W dniach 25–26 czerwca 2015 r. odbyły się jubileuszowe uroczystości związane z 25-leciem utworzenia Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy.
Srebrne gody delegatury rozpoczęto Mszą świętą, podczas której modlono się za byłych i obecnych szefów i inspektorów Delegatury i jej pracowników. W czasie nabożeństwa odczytano list biskupa polowego Józefa Guzdka. – Z okazji święta Departamentu Kontroli, pragnę zapewnić o duchowej więzi i złożyć serdeczne życzenia żołnierzom i pracownikom Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy. (…) Dziękuję za służbę pełnioną w myśl dewizy: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Ufam, że odczuwają Państwo radość i satysfakcję z owoców ofiarnej pracy. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć oraz życzę wielu sukcesów i wytrwałości w pełnionej misji – napisał biskup polowy. W nabożeństwie uczestniczyli min.: Grzegorz Tomczak – zastępca Dyrektora Departamentu Kontroli MON w Warszawie, płk Tomasz Łańcucki – szef Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz – zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a także byli i obecnie pracujący żołnierze i pracownicy wojska Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy.
W dniu 26.06.2012 r. zaproszeni goście zostali zapoznani z najnowszymi typami umundurowania, racji żywnościowych oraz pokazem sprzętu i uzbrojenia będącym na wyposażeniu 1 Brygady Logistycznej. Na wszystkich uczestników czekał ciepły, pachnący chleb prosto z polowej piekarni.
Punktualnie o godzinie 11.00 płk Paweł Zawieracz złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości Dyrektorowi Departamentu Kontroli panu generałowi broni w stanie spoczynku Zbigniewowi Głowience.
Święto Delegatury, to także świetna okazja do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników wojska. Komandor Krzysztof Wilczura odznaczony został „Medalem złotym za długoletnią służbę”, „Złoty medal za zasługi dla obronności kraju” otrzymał płk Wojtczak Robert„ Srebrny medal za zasługi dla obronności kraju” ppłk Leszczyński Ryszard oraz pan Zwolicki Piotr. Pan Popiński Andrzej otrzymał „Brązowy medal za zasługi dla obronności kraju”.
Szef bydgoskiej delegatury płk Łańcucki Tomasz wyróżniony został „Tytułem honorowym zasłużonego żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką II stopnia”, a „Odznakę honorową wojsk lądowych” otrzymali: płk Nijak Andrzej, ppłk Agaszewski Franciszek, ppłk Kambuł Waldemar, ppłk Kuciński Jarosław.
Na wniosek Komisji do Spraw Odznaki Pamiątkowej, zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 114/MON z dnia 2 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, Odznakę Pamiątkową Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, Szef Delegatury nadał: gen. broni w st. spocz. Głowience Zbigniewowi, byłym szefom delegatury oraz 25 żołnierzom i pracownikom Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy.
Po części oficjalnej uczestnicy Jubileuszu wysłuchali prelekcji płk. rez. dr. Zbigniewa Moszumańskiego z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej na temat „Korpus kontrolerów w latach 1921-1939”. Następnym punktem uroczystości był film przedstawiający pracę kontrolerów bydgoskiej delegatury. Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego był uwiecznieniem i podsumowaniem Jubileuszu. Artyści w porywającym stylu poprowadzili z piosenką i tańcem zgromadzonych gości przez wieki naszej historii.
Historia powstania korpusu kontrolerów w Wojsku Polskim związana jest z rokiem 1921, kiedy to Marszałek Józef Piłsudzki podpisał dekret „O zadaniach i organizacji Kontroli Administracji Wojskowej”, powołując tym samym nową komórkę organizacyjną. W tamtych latach korpus kontrolerów, nie tylko umożliwiał przechodzenie armii w okres pokojowego funkcjonowania, ale przede wszystkim ułatwiał jej reorganizację. Przyczynił się również do budowania pozytywnego wizerunku armii w umęczonym wojną społeczeństwie polskim. Funkcjonowanie organów kontroli wojskowej, sięga swoją tradycją początków istnienia II Rzeczypospolitej. W roku 1990, w ramach restrukturyzacji Sił Zbrojnych, dokonano szeregu zmian w organach kontroli. Poprzez połączenie Departamentu Kontroli, bezpośrednio podległego Ministrowi Obrony Narodowej oraz Zespołu Inspekcji WP, podporządkowanego Inspektorowi Szkolenia - Zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP, utworzono Departament Głównej Kontroli MON. 1 lipca 1990 roku powołane zostały Delegatury Głównej Kontroli Wojskowej. W kwietniu 1993 roku przekształcono je w Delegatury Departamentu Kontroli MON z siedzibami w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Krakowie.
Źródło: mjr Zbigniew Zając
autor zdjęć: mjr Zbigniew Zając
komentarze