moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o programie inwestycyjnym NATO

Resort obrony w ciągu czternastu lat zrealizował 99 ze 129 projektów obronnych z NATO-wskiego programu bezpieczeństwa. Ich koszt to blisko 2,5 mld zł, z czego prawie 1,5 mld zł pochodziło z budżetu NATO. Projekty obejmowały budowę i remont infrastruktury wojskowej. Inwestycje omawiała sejmowa Komisja Obrony Narodowej.


– Wzmocnienie potencjału obronnego, dostosowanie go do potrzeb NATO i pozyskanie najnowszych technologii zbrojeniowych to korzyści z uczestnictwa Polski w programie inwestycyjnym NATO w dziedzinie bezpieczeństwa – mówiła w Sejmie wiceminister obrony Beata Oczkowicz.

Bazy i lotniska

Na posiedzeniu komisji wiceszefowa MON podkreślała, że celem programu NATO, który powstał w 1951 roku, jest wspólne finansowanie projektów obronnych państw członkowskich. – Dzięki tej inicjatywie budujemy infrastrukturę wojskową, która wykracza poza potrzeby poszczególnych krajów i może być wykorzystana przez siły NATO – dodawała Beata Oczkowicz.

Polska należy do programu od 2000 roku. Obejmuje on w naszym kraju osiem pakietów inwestycyjnych, w ramach których zrealizowanych ma być 129 zadań. Do końca 2014 roku MON zakończył 99 zadań wartych prawie 2,5 mld zł.

Bogusław Wijatyk, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, dodawał, że całkowicie ukończonym jest na razie pakiet dotyczący systemu łączności między Polską a dowództwami NATO. Stworzono go w 2000 roku.

Pozostałe siedem pakietów jest na różnym etapie realizacji. – Największy z nich obejmuje modernizację siedmiu lotnisk i rozbudowę pięciu baz paliwowych oraz dwóch baz morskich – mówił Bogusław Wijatyk. Do końca 2014 roku wydano na ten pakiet 1,672 mld zł.

Dzięki tym środkom zmodernizowano sześć wojskowych lotnisk, m.in. w Poznaniu, Łasku, Malborku i Mirosławcu, oraz porty wojenne w Gdyni i Świnoujściu. Oddano też do użytku lotniskowe składy paliw w Łasku i Malborku oraz bazę paliwową w Gardei i Cybowie.

Drugim co do wielkości pakietem programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa jest w Polsce budowa stanowisk radarowych dalekiego zasięgu, na które wydano dotąd 326 mln zł. Powstało sześć stacji m.in. w Wiewiórczynie, Suwałkach i Zamościu. Teraz są one wyposażane.

Pozostałe projekty dotyczą m.in. stworzenia morskiego systemu łączności, budowy w Krakowie stanowiska dowodzenia obroną powietrzną NATO i rozbudowy bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych JFTC.

Koszty inwestycji

Przedstawiciele MON zapowiedzieli, że w ramach programu planowane są w Polsce trzy nowe pakiety. Będą one obejmować 30 inwestycji dotyczących rozbudowy siedmiu lotnisk, a ich łączny koszt wyniesie 136 mln euro. Plany dotyczą m.in. wybudowania w Powidzu infrastruktury dla samolotów-tankowców.

Posłowie, m.in. Antoni Macierewicz (PiS), Krystyna Kłosin (PO) i Paweł Suski (PO), pytali o dokładne terminy i koszt realizacji poszczególnych projektów. – Zostaną one ukończone w ciągu 4–10 lat – poinformowała wiceminister Oczkowicz. Podkreślała, że dokładne dane poda posłom podczas niejawnego posiedzenia komisji.

Renatę Butryn z PO interesowały natomiast zasady finansowania programu. – Inwestycje z tego funduszu finansowane są ze składek krajów uczestniczących w programie – wyjaśniała wiceszefowa MON. Dodała, że procentowy udział każdego z państw w funduszu jest ustalany przez Komitet Inwestycyjny NATO w zależności od wysokości PKB. Polski wkład wynosi blisko 2,5 proc. funduszu programu.

Komitet ustala też procentowy podział kosztów przy realizacji każdego z zadań w ramach NATO-wskiego programu. W Polsce wynosi on średnio 59 proc. po stronie NATO i 41 proc. po stronie naszego kraju.

W ciągu 14 lat Polska wydała na składki 956 mln zł, a na realizowane projekty 1,018 mld zł. Natomiast z budżetu NATO na programy w Polsce przeznaczono 1,480 mld zł.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze


Wybierz się na wojskowe studia
 
Ostatnie dni kampanii 1939
Test mobilności 12 Dywizji
Ogień na alpejskich szczytach
Advantages of Efficient Organization
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wilk na poligonie
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Współpraca i wspólna pamięć
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Course on Diplomacy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Legia Akademicka po raz piąty
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Żołnierze bez testów z WF-u
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polityka nie znosi próżni
Więcej żołnierzy na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON-u w Forcie Sill
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia w Zakroczymiu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Strzelec do zadań specjalnych
Przeprawa przez Narew
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polsko-tureckie obrady
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Na granicy stratosfery
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Szef MON odwiedził USA
Ciemne strony Facebooka
W jedynym słusznym kierunku
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
Ziemia z misji na pamiątkę
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO