Poradnia kardiologiczna, pracownia mikrobiologii oraz rozbudowany Oddział Intensywnej Opieki Medycznej – to wszystko znajdzie się w nowym budynku „F” warszawskiego szpitala wojskowego przy Szaserów. To największa inwestycja w historii Wojskowego Instytutu Medycznego. Kosztowała ponad 38 milionów złotych.
Budynek ma cztery kondygnacje - łącznie prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych. Na pierwszym piętrze pacjenci szpitala będą mogli leczyć się w poradni kardiologicznej. Znajduje się tam też pracownia elektrofizjologii i hemodynamiki. Drugie piętro to oddział intensywnej terapii. Jest trzy razy większy od tego, który szpital miał do tej pory, będzie się mogło na nim leczyć jednocześnie 27 pacjentów. Na trzecim piętrze znajduje się Pracownia Mikrobiologii Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.
W nowych pomieszczeniach znajduje się nowoczesny sprzęt medyczny. Na przykład hybrydowy angiokardiograf, który pozwala prowadzić badania naczyniowe serca oraz zaawansowane zabiegi, wykonywane jednocześnie przez zespoły kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów. Na OIOM znajdują się wysokiej klasy kardiomonitory, respiratory i zestawy do infuzjoterapii.
- Dokumentację projektowo-kosztorysową opracowano w 2011 r. W marcu 2012 r. wyłoniono wykonawcę robót. Intensywne prace budowlane trwały dwa lata – mówi Zdzisław Żuchowski, kierownik Wydziału Infrastruktury WIM. Inwestycja kosztowała ponad 38 milionów złotych. Blisko 36 milionów pochodzi z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzisiaj budynek zostanie oficjalnie otwarty.
Szpital przy ulicy Szaserów w Warszawie od 2002 roku działa jako Wojskowy Instytut Medyczny – Centralny Szpital Kliniczny MON (powstał na bazie Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej). Placówka prowadzi wielospecjalistyczną działalność diagnostyczno-leczniczą, udziela specjalistycznej pomocy medycznej w stanach nagłych, kształci podyplomowo lekarzy wojskowej służby zdrowia we wszystkich specjalnościach. WIM jest także ośrodkiem naukowo-badawczym w dziedzinie medycyny klinicznej, organizacji ochrony zdrowia wojska i nauk biomedycznych. Prowadzi też konsultacje wysokospecjalistyczne dla terenowych placówek wojskowej służby zdrowia.
Dzięki pieniądzom z projektów unijnych, programów współpracy polsko-amerykańskiej czy grantów utworzono w WIM m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy wyposażony w najnowszej generacji sprzęt, Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego i Ośrodek informatyczny ze stacją konferencji telemedycznych.
Instytut jest dwukrotnym finalistą konkursu „Lider Informatyki”. Zarządzający WIM gen. bryg. Grzegorz Gielerak dostał w 2012 roku tytuł Menadżera Roku w Ochronie Zdrowia.
autor zdjęć: WIM
komentarze