Z czterech do ośmiu lat ma zostać podniesiony wiek dziecka uprawniający do ograniczenia wspólnego delegowania małżonków-żołnierzy poza stałe miejsce służby – takie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Zmiany mają wzmocnić wsparcie rodzin wojskowych i ułatwić im godzenie pracy zawodowej z życiem osobistym.
Wojskowe małżeństwa mogą liczyć na pewne udogodnienia w ramach pełnionej służby. Choć nie istnieją formalne zapisy, które zakazywałyby np. rozdzielania małżeństw i wysyłania ich do służby w różnych, oddalonych od siebie jednostkach, to często praktyką dowódców jest unikanie takich właśnie sytuacji.
Zagwarantowane prawnie są za to zasady delegowania obojga małżonków poza miejsce pełnienia służby. Przepisy ustawy o obronie ojczyzny jasno mówią, że rodzice-żołnierze, wychowujący dzieci do lat czterech, nie mogą być w tym samym czasie kierowani w podróż służbową poza miejsce pełnienia służby bez wyrażonej zgody. Analogiczne rozwiązanie dotyczy samotnego rodzica-żołnierza.
W praktyce jednak wojskowe przepisy zapewniają ochronę w ograniczonym zakresie. Najczęściej bowiem to właśnie dzieci w wieku czterech–ośmiu lat, rozpoczynając edukację w przedszkolu lub szkole, wymagają większego zaangażowania rodziców, jeśli chodzi o codzienną opiekę czy pomoc w nauce. W przypadku przepisów cywilnych rozwiązania są dziś bardziej korzystne. Już od 2023 roku obowiązują bowiem przepisy Kodeksu pracy, które mówią, że pracownicy wychowujący dzieci do lat ośmiu mogą np. odmówić pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz delegowania poza stałe miejsce pracy bez obawy o negatywne konsekwencje ze strony pracodawcy.
Teraz w ślad za tym chce iść także wojsko. Propozycja zmiany przepisów, wydłużającej z czterech do ośmiu lat wiek dziecka uprawniający do ograniczenia wspólnego delegowania małżonków-żołnierzy poza stałe miejsce służby, znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. – Zaproponowane rozwiązanie jest analogiczne do tych przyjętych w Kodeksie pracy i wpisuje się również w politykę dyrektywy unijnej „work – life balance”, promującej równowagę między życiem zawodowym i prywatnym – uzasadniają przedstawiciele MON-u. Propozycja ma zapewnić wsparcie wojskowym małżeństwom w zapewnieniu opieki nad dziećmi i ułatwić im godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi.
Prace nad nowelizacją ustawy trwają.
autor zdjęć: NATO
komentarze