Będę pierwszym polskim dowódcą JFTC. To wielki honor – mówi generał brygady Wojciech Grabowski, który objął obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. To najważniejsza instytucja NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski generał zastąpił na tym stanowisku Słowaka.
Uroczystość przekazania dowodzenia JFTC. Od lewej: gen. dyw. Pavel Macko, dotychczasowy dowódca Centrum; gen. Jean-Paul Palomeros, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji NATO oraz gen. bryg. Wojciech Grabowski.
Głównym zadaniem bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) jest szkolenie dowództw NATO na potrzeby misji w Afganistanie. Przez trzy lata kierował nim słowacki generał dywizji Pavel Macko.
– Jako dowódca skupię się na czterech, kluczowych dziedzinach. Pierwszą i najważniejszą będzie szkolenie dowódców taktycznych i ich sztabów do udziału w bieżących operacjach NATO, w szczególności misji w Afganistanie – zapowiedział generał Wojciech Grabowski podczas uroczystości przekazania obowiązków dowódcy.
Bydgoskie Centrum podlega bezpośrednio naczelnemu sojuszniczemu dowódcy ds. transformacji NATO w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. Zajmujący to stanowisko generał Jean-Paul Palomeros podkreślał, że pod kierownictwem gen. Grabowskiego Centrum czekają także zadania niezwiązane z misją ISAF. – JFTC już od kilkunastu miesięcy przygotowuje się do nowych wyzwań, m.in. do szkolenia sztabów i dowództw Sił Odpowiedzi NATO – dodawał ustępujący ze stanowiska generał Pavel Macko.
Nowy dowódca Centrum zadeklarował, że pozostanie ono jedną z najważniejszych natowskich instytucji zajmujących się szkoleniem. – Chcemy, aby właśnie tu w pierwszej kolejności kierowali się dowódcy NATO, którzy mają przejść niezbędne szkolenia do uzyskania gotowości operacyjnej – podkreślał generał Grabowski.
Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy istnieje od 2004 roku. Powstało jako jedna z trzech instytucji – obok Joint Warfare Center w Norwegii i Joint Analysis Lessons Learned Centre w Portugalii – zajmujących się przygotowywaniem żołnierzy NATO do wspólnych operacji militarnych. Po rozpoczęciu misji w Afganistanie, JFTC zajęło się szkoleniem dowództw NATO wysyłanych na misję w ISAF.
Przez pierwszych sześć lat istnienia, Centrum dowodzili Duńczycy. W 2010 roku Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO zdecydowało, że kierować nim będą oficerowie z państw z Europy Środkowej, czyli generałowie z Polski, Czech, Słowacji i Słowenii. Stanowisko dowódcy JFTC jest rotacyjne. Ustalono, że trzyletnie kadencje będą pełnić generałowie ze Słowacji i Polski. Stanowisko szefa sztabu z kolei będą zajmować generałowie z Czech i Słowenii.
W Centrum pracuje ponad stu żołnierzy i pracowników wojska z 17 krajów – Polski, Albanii, Bułgarii, Kanady, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Słowacji, Hiszpanii, Turcji, USA i Gruzji.
Generał brygady Wojciech Grabowski do JFTC w Bydgoszczy trafił ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie był zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego. Przez dwa lata (2007–2009) był dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, ma też duże doświadczenie w strukturach międzynarodowych – był m.in. zastępcą polskiego przedstawiciela wojskowego w Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO, a także dyrektorem Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego w Dowództwie Komponentu Sił Lądowych Północ w Heidelbergu, w Niemczech. Pełnił też funkcję zastępcy dowódcy połączonego dowództwa ds. budowania afgańskiego systemu bezpieczeństwa. |
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze