Jest ich w Polsce ponad 100 tysięcy. Służyli na misjach m.in. w Afganistanie, Iraku czy w Wietnamie. W zeszłym roku w Warszawie zostało otwarte Centrum Weterana. – Chcemy, aby mówiono o Was głośno i sprawiedliwie. Byście czuli wsparcie społeczeństwa – mówił Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej.
Premier Ewa Kopacz w exposé wygłoszonym w Sejmie 1 października 2014 roku poświęciła sporo miejsca weteranom. Wystąpieniu premier przysłuchiwało się na sejmowej galerii kilku żołnierzy. Ewa Kopacz zwróciła się bezpośrednio do nich. – Będziemy pamiętać o weteranach. Jest na sali płk Leszek Stępień, weteran z Afganistanu, który został tam ciężko ranny. Panie pułkowniku, dziękuję! –powiedziała Ewa Kopacz.
W grudniu premier Kopacz otworzyła Centrum Weterana, które znajduje się w Warszawie przy ulicy Puławskiej. – Mam nadzieję, że będziecie się tu czuli jak w domu. Bo jest to dom zbudowany nie tylko z cegieł, ale i z naszej wdzięczności – mówiła premier Ewa Kopacz, otwierając Centrum. Podczas uroczystości, w których wziął udział minister obrony Tomasz Siemoniak, odsłonięto pomnik weteranów oraz tablicę z nazwiskami żołnierzy poległych na misji.
Weterani podkreślali wówczas, że czekali na otwarcie Centrum. – Państwa, których armia bierze udział w misjach, takie centra mają od wielu lat. Teraz zacznie działać także w Polsce – mówili. – Mam nadzieję, że Centrum będzie wsparciem dla tych moich kolegów – weteranów, którzy tej pomocy oczekują. Chodzi nie tylko o kwestie medyczne czy psychologiczne, lecz na przykład pomoc w zdobyciu pracy – mówi mjr rez. Tomasz Burzyński, felietonista polski-zbrojnej.pl, uczestnik misji.
Centrum odwiedził m.in. wiceminister Maciej Jankowski, który zapewnił weteranów, jak ważni są dla Polaków. – Chcemy, aby mówiono o Was głośno i sprawiedliwie. Byście czuli wsparcie społeczeństwa – mówił wiceminister.
Wcześniej, w maju 2014 roku, w Szczecinie obchodzili Dzień Weterana. – Nasza obecność tutaj to wyraz najwyższego szacunku dla tych, którzy narażali życie w zagranicznych misjach. Bez was świat byłby mniej bezpieczny – podkreślał Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej, który świętował z weteranami.
W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.
Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.
Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.
autor zdjęć: arch. DPI MON
komentarze