moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niemcy i USA wycofują Patrioty z Turcji

Natowska i niemiecka decyzja z grudnia 2012 roku o wysłaniu baterii Patriot do Turcji była nie tyle motywowana oceną faktycznych zagrożeń, ale miała przede wszystkim kontekst polityczny. Była symbolem solidarności Sojuszu z Turcją. Justyna Gotkowska, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, pisze dlaczego teraz NATO i RFN postanowiły jednak wycofać rakiety z tureckiej granicy.

15 sierpnia resort obrony RFN poinformował o nieprzedłużeniu udziału Bundeswehry (dwóch baterii Patriot, ok. 250 żołnierzy) w natowskiej operacji Active Fence w Turcji po wygaśnięciu obecnego mandatu w styczniu 2016 roku. W ramach operacji na początku 2013 roku wzdłuż granicy Turcji z Syrią po dwie baterie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot rozmieściły: USA (Gaziantep), RFN (Kahramanmaras) i Holandia (Adana), która w styczniu 2015 roku została zmieniona przez Hiszpanię (1 bateria).

Rozmieszczenie systemu Patriot było odpowiedzią NATO na prośbę Turcji o wzmocnienie jej obrony powietrznej w obliczu możliwych zagrożeń z terytorium Syrii, w której od 2011 roku toczy się wojna domowa. 16 sierpnia we wspólnym oświadczeniu amerykańsko-tureckim również USA zapowiedziały wycofanie baterii w październiku tego roku – jednak z zaznaczeniem możliwości ich ponownej dyslokacji w Turcji w ciągu tygodnia. Minister obrony Hiszpanii poinformował, że hiszpańskie baterie pozostaną w Turcji do czasu decyzji NATO. Do tej pory nie było konieczności operacyjnego wykorzystania baterii Patriot monitorujących regiony przygraniczne.

Natowska i niemiecka decyzja z grudnia 2012 roku o wysłaniu baterii Patriot do Turcji była nie tyle motywowana oceną faktycznych zagrożeń (głównie pociski moździerzowe wystrzeliwane z terytorium Syrii, których baterie Patriot nie są w stanie zwalczać), ale miała przede wszystkim kontekst polityczny. Była symbolem solidarności Sojuszu z Turcją. W tym kontekście należy interpretować również niemiecki udział w operacji Active Fence, zwłaszcza po szkodach wizerunkowych, jakie przyniósł w 2011 roku brak zaangażowania RFN w natowskiej interwencji w Libii. Jednak już wówczas w RFN krytykowano wysłanie niemieckich baterii, wskazując na możliwe wykorzystanie przez Turcję obecności sojuszników (w tym RFN) do realizacji własnej polityki, sprzecznej z prawem międzynarodowym – próby jednostronnego ustanowienia strefy zakazu lotów lub akcji ofensywnej przeciwko reżimowi Asada.

Obecna decyzja RFN o wycofaniu Bundeswehry z Turcji ma również głównie wymiar polityczny, a nie wojskowy, choć jako oficjalny powód podano brak ataków z powietrza. Ponadto RFN ma problemy w utrzymaniu baterii w stałej gotowości (obsługa techniczna, części zamienne). Decyzja została jednak upubliczniona w sierpniu (mimo że do końca mandatu pozostało jeszcze pół roku), niedługo po rozpoczęciu przez Turcję kampanii antyterrorystycznej skierowanej głównie przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu w północnym Iraku i w Turcji, a w ograniczonym stopniu przeciwko Państwu Islamskiemu w północnej Syrii. Niemcy tym samym wysyłają sygnał, że nie chcą wspierać politycznie i wojskowo sojusznika, którego działania postrzegają jako nieodpowiedzialne. W ich ocenie rządząca AKP wykorzystuje sytuację w regionie do odbudowy własnej pozycji w kraju i do osłabienia Kurdów w regionie, pozornie podłączając się pod działania sojuszników przeciwko PI.

W przypadku USA decyzja o wycofaniu baterii Patriot miała głównie przyczyny techniczno-wojskowe (obciążenie personelu, konieczność modernizacji baterii, brak wojskowego uzasadnienia operacji). Waszyngton jednak zwlekał z podjęciem decyzji o wycofaniu baterii do czasu uzyskania od Turcji zgody na udostępnienie bazy lotniczej w Incirlik do prowadzenia bombardowań PI.

 

Źródło: www.osw.waw.pl

Justyna Gotkowska
ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

dodaj komentarz

komentarze


Ocalały z transportu do Katynia
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Optyka dla żołnierzy
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO