moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Klasy mundurowe na poligonie

Najlepiej z karabinka pneumatycznego strzelali uczniowie technikum z Kielc, a w biegach zwyciężyła drużyna z Nowego Sącza. Na poligonie Karliki pod Żaganiem trwa Centralny Zlot Klas Mundurowych. Rywalizacja o punkty zakończy się w piątek.Podczas imprezy uczniowie z 17 szkół walczą o punkty w trzech konkurencjach: marszobiegu, strzelaniu i konkursie piosenki marszowej. We wtorek do rywalizacji o punkty w zawodach strzeleckich i marszobiegu na dystansie 8 km stanęli uczniowie z jedenastu szkół. W każdej 30-osobowej reprezentacji 12 zawodników strzelało z 50 m z karabinka pneumatycznego do figury bojowej 23p. Do współzawodnictwa liczył się łączny wynik uzyskany przez wszystkich zawodników danej drużyny. Najwięcej – 244 punktów – uzyskali reprezentanci Niepublicznego Technikum Zawodowego z Kielc. Kolejne miejsca zajęły drużyny XIV Liceum Ogólnokształcącego z Białegostoku (237 pkt.) i Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z Elbląga (232 pkt.). Na czwartym miejscu strzelanie ukończyli uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych z Trzcinicy (187 pkt.). Piąte przypadło w rywalizacji Liceum Ogólnokształcącemu z miejscowości Urle (184 pkt.).

Najtrudniejszą konkurencją przygotowaną przez organizatorów imprezy z „Czarnej Dywizji” jest niewątpliwie marszobieg na 8 km i dlatego przy równej liczbie punktów w końcowym współzawodnictwie o wyższej lokacie decydować będzie wynik rywalizacji z biegu połączonego z kilkoma zadaniami do wykonania. Na trasie marszobiegu 15-osobowe drużyny musiały wykazać się różnymi umiejętnościami na pięciu punktach kontrolnych. Zawodnicy przenosili skrzynki z amunicją oraz rannych na noszach, strzelali z broni pneumatycznej, rzucali granatem ćwiczebnym na odległość i przepychali samochód terenowo-osobowy „Honker”. Za nieprawidłowe wykonanie zadań drużyny otrzymywały karne minuty. Sędziowie odliczali też zespołom karną minutę za każdego zawodnika, który nie dobiegł do mety.


Najlepszy wynik, po odliczeniu kar, uzyskała reprezentacja wystawiona przez Zespół Szkół Nr 2 z Nowego Sącza. Zwycięzcy uzyskali czas 51 min 24,51 s. Drugie miejsce zajęła ekipa z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych z Żagania. Uczniowie tej szkoły stracili do zwycięzców nieco ponad minutę. Wynik drużyny z Żagania – 52 min 37 s. Kolejne miejsca zajęli: 3. Zespół Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni (czas: 56 min 6,45 s), 4. Centrum Szkół Mundurowych z Zamościa (58 min 38 s), 5. Liceum Ogólnokształcące z Ostrowa (1 godz. 58,63 s), 6. Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika z Konina (1 godz. 2 min 18,06 s).


– Był taki stres i takie tempo, że nawet nie zdążyłem kontrolować, jak biegniemy i jakie wyniki uzyskaliśmy w konkurencjach technicznych. Chyba najlepiej rzucał granatem kolega Norbert – około 40 m. Na trasie nie liczył się sam bieg, ale ogólna sprawność fizyczna oraz umiejętności strzeleckie – mówi kpr. kdt Mateusz Kołata, kapitan drużyny z Zespołu Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. – Na pewno mogliśmy pobiec lepiej, ale jeśli te zawody rozegrane zostaną również za rok i nasza szkoła również będzie reprezentować na nich nasze województwo, już będziemy wiedzieli, jak się lepiej przygotować do marszobiegu – dodaje zawodnik z Gdyni.

Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji o punkty na estradzie zaprezentowały się drużyny, które nie uczestniczyły w zawodach strzeleckich i w marszobiegu. Wyniki konkursu piosenki marszowej jury ogłosi dopiero po występie wszystkich reprezentacji. Pozostałe zaprezentują się na estradzie w dwóch kolejnych dniach zlotu. Końcowe wyniki współzawodnictwa poznamy dopiero po starcie wszystkich reprezentacji w marszobiegu i zawodach strzeleckich. Poszczególne etapy rozgrywane są rotacyjnie w ciągu trzech dni.  

Uczestnicy zlotu poznają również sprzęt „Czarnej Dywizji” oraz jej historię. Uczniowie m.in. z Legnicy Głogówka i Szczecina jako pierwsi obejrzeli armatohaubice samobieżne „Dana”, haubice samobieżne 2S1 „Goździk” czy wyrzutnie rakietowe WR-40 „Langusta”. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się nie tylko najnowocześniejszy sprzęt, ale również i czołg T-34, który grał w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Organizatorem Centralnego Zlotu Klas Mundurowych jest Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca, Departament Wychowania i Promocji Obronności MON i 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. O miano najlepszej w Polsce szkoły o profilu wojskowym walczy pod Żaganiem 17 reprezentacji. Każde województwo reprezentuje jedna drużyna wytypowana przez poszczególne Kuratoria Oświaty i Wychowania. Tylko województwo dolnośląskie wystawiło dwie ekipy, ale jedna z nich – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 z Legnicy – startuje poza konkursem.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr
1412770740
Czy na zdjęciu głównym młodzi ludzie ze szkół mundurowych nie strzelają przypadkiem z wiatrówek? Jeśli sie nie mysle to nawet niezłych bo firmy Hatsan - 600-800zł za sztukę. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
64-85-30-C8

Piedimonte – samobójcza misja
 
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Podróż po AWACS-ie
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Przysięga w Limanowej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Flota Bayraktarów w komplecie
WAM wraca po latach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO