagającego okresu, podczas którego Czarnogóra pokazała swoje zdecydowanie, zaangażowanie i dojrzałość polityczną – napisała w oświadczeniu Milica Pejanović-Durišić, minister obrony Czarnogóry. – Polska cieszy się z zaproszenia Czarnogóry – podkreślał w Brukseli Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Czarnogóra przystąpiła do NATO-wskiego programu „Partnerstwo dla Pokoju”, który jest zwykle pierwszym krokiem na drodze do członkowstwa, już kilka miesięcy po uzyskaniu niepodległości w czerwcu 2006 roku. Na szczycie Sojuszu w Rydze (listopad 2006 roku) obie strony podpisały stosowną umowę. W lipcu 2008 roku zawarty został tzw. Indywidualny Plan Działań na rzecz Partnerstwa (Individual Partnership Action Plan – IPAP), który określał harmonogram akcesji i zasady współpracy między NATO a Czarnogórą. Poza uczestnictwem we wspólnych ćwiczeniach i pracach analitycznych 45 wojskowych z tego kraju wzięło udział w misji ISAF w Afganistanie w 2010 roku. – Przystąpienie Czarnogóry do NATO jest ważnym krokiem w euroatlantyckiej integracji Bałkanów Zachodnich i podkreśla, że Sojusz jest otwarty i kontynuuje proces budowy zjednoczonej i wolnej Europy – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Decyzja NATO i rządu Czarnogóry wywołała ostrą reakcję ze strony Rosji. W komunikacie tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych czytamy, że zdaniem Moskwy rozszerzenie Sojuszu to krok jawnie konfrontacyjny, który oznaczać będzie dalszą destabilizację euroatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. Wpływa on na interesy Federacji Rosyjskiej i Rosja czuje się zmuszona do odpowiedniej reakcji. W komunikacie nie wyjaśniono jednak, jakie mogą to być decyzje. – Sojusz po raz kolejny potwierdził, że nadal sztucznie dzieli państwa na „swoje” i „obce” i promuje ideę własnego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych – napisało rosyjskie MSZ.

– NATO nie jest zagrożeniem dla nikogo – uspokajał John Kerry, sekretarz stanu USA. – Jesteśmy sojuszem obronnym, którego zadaniem jest budowanie poczucia bezpieczeństwa. NATO nie skupia się ani na Rosji, ani na żadnym innym kraju – dodał amerykański polityk.

Do reakcji Rosji odniósł się także szef polskiej dyplomacji. – Chociaż z politycznego punktu widzenia wejście Czarnogóry do Sojuszu jest istotne, ważne i witane przez nas z zadowoleniem, to nie jest to kraj o takim potencjale, który mógłby stanowić zagrożenie dla Rosji – podkreślił minister Witold Waszczykowski. Zaznaczył również, że żaden kraj trzeci nie ma prawa weta w kwestii rozszerzenia NATO.

NATO zrzesza obecnie 28 państw. Od 12 marca 1999 jego członkiem jest także Polska. Ostatnimi państwami, które dołączyły do NATO, były Albania i Chorwacja. Stało się to 1 stycznia 2009 roku.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia bez kary
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Inwestycje Stoczni Wojennej
Afganistan. Czas wracać do domu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Raki dla podhalańczyków
Polityka nie znosi próżni
Ciemne strony Facebooka
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Dron dla hydrografów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ogień na alpejskich szczytach
Czy będą podwyżki?
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Course on Diplomacy
Kobiety a pokój
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Kraby dla podhalańczyków
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W jedynym słusznym kierunku
Szczury Torbuku
O bezpieczeństwie państw NATO
Star Army
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Time for Miecznik
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wilk na poligonie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szef MON odwiedził USA
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
AZOR – podwodny specjalista
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Duch Invictus jest, czas na formę
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Saper robi przejście
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO