9-13 listopada w Centrum Szkolenia Policji Wojskowej Niemiec w Hanowerze odbyły się ćwiczenia policji wojskowych Polski, Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii.
Zasadniczym celem ćwiczenia była ocena możliwości współpracy grup dochodzeniowo-śledczych podczas zabezpieczenia miejsca zdarzenia ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki działania podczas misji poza granicami państw NATO w ramach międzynarodowych komórek MP.
Żandarmerię Wojskową podczas ćwiczenia reprezentował sześcioosobowy zespół w składzie:
- mjr Andrzej Massalski z KGŻW, grupa oceny ćwiczenia;
- ppor. Robert Michałowski z OŻW w Żaganiu, grupa oceny ćwiczenia;
- por. Adam Stryjek z OŻW w Żaganiu, kierownik grupy dochodzeniowo-śledczej;
- st. chor. Mariusz Tratkiewicz z OŻW w Żaganiu, grupa dochodzeniowo-śledcza;
- st. chor. Daniel Zakrzewski z OŻW w Żaganiu, grupa dochodzeniowo-śledcza;
- chor. Krzysztof Sobczak z OŻW w Żaganiu, grupa dochodzeniowo-śledcza.
Polscy żandarmi dysponowali ambulansem kryminalistycznym ED-3.
W trakcie ćwiczeń uczestnicy zapoznali się z bazą dydaktyczną Policji Wojskowej Niemiec (Feldjäger), w tym z laboratorium kryminalistycznym wraz z blokami oględzinowymi przeznaczonymi do szkolenia specjalistów z zakresu techniki kryminalistycznej. Żołnierze wymienili się informacjami na temat struktury oraz zadań policji wojskowej w danym kraju, właściwości procesowej do ścigania poszczególnych kategorii sprawców przestępstw i wykroczeń, realizacji czynności procesowych w kraju i w rejonie misji, a także systemów szkolenia i bazy szkoleniowej.
Zasadniczym etapem ćwiczeń były praktyczne zajęcia grup dochodzeniowo-śledczych w realistycznie zainscenizowanych miejscach zdarzeń: pożaru, ataku z użyciem IED, samobójstwa oraz ujawnienia środków odurzających. Miejsca zdarzeń przygotowano w oparciu o cztery stacje zlokalizowane na terenie centrum szkolenia Feldjäger oraz na pobliskim pasie ćwiczeń taktycznych.
Każda z czterech grup dochodzeniowo-śledczych na kolejnych stacjach przeprowadzała fizycznie procesowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz inne czynności procesowe i techniczne. Na każdej stacji obecni byli niemieccy eksperci – ewaluatorzy, grupy pozoracji i ewaluatorzy z państwa grupy aktualnie ćwiczącej w danym miejscu zdarzenia. Przed przystąpieniem do działania następowało wprowadzenie w sytuację taktyczną oraz wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości ćwiczących co do szczegółów zainscenizowanego epizodu. Podczas ćwiczenia ewaluatorzy omawiali różnice w procedurze karnej, które warunkowały odmienny zakres czynności lub sposób działania na miejscu zdarzenia.
11 listopada polska grupa dochodzeniowo-śledcza realizowała czynności na zainscenizowanym miejscu ujawnienia środków odurzających, a następnie ataku z użyciem IED. Wszyscy uczestnicy ewaluacji z Oddziału ŻW w Żaganiu wykonywali czynności zgodnie z wymogami procedury karnej, wykazując się wiedzą kryminalistyczną, doświadczeniem i inicjatywą oraz wykorzystując w szerokim zakresie wyposażenie specjalistyczne ambulansu kryminalistycznego. Żandarmi z Żagania wykazali się ponadto dobrą znajomością języka angielskiego.
12 listopada miała miejsce druga część praktycznego działania na kolejnych miejscach zdarzeń. Polska grupa dochodzeniowo-śledcza realizowała czynności na zainscenizowanym miejscu pożaru oraz miejscu ujawnienia zwłok (samobójstwa). Żołnierze z Oddziału ŻW w Żaganiu ponownie wykazali się profesjonalizmem i zaangażowaniem. Dzień ten zakończył się podsumowaniem i przedstawieniem wstępnych wniosków z ewaluacji.
Następnego dnia swoje wnioski przedstawiali przedstawiciele delegacji poszczególnych państw. Przedsięwzięcie zostało zakończone przez szefa sztabu – zastępcy dowódcy Feldjäger płk. Katza i szefa szkolenia Feldjäger płk. Thiesera, którzy podsumowali ćwiczenie i podziękowali uczestnikom szkolenia.
Tekst: por. Adam Stryjek
autor zdjęć: Stabsfeldwebel Sebastian Skrzypulec
komentarze