Sztab Generalny Wojska Polskiego (SG WP) zainicjował budowę zrębów nowoczesnej armii dwa tygodnie przed proklamowaniem niepodległości Polski.
Najstarsza instytucja polskiej państwowości rozpoczęła funkcjonowanie 25 października 1918 roku. Po 96. latach trudnej, pełnej dramatycznych zwrotów historii Polski, Sztab Generalny niezmiennie pozostaje naczelnym organem planowania, programowania rozwoju oraz kształtowania zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W uroczystym apelu zorganizowanym w warszawskiej siedzibie SG WP przy ulicy Rakowieckiej, uczestniczyli licznie zgromadzeni goście z wiceprezesem rady ministrów – ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem na czele.
,,Z okazji święta Sztabu Generalnego chciałbym serdecznie podziękować za ten ciężki rok, za zaangażowanie, (…) pokazanie, że Sztab Generalny, który jest mózgiem Wojska Polskiego ma świetnych oficerów i pracowników. Dziękuję też generałowi Mieczysławowi Gocułowi za przywództwo, za jego aktywność, szczególnie istotną dla Polski w obszarach międzynarodowych, w NATO”, stwierdził wicepremier Tomasz Siemoniak zwracając się do zebranych żołnierzy i pracowników wojska.
,,Prezydent Bronisław Komorowski, zwierzchnik sił zbrojnych oraz Pani Premier Ewa Kopacz zapowiedzieli, ze stworzony zostanie plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. Pracujemy nad tym. Nie ma instytucji innej niż Sztab Generalny, która mogłaby stanowić główny ośrodek powstawania tego planu. Dziękuję wszystkim , którzy tu pracują. Życzę satysfakcji z tej ważnej służby i pracy”, dodał minister.
„Tylko nieustanny rozwój Wojska Polskiego oraz jego zdolności obronnych, jest w stanie sprostać wyzwaniom i zagrożeniom XXI wieku”, podkreślił szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Gocuł.
Wydarzenia ostatnich miesięcy w naturalny sposób wpływają na postrzeganie problematyki bezpieczeństwa i obronności Polski. Środowisko bezpieczeństwa na świecie i w Europie podlega dynamicznym przeobrażeniom. Sztab Generalny Wojska Polskiego jest strategicznym liderem w myśleniu o systemowym i perspektywicznym unowocześnianiu Sił Zbrojnych RP. „Wnioski uwzględniamy w planach rozwoju wojska. Skuteczne prowadzenie transformacji i modernizacji technicznej wymaga systemowego oraz skoordynowanego działania, opartego na procesie planowania obronnego”, zaznaczył generał Gocuł.
W wystąpieniu szefa Sztabu Generalnego wybrzmiało jasne przesłanie. Szczególnej pracy i troski wymaga zapewnienie trwałości oraz niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wzmacniać potencjał obronny państwa. „Wojsko Polskie to silny filar i zbrojne ramię naszego narodu. Sztab Generalny Wojska Polskiego jest i pozostanie strategicznym organem sił zbrojnych. Naszym zadaniem jest dążenie do optymalnego wykorzystania posiadanego potencjału i umiejętnego przewidywania przyszłego środowiska bezpieczeństwa. To na Sztabie Generalnym spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie strategii użycia, rozwoju oraz doskonalenia Wojska Polskiego”, dodał szef Sztabu Generalnego.
Określając priorytety do działania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Mieczysław Gocuł zwrócił uwagę na sprawy związane z prowadzeniem skutecznej modernizacji technicznej wojska. Innym, niezwykle istotnym zadaniem jest wypełnienie treścią nowej, Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej. W tym kontekście sztab zamierza skupić się na planowaniu operacyjnym użycia Sił Zbrojnych. Z punktu widzenia SG WP, jednym z kluczowych zagadnień jest rozpoczęcie procesu planowania i programowania rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017-2026. W nadchodzącym roku Wojsko Polskie czeka ważny sprawdzian. Kluczowym przedsięwzięciem szkoleniowym będzie ćwiczenie KRAJ 2015, które wpisuje się w plan reagowania obronnego.
Rozwój narodowych zdolności obronnych pozostanie w ścisłej koordynacji działań na rzecz planu wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Drogowskazem są ustalenia wrześniowego szczytu NATO w Newport. Wszelkie prace będą prowadzone ze świadomością konieczności doskonalenia struktur organizacyjnych, odpowiadających nowemu systemowi kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Oznacza to, że sztab przyszłości będzie mniejszą, ale nowoczesną instytucją zajmującą się wielkimi wyzwaniami.
***
Obchody 96. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego rozpoczęły się od podniesienia na maszt flagi szefa SG WP oraz złożenia wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową śp. generała Franciszka Gągora. Po ceremonii, generał Mieczysław Gocuł wręczył medale resortowe, odznaki pamiątkowe i dyplomy wyróżniającej się kadrze, pracownikom oraz oficerom obchodzącym jubileusz swojej służby. Uhonorowani zostali także niedawni zwycięzcy zawodów strzeleckich o puchar Szefa SG WP.
Główną uroczystość poprzedziła także msza święta w intencji żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego, odprawiona w Katedrze Polowej przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.
W trakcie uroczystego apelu na dziedzińcu Sztabu Generalnego, w obecności wicepremiera - ministra obrony narodowej, wręczono wyróżnionym oficerom i pracownikom wojska odznaczenia państwowe. Były słowa podziękowania za dobrą, efektywna służbę i pracę adresowane do żołnierzy oraz pracowników wojska SG WP.
Podczas zbiórki nie zabrakło żołnierzy rezerwy, byłych pracowników Sztabu Generalnego. Tradycyjnie, w obchodach święta Sztabu Generalnego WP uczestniczyli akredytowani w Polsce attaches wojskowi.
Tekst: płk Tomasz Szulejko
autor zdjęć: płk Sławomir Ratyński
komentarze