W największej od kilku lat defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego wzięło udział około 1200 żołnierzy, nie tylko Polaków, ale też wojskowych z USA i Kanady, którzy od kilku miesięcy szkolą się w Polsce. Na niebie zaprezentowało się ponad 50 samolotów i śmigłowców, a ulicami miasta przejechało 130 pojazdów.
Warszawskimi Alejami Ujazdowskimi przeszły w defiladowym szyku kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych, Orkiestra Reprezentacyjna WP, Szwadron Kawalerii WP, podchorążowie uczelni wojskowych, a także podhalańczycy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym.
Biało-czerwone smugi
Maszerowało też prawie 100 żołnierzy z USA i Kanady, którzy szkolą się w Polsce. Zobaczyliśmy również francuskie Mirage 2000, które z Malborka wspierają misję nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich oraz amerykańskie śmigłowce Black Hawk UH-60 M. Maszyny te stacjonują w Mirosławcu i służą sojuszniczym spadochroniarzom, którzy szkolą się razem z polskimi żołnierzami.
W sumie na niebie zaprezentowało się ponad 50 samolotów i śmigłowców. Pokaz rozpoczęło siedem maszyn z zespołu Biało-Czerwone Iskry, które położyły na niebie biało-czerwoną flagę. Potem nad głowami widzów przeleciały śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-17 i Mi-24, samoloty transportowe M-28 Bryza, Casa C-295 i C-130 Hercules oraz odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16.
Kraby i Leopardy
Ulicami miasta przejechało ok. 130 pojazdów wojskowych w tym transportery Rosomak, zestawy rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, armatohaubice Dana i wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, rakiety Grom, zestawy rakietowe Osa, wozy dowodzenia Łowcza oraz mosty samochodowe MS-20 Daglezja. Wojsko zaprezentowało też najnowsze nabytki: czołgi Leopard 2A5 i samobieżne armatohaubice Krab wprowadzone do służby pod koniec 2012 roku.
Historyczne czołgi
Warszawiacy zobaczyli też przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje m.in. czołgi 7 TP i Renault FT, tankietki, ciężarówkę Ursus A, armatę przeciwpancerną Bofors wz. 36, polski gąsienicowy ciągnik artyleryjski C2P. Przemaszerowali też członkowie grup rekonstrukcyjnych odtwarzający pododdziały wojskowe z lat 1920 i 1939.
Defilada zakończyła się piknikiem i festynem żołnierskim przy parku Łazienkowskim. Warszawiacy mogli tam z bliska obejrzeć współczesny i historyczny sprzęt wojskowy, wysłuchać koncertu wojskowej orkiestry oraz występów laureatów XI Przeglądu Piosenki WP „Zegrze 2014”.
autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński, Maciej Nędzyński, chor. Artur Zakrzewski
komentarze