Do stolicy wyruszyły koleją czołgi Leopard i transportery Kroton. To sprzęt 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który wojsko zaprezentuje podczas tegorocznej defilady z okazji Święta Wojska Polskiego. W sumie weźmie w niej udział niemal 700 żołnierzy, ponad 130 pojazdów kołowych i gąsienicowych oraz blisko 50 śmigłowców i samolotów.
Już jutro w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej żołnierze rozpoczną przygotowania do defilady. Pierwszy sprzęt, który będzie w niej uczestniczył, jest w drodze. Transportem kolejowym zostaną przewiezione Leopardy z 10 i z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, wóz zabezpieczenia technicznego i transportery minowania narzutowego Kroton. Nieco później do stolicy dotrą Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak” z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Do warszawskiej jednostki przyjedzie w sumie około 400 wojskowych i niemal 150 sztuk sprzętu z całej Polski.
Swój sprzęt przywiozą też żołnierze z 11 Pułku Artylerii, 8 Pułku Przeciwlotniczego i 9 Pułku Rozpoznawczego.– Na defiladzie pokażemy niemal wszystko to, czym możemy się pochwalić. Będą między innymi HMMWV, mosty samochodowe 20 Daglezja i sporo sprzętu artyleryjskiego w tym na przykład armatohaubice Dana, wyrzutnie rakiet Langusty, zestawy rakietowe Osa, radiolokacyjne zestawy rozpoznania artyleryjskiego Liwiec i testowane przez wojsko samobieżne armatohaubice Krab. Nie zabraknie sprzętu wojsk specjalnych – wylicza mjr Michał Romańczuk z Oddziału Komunikacji Społecznej Dowództwa Generalnego, które koordynuje przedsięwzięcie. Ci ostatni w pokazie dynamicznym zaprezentują pojazd HMMWV Spec z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz Mercedes Gelendwagen i Toyota Hilux – z GROMU.
Ulicami stolicy przejadą też quady: Arctic Cat, Polaris, Bombardier i wozy zabezpieczenia technicznego oraz samochody ciężarowo-osobowe HMMWV.
Jeśli dopisze pogoda, zebrana publiczność będzie mogła podziwiać przelot nad stolicą około 50 wojskowych statków powietrznych. Planowane są m. in. dynamiczne pokazy śmigłowców, w tym Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz W-3 Sokół. – Będą też przeloty samolotów z jednostek lotnictwa taktycznego: F-16, Su-22, MIG-29 oraz transportowego: C-130 Hercules, C-295M CASA oraz M-28 Bryza – dodaje mjr Romańczuk. Lotnicze pokazy uświetnią zespół akrobacyjny „Biało-czerwone Iskry" oraz „Orlik”.
Dynamiczny pokaz na ulicach stolicy będzie połączony z przemarszem pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych. W sumie w paradzie przemaszeruje ponad pół tysiąca żołnierzy. – Oprócz żołnierzy ze Szwadronu Kawalerii i jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego: Orkiestry i Batalionu, defilować będą m. in. żołnierze z pododdziałów 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Żandarmerii Wojskowej, a także uczelni wojskowych – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.
– Z 10 brygady w defiladzie przemaszeruje ponad 50 żołnierzy w umundurowaniu polowym w kamuflażu pustynnym – dodaje chor. Rafał Mniedło z sekcji prasowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Defilada wyruszy 15 sierpnia po godz. 12 z okolic placu Trzech Krzyży i przejdzie Alejami Ujazdowskimi. Przemarsz i przejazd wojska ma się zakończyć na Agrykoli, gdzie odbędzie się wojskowy festyn. Tu też na miłośników militariów czekał będzie wojskowy sprzęt. Na wystawach statycznych zaprezentują się Leopardy, czołg PT-91 Twardy, Bojowy Wóz Piechoty, Rosomaki oraz sprzęt artyleryjski z toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia: Dany i Langusty. Saperzy pokażą trał Bożena oraz pojazd saperski Topola, a Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zaprezentuje m. in. przenośne radiostacje. Będzie można obejrzeć także mniejszy sprzęt: moździerze, granatniki, karabiny i karabinki, wyposażenie strzelca wyborowego. Pokazany też zostanie sprzęt marynarki wojennej, w tym sprzęt nurkowy oraz pojazd podwodny ROV Sea Falcon z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.
Święto Wojska Polskiego wprowadzone zostało ustawą Sejmu w 1992 roku, a obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku. Defilady nie są w Polsce coroczną tradycją. Ostatnie wydarzenie na taką skalę odbyło się 15 sierpnia 2007 roku. W defiladzie uczestniczyło ponad 1000 polskich żołnierzy oraz 40 wojskowych zaproszonych z Francji. Armia pokazała m. in. czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, armatohaubice, bojowe wozy piechoty oraz maszyny Sił Powietrznych. Była to pierwsza taka parada od 1974 roku, kiedy w Polsce świętowano 30-lecie PRL.
Wojskowe defilady odbywają się na całym świecie. Jedną z najstarszych regularnych parad organizują Francuzi – w Paryżu odbywa się zawsze w rocznicę zdobycia Bastylii w 1789 roku. W tegorocznej paradzie 14 lipca uczestniczyło m.in. ponad 3,7 tys. żołnierzy piechoty, ponad 240 kawalerzystów i blisko 300 mundurowych w pojazdach opancerzonych. Nad Polami Elizejskimi przeleciały wtedy 53 samoloty i 35 helikoptery.
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze