moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rząd o dowodzeniu armią w czasie wojny

Rząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt ustawy dotyczący dowodzenia obroną w czasie konfliktu zbrojnego. Zdaniem członków Rady Ministrów część zapisów powinna jednak zostać zmieniona. Chodzi m.in. o rolę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w procesie kierowania obroną państwa.


Projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, nad którym obradował we wtorek rząd, jest konsekwencją przeprowadzonej wcześniej reformy systemu dowodzenia. Tyle że obowiązująca od ubiegłego roku reforma dotyczy jedynie kierowania wojskiem w czasie pokoju, natomiast projekt prezydenta odnosi się do kierowania armią w czasie wojny.

Reforma, która weszła w życie 1 stycznia ubiegłego roku, wprowadziła zasadę, że w czasie wojny wojskami kieruje naczelny dowódca. Kandydata na to stanowisko – jeszcze w czasie pokoju – wyznacza prezydent, choć robi to na wniosek rządu. Ustawa nie określiła jednak jego kompetencji. Prezydencki projekt precyzuje te kwestie, m.in. to, że wskazany kandydat ma w czasie pokoju brać udział w ćwiczeniach i grach strategicznych. Do jego obowiązków ma też należeć uczestnictwo w planowaniu operacyjnym użycia sił zbrojnych i przygotowaniach wojennego systemu dowodzenia.

W dokumencie określono także, że naczelny dowódca, kierujący wojskiem w czasie wojny, ma podlegać bezpośrednio prezydentowi. Jednak dowódcy mają podlegać tylko te wojska, które będą brały udział w obronie. Jak wcześniej podkreślał gen. Stanisław Koziej, szef BBN, prezydentowi zależało, by było to wyraźnie ujęte w nowej ustawie. – Ma to zapobiec sytuacji, że naczelny dowódca przejmuje w czasie wojny dowodzenie nad całą armią. Gdyby to robił, miałby kompetencje ministra obrony – przekonywał gen. Koziej podczas prezentacji dokumentu w Sejmie.

Prezydent chce również poszerzenia kompetencji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W przygotowanym przez BBN projekcie znalazła się także definicja pojęcia „czas wojny” oraz to, kto ogłasza jej początek i koniec (według projektu robi to prezydent). Co ciekawe, dziś w żadnej z obowiązujących ustaw nie jest to określone.

Propozycje prezydenta wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w kilku ustawach: o stanie wojennym, o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Chociaż rząd pozytywnie zaopiniował projekt nowelizacji, to ma uwagi do niektórych zapisów. Rada Ministrów chce np. wpisania zapisu precyzującego, że szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest organem pomocniczym prezydenta w procesie kierowania obroną państwa. – Zapis taki zapewni postulowaną funkcję doradztwa dla prezydenta i nie będzie kolidował z przyjętymi rozwiązaniami dotyczącymi organizacji i funkcjonowania systemu kierowania obroną państwa – czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu. Kolejna propozycja zakłada, że „Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych dowodzi Siłami Zbrojnymi oraz innymi jednostkami organizacyjnymi, podporządkowanymi zgodnie z narodowymi planami użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa”.

Rząd chciałby również pozostawienia zapisu mówiącego o tym, że podczas stanu wojennego stosuje się te same przepisy, które obowiązują w czasie wojny. Projektem zajmie się teraz sejmowa podkomisja obrony.

JT, CIR

autor zdjęć: M. Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1422394560
A po co przecież PO zawsze dąży do pokoju.
A0-E8-0C-75

Będzie ustawa o obronie
 
Raki dla podhalańczyków
Duch Invictus jest, czas na formę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ogień na alpejskich szczytach
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Sportowiec roku
Żołnierze poszkodowani na granicy
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wilk na poligonie
Polityka nie znosi próżni
Szczury Torbuku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Saper robi przejście
Żołnierze bez testów z WF-u
Inwestycje Stoczni Wojennej
Kobiety a pokój
Szef MON odwiedził USA
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
W jedynym słusznym kierunku
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Legia Akademicka po raz piąty
103 lata Sztabu Generalnego
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Emerytura wypłacana w … karmie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
KFOR: wyższy stopień gotowości
Święto sportowców w mundurach
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Time for Miecznik
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
O bezpieczeństwie państw NATO
Dron dla hydrografów
AZOR – podwodny specjalista
Ciemne strony Facebooka
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będą podwyżki dla żołnierzy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Kraby dla podhalańczyków
Napięta sytuacja na granicy
Wybierz się na wojskowe studia
Zbrodnia bez kary
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
BohaterONy 2021 wręczone!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO