Wspólne szkolenie żołnierzy polskich i amerykańskich w ramach operacji Heavy Detachment obserwował dziś generał Philip M. Breedlove, naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie.
– Dla żołnierzy dywizji to kolejna cenna lekcja, kolejne podejście do szkolenia, kolejne nowe kontakty, przeradzające się w solidarność wojskową. To również doskonała okazja, aby wymienić się doświadczeniami wynikającymi z uczestnictwa w misjach poza granicami kraju czy realizacji codziennych zadań szkoleniowych. Żołnierze doskonalą tu wszystkie umiejętności przydatne na współczesnym polu walki – zauważa generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa od ponad miesiąca współdziałają z pancerniakami stacjonującymi na co dzień w Fort Steward w Georgii. Wykonywanie wspólnych zadań, doskonalenie procedur oraz wymiana doświadczeń to tylko niektóre z aspektów połączonego szkolenia. – Jako dowódca brygady mogę powiedzieć, że cieszy się moje serce, widząc tak doskonale kooperujących i współdziałających ze sobą amerykańskich i polskich żołnierzy – mówi obserwujący działanie swoich podwładnych generał brygady Maciej Jabłoński, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Podczas pobytu w Świętoszowie generał Breedlove miał sposobność zobaczyć zgranie załóg czołgów Leopard 2A4 i M1 Abrams w trakcie realizacji zadań ogniowych, a także współdziałania pododdziałów piechoty oraz połączonych procedur medycznych. – Świetna robota, dziękuję wam za dowodzenie podległymi wam żołnierzami i to, co mogłem dziś zobaczyć – zwrócił się generał Philip M. Breedlove do polskich i amerykańskich oficerów dowodzących wspólnie ćwiczącymi kompaniami.
Amerykańscy żołnierze z 3 Batalionu 69 Pułku Pancernego 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty do Polski przybyli głównie z Niemiec. Na szkolenie do Świętoszowa przywieźli ze sobą ciężki sprzęt, w tym między innymi: czołgi M1 Abrams, samobieżne haubice M109 Paladin, gąsienicowe bojowe wozy piechoty M2 i M3 Bradley oraz wozy zabezpieczenia technicznego.
Tekst: ppor. Krzysztof Gonera
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze