moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wspólne manewry NATO i Ukrainy

Ponad 1000 ukraińskich żołnierzy i 200 wojskowych z państw NATO weźmie udział w ćwiczeniach w okolicach Lwowa. Manewry, w których będzie uczestniczyć 35 polskich żołnierzy, mają kryptonim „Rapid Trident 14” i  rozpoczną się 13 września. – To dowód wsparcia, jakiego państwa NATO udzielają Ukrainie – powiedział gen. Gregory Hicks, rzecznik sił amerykańskich w Europie.

Ćwiczenia „Rapid Trident 13”.

Ćwiczenia „Rapid Trident” organizowane są w ramach inicjatywy „Partnerstwo dla Pokoju” od 2006 roku. W tym roku zaplanowane były na lipiec, ale przygotowania zostały zawieszone z powodu walk we wschodniej Ukrainie. Pentagon poinformował jednak, że ćwiczenia się odbędą i potrwają dwa tygodnie.

Rozpoczną się 13 września na poligonie Jaworów pod Lwowem. Ćwiczyć będzie ponad tysiąc żołnierzy ukraińskich oraz wojskowi m.in. ze  Stanów Zjednoczonych, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Gruzji, Niemiec, Norwegii, Litwy, Łotwy, Hiszpanii. – Na Ukrainę wyjedzie też 35 polskich żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim – mówi płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. Żołnierze z tej jednostki wielokrotnie brali już udział w międzynarodowych ćwiczeniach m.in. na terenie Ukrainy (na przykład we wcześniejszych manewrach „Rapid Trident” czy „Kozacki step”).

Wspólne ćwiczenia na Ukrainie mają zwiększyć zdolności do współpracy wojsk lądowych Ukrainy, NATO i państw partnerskich. Gen. Gregory Hicks, rzecznik sił amerykańskich w Europie, podkreślił, że decyzja o wspólnych manewrach ma być znakiem poparcia Sojuszu Północnoatlantyckiego dla Ukrainy.

Żołnierze z kilkunastu krajów przez blisko dwa tygodnie będą razem prowadzić operacje. Co będą ćwiczyć Polacy? – W pierwszej fazie ćwiczeń polscy kawalerzyści będą się szkolić z prowadzenia operacji cordon and search (czyli otoczenia, a następnie przeszukania terenu), patrolowania, procedur ewakuacji medycznej, wykrywania i przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym oraz konwojowania – mówi płk Sońta.

Potem polscy wojskowi zostaną włączeni w strukturę certyfikowanego batalionu ukraińskiego. Podczas wspólnego szkolenia żołnierze będą używać amerykańskiego urządzenia symulacyjno-treningowego MILES. Ubrani w hełm i szelki z czujnikami otrzymają broń z laserowym promiennikiem, działającym podczas strzelania ślepą amunicją. Urządzenie będzie sygnalizowało każde trafienie żołnierza.

Manewry „Rapid Trident 14” („Szybki trójząb”) zakończą się 26 września.

W ubiegłorocznych ćwiczeniach „Rapid Trident” wzięło udział 1300 żołnierzy (m.in. z Ukrainy, USA, Danii, Estonii, Wielkiej Brytanii) i ponad 100 pojazdów wojskowych. Polskę reprezentował pluton spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej wyposażony w pojazdy typu HMMWV.

PG

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~trycykl
1410771060
Widzę, że towarzysz Świerczewski wiecznie żywy :).
C5-E8-BF-6F
~ja
1409785860
Miejsce żołnierzy ukraińskich jest teraz na wschodzie gdzie trwają walki a nie na ćwiczeniach z NATO.
34-59-A0-5B
~nrry
1409770980
putin został sam ... hehe z chińczykami którzy go zeżrą
F6-9D-7B-DE

Ogień z nabrzeża
 
Pegaz nad Europą
Pierwsza misja Gripenów
Gdy zgasną światła
Long Range. Mamy nowych mistrzów Polski
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Na pomoc po katastrofie
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Gdy sekundy decydują o życiu
Ukwiał z Gdańska
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Sojusznicy w obronie Europy, czyli „Defender ‘25”
DriX – towarzysz okrętu
Atak na masową skalę. Terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami
Polskie Pioruny dla Belgii
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Czołgi końca wojny
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nasza strategia to strategia na rzecz pokoju
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Koniec wojny, którego nie znamy
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Wspólna wola obrony
Walka pod napięciem
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Basen dla Rosomaka
Ukraińcy i Rosjanie spotkali się pierwszy raz od 2022 roku
Nowy prezes PGZ-etu
Podchorążowie z AWL na podium w grach wojennych w Waszyngtonie!
Ustawa bliżej żołnierzy
Sport kształtuje mentalność
Składy wysokiego ryzyka
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Żołnierz influencer?
Bohater odtrącony
Obierki z błotem
Podniebny Pegaz
Tysiące dronów dla armii
Więcej na mieszkanie za granicą
Historyczna umowa z Francją
Nasi czołgiści najlepsi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięć o polskich bohaterach z Monte Cassino
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Wsparcie dla polskich Abramsów
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Wiedza na trudne czasy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Wakacje? To czas na wojsko
Bat na wrogów i niepokornych
Medycy dla „Tarczy Wschód”
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Święto zwiadowców
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Pracowity dyżur Typhoonów
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Piorun – polska wizytówka
Wojskowe widowisko w Zakopanem
Apache’e nadlatują
Mamy pierwszych pilotów F-35
Na początek: musztra i obsługa broni
Misja PKW „Olimp” doceniona
AI w służbie MON-u
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Polska dołącza do satelitarnej elity
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Gra o kapitulację
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Jak daleko do końca wojny?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO