moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ambasadorowie o bezpieczeństwie w Europie

Reakcja NATO i Europy wobec działań Rosji na Ukrainie musi dawać jasny sygnał, że nie będziemy tolerować takiej agresji wobec swoich członków, podkreślali dyplomaci z Polski, Francji i Niemiec podczas debaty zorganizowanej w ramach Security Forum Akademii Obrony Narodowej.

Ambasador Francji Pierre Buhler (z lewej) i gen. broni w st. spocz. Andrzej Tyszkiewicz, były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie. 

– Kryzys na Ukrainie i agresja rosyjska na wschodnie tereny tego kraju wymusiły zmiany w strategii i polityce bezpieczeństwa NATO i Unii Europejskiej – podkreślał gen. broni w st. spocz. Andrzej Tyszkiewicz, były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie. Dodając, że agresywna polityka Rosji może w przyszłości zagrozić bezpieczeństwu krajów bałtyckich i Polski. Podkreślił też, jak ważne w związku z tym są ustalenia szczytu NATO z Newport. Dotyczyły one m.in. powstania sił natychmiastowego reagowania, opracowania planu zwiększenia gotowości i wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Kolektywna obrona

Gośćmi debaty organizowanej w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa byli ambasadorowie Francji i Niemiec: Pierre Buhler i Rolf Nikel. – Reakcja NATO wobec działań Rosji musi dawać jasny sygnał, że Sojusz nie będzie tolerować agresji wobec swoich członków – mówił ambasador Niemiec. Poparł go Pierre Buhler, dodając, że w Europie i całym NATO trzeba teraz stawiać mocno na kolektywną obronę.

Dyplomaci zgodzili się, że przykładem takiego działania Sojuszu jest misja Baltic Air Policig strzegąca nieba nad krajami bałtyckimi i współpraca w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Angażują się w nią także żołnierze Bundeswehry, w tym roku 1700 z nich weźmie udział w ćwiczeniach na terenie Polski i krajów bałtyckich – poinformował Nikel.

Europejska współpraca

Jednocześnie, jak zaznaczyli goście rembertowskiej uczelni, konieczne jest zacieśnianie współpracy obronnej UE i prace nad wspólną europejską polityką bezpieczeństwa. – Europa nie może tylko liczyć na opiekę USA, lecz sama musi być silna militarnie i ekonomicznie – zauważył niemiecki ambasador.

W tym celu niezbędne jest opracowanie w Unii nowej koncepcji strategicznej oraz rozwijanie w krajach członkowskich potencjału obronnego. Zdaniem obu zagranicznych ambasadorów Polska może stać się liderem w tej kwestii w tej części Europy. – Na rozwijanie sił militarnych są potrzebne jednak ogromne środki, dlatego polityka Pooling and Sharing, czyli dzielenie się w UE kosztami najdroższych militarnych inwestycji, staje się coraz ważniejsza – dodał Pierre Buhler.

Ambasador Niemiec Rolf Nikel. 

Zamach na demokracje

Jednocześnie dyplomaci z Polski, Francji i Niemiec zgodzili się, że nie można zaniedbywać prób rozwiązania konfliktu drogą dialogu z Rosją. – Będzie on jednak możliwy dopiero wtedy, kiedy władze rosyjskie przestaną łamać prawo i zacznie w tym kraju rządzić opcja proeuropejska, a nie nacjonalizm i szowinizm – zaznaczył Rolf Nikel.

Niemiecki polityk przypomniał też, że bezpieczeństwo ma nie tylko wymiar militarny, lecz ekonomiczny. – Dlatego warto zabiegać o zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji i szukać alternatywnych źródeł energii – mówił Nikel.

Pierre Buhler nawiązał natomiast do niedawnego zamachu terrorystycznego na paryską siedzibę magazynu „Charlie Hebdo”. – Był to atak na podstawowe wartości demokratycznej Francji i Europy – stwierdził Francuz. Jak dodał, zamach potwierdził, jak ważne są zdecydowane działania przeciw każdemu objawowi terroru czy przemocy, nie tylko w Europie, lecz także na Bliskim Wschodzie czy w Afryce.

Forum dyskusji

Security Forum jest jedną z form działania Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej. W jego ramach prowadzone są debaty ekspertów odnoszące się do problemów bezpieczeństwa. Wszechnica zapoczątkowana przez byłego komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa jest miejscem wymiany poglądów dotyczących Polski, Europy i świata. Na wykłady zapraszane są osoby kształtujące podstawy światowego bezpieczeństwa. Gośćmi byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz były sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Rezerwista ochotnik też musi się starać
 
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Na granicy stratosfery
Wybierz się na wojskowe studia
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Ogień na alpejskich szczytach
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Szef MON odwiedził USA
Dołącz do sportowców w mundurach!
Emerytura wypłacana w … karmie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polityka nie znosi próżni
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
W jedynym słusznym kierunku
Więcej żołnierzy na granicy
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Legia Akademicka po raz piąty
Strzelec do zadań specjalnych
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Ciemne strony Facebooka
Zbrodnia w Zakroczymiu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ziemia z misji na pamiątkę
Test mobilności 12 Dywizji
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szef MON-u w Forcie Sill
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wilk na poligonie
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Żołnierze bez testów z WF-u
Przeprawa przez Narew
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Course on Diplomacy
Ostatnie dni kampanii 1939
Polsko-tureckie obrady
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Duch Invictus jest, czas na formę
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Współpraca i wspólna pamięć
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Advantages of Efficient Organization
Black Hawk na potrzeby GROM-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO