moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jedzie sprzęt na defiladę

Do stolicy wyruszyły koleją czołgi Leopard i transportery Kroton. To sprzęt 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który wojsko zaprezentuje podczas tegorocznej defilady z okazji Święta Wojska Polskiego. W sumie weźmie w niej udział niemal 700 żołnierzy, ponad 130 pojazdów kołowych i gąsienicowych oraz blisko 50 śmigłowców i samolotów.


Już jutro w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej żołnierze rozpoczną przygotowania do defilady. Pierwszy sprzęt, który będzie w niej uczestniczył, jest w drodze. Transportem kolejowym zostaną przewiezione Leopardy z 10 i z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, wóz zabezpieczenia technicznego i transportery minowania narzutowego Kroton. Nieco później do stolicy dotrą Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak” z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Do warszawskiej jednostki przyjedzie w sumie około 400 wojskowych i niemal 150 sztuk sprzętu z całej Polski.

Swój sprzęt przywiozą też żołnierze z 11 Pułku Artylerii, 8 Pułku Przeciwlotniczego i 9 Pułku Rozpoznawczego.– Na defiladzie pokażemy niemal wszystko to, czym możemy się pochwalić. Będą między innymi HMMWV, mosty samochodowe 20 Daglezja i sporo sprzętu artyleryjskiego w tym na przykład armatohaubice Dana, wyrzutnie rakiet Langusty, zestawy rakietowe Osa, radiolokacyjne zestawy rozpoznania artyleryjskiego Liwiec i testowane przez wojsko samobieżne armatohaubice Krab. Nie zabraknie sprzętu wojsk specjalnych – wylicza mjr Michał Romańczuk z Oddziału Komunikacji Społecznej Dowództwa Generalnego, które koordynuje przedsięwzięcie. Ci ostatni w pokazie dynamicznym zaprezentują pojazd HMMWV Spec z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz Mercedes Gelendwagen i Toyota Hilux – z GROMU.


Ulicami stolicy przejadą też quady: Arctic Cat, Polaris, Bombardier i wozy zabezpieczenia technicznego oraz samochody ciężarowo-osobowe HMMWV.

Jeśli dopisze pogoda, zebrana publiczność będzie mogła podziwiać przelot nad stolicą około 50 wojskowych statków powietrznych. Planowane są m. in. dynamiczne pokazy śmigłowców, w tym Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz W-3 Sokół. – Będą też przeloty samolotów z jednostek lotnictwa taktycznego: F-16, Su-22, MIG-29 oraz transportowego: C-130 Hercules, C-295M CASA oraz M-28 Bryza – dodaje mjr Romańczuk. Lotnicze pokazy uświetnią zespół akrobacyjny „Biało-czerwone Iskry" oraz „Orlik”.

Dynamiczny pokaz na ulicach stolicy będzie połączony z przemarszem pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych. W sumie w paradzie przemaszeruje ponad pół tysiąca żołnierzy. – Oprócz żołnierzy ze Szwadronu Kawalerii i jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego: Orkiestry i Batalionu, defilować będą m. in. żołnierze z pododdziałów 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Żandarmerii Wojskowej, a także uczelni wojskowych – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

– Z 10 brygady w defiladzie przemaszeruje ponad 50 żołnierzy w umundurowaniu polowym w kamuflażu pustynnym – dodaje chor. Rafał Mniedło z sekcji prasowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.


Defilada wyruszy 15 sierpnia po godz. 12 z okolic placu Trzech Krzyży i przejdzie Alejami Ujazdowskimi. Przemarsz i przejazd wojska ma się zakończyć na Agrykoli, gdzie odbędzie się wojskowy festyn. Tu też na miłośników militariów czekał będzie wojskowy sprzęt. Na wystawach statycznych zaprezentują się Leopardy, czołg PT-91 Twardy, Bojowy Wóz Piechoty, Rosomaki oraz sprzęt artyleryjski z toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia: Dany i Langusty. Saperzy pokażą trał Bożena oraz pojazd saperski Topola, a Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zaprezentuje m. in. przenośne radiostacje. Będzie można obejrzeć także mniejszy sprzęt: moździerze, granatniki, karabiny i karabinki, wyposażenie strzelca wyborowego. Pokazany też zostanie sprzęt marynarki wojennej, w tym sprzęt nurkowy oraz pojazd podwodny ROV Sea Falcon z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

Święto Wojska Polskiego wprowadzone zostało ustawą Sejmu w 1992 roku, a obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku. Defilady nie są w Polsce coroczną tradycją. Ostatnie wydarzenie na taką skalę odbyło się 15 sierpnia 2007 roku. W defiladzie uczestniczyło ponad 1000 polskich żołnierzy oraz 40 wojskowych zaproszonych z Francji. Armia pokazała m. in. czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, armatohaubice, bojowe wozy piechoty oraz maszyny Sił Powietrznych. Była to pierwsza taka parada od 1974 roku, kiedy w Polsce świętowano 30-lecie PRL.

Wojskowe defilady odbywają się na całym świecie. Jedną z najstarszych regularnych parad organizują Francuzi – w Paryżu odbywa się zawsze w rocznicę zdobycia Bastylii w 1789 roku. W tegorocznej paradzie 14 lipca uczestniczyło m.in. ponad 3,7 tys. żołnierzy piechoty, ponad 240 kawalerzystów i blisko 300 mundurowych w pojazdach opancerzonych. Nad Polami Elizejskimi przeleciały wtedy 53 samoloty i 35 helikoptery.

PG

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Mira
1407927600
Do Adriana Wroblewskiego. Co za roznica przez kogo wyparujesz.
CF-A5-7A-1D
~scooby
1407484020
~KASJUSZ - wolałbyś , żeby T-90 się przewalały ?
39-FF-C3-6D
~KASJUSZ
1407329220
I oczywiście wszystko się przewali przez Polskę.
53-9D-91-9A
~scooby
1407250260
~ciekawski - dokładnie co ? lufa czy cały czołg ?
39-FF-C3-6D
~ciekawski
1407190500
a ile to kosztuje?
F4-7E-07-D9
~koenig
1407188460
Te biale numery i ten bialy symbol na pancerzu wygladaja okropnie. Powinni to zmienic. Albo na czarne albo na jakies low visibility. Teraz wygladaja ohydnie na tych czolgach.
10-27-6C-28
~Obambo
1407144420
Szacun i chwała!
56-BF-B4-89
~scooby
1407133860
~mcmalin -wystarczy polecieć. I to będzie dużo.
39-FF-C3-6D
~mcmalin
1407091560
żeby pojechać na Zbarazh trzeba pół eropejskiego NATO .D blue berry
AD-BE-6D-7B
~scooby
1407084480
~słowo - też stawiam, że wjadą na tą cześć wschodnią. Wojna chyba się dopiero rozpoczyna... .
39-FF-C3-6D
~słowo
1407071040
Niech wezmą dodatkowe racje żywności, więcej paliwa i zapasy amunicji! Być może zamiasta na defiladę będą musieli jechać na Zaporoże - ruska stonka kombinuje coś na przyszły tydzień!!!
8B-15-23-41
~scooby
1407058920
. ... 1 prototyp sieciocentrycznego BWP,a .... . ah .
39-FF-C3-6D

Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejne FlyEle dla wojska
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO