moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ochrona artylerii rakietowej

Efektor sam, bez sprzętu towarzyszącego, wojny wygrać nie może – powiedział gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, na uroczystości podpisania umowy z firmą WB Electronics na dostawę 12 zestawów systemu Force Protection. Drony rozpoznawcze FlyEye i rozpoznawczo-uderzeniowe X-Fronter trafią do wojsk rakietowych w latach 2026–2028.

Zawarta 24 grudnia umowa między Agencją Uzbrojenia a WB Electronics zakłada dostawę do wojska 12 zestawów Force Protection. Opracowany przez firmę z Ożarowa Mazowieckiego system pozwala prowadzić rozpoznanie z powietrza i zwiększa ochronę pododdziałów artylerii rakietowej. Wartość zamówienia wynosi około 500 mln zł brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2025–2028. W ramach umowy wojsko otrzyma także pakiet szkoleniowy i logistyczny. – Dostarczenie tych systemów dopełni zdolności wojsk rakietowych i artylerii – zaznaczył gen. Kuptel.

Zawarty dzisiaj kontrakt obejmuje także dostawę radiostacji pojazdowych i osobistych Perad i COMP@N-Z wraz z rozwiązaniami zwiększającymi zasięg łączności, które będą częścią wyposażenia 72 wyrzutni Homar-K i cystern dystrybutorów paliwowych CD-10s, oraz partii uniwersalnych kalkulatorów artyleryjskich UKART-2 na potrzeby dywizjonowych modułów ogniowych haubic K9.

– Stawiamy znak równości między państwowym i prywatnym przemysłem zbrojeniowym – powiedział na uroczystości podpisania umowy Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Dla nas liczy się przede wszystkim jakość, cena i terminy dostaw – zaznaczył wiceminister.

W skład każdego zestawu Force Protection wchodzą: dwa zestawy po cztery drony klasy mini FlyEye, pięć zestawów po cztery bezzałogowce klasy micro X-Fronter oraz 44 zestawy systemów rozpoznania radioelektronicznego FP-Spectre. Jeden komplet przewidziany jest do użycia na poziomie jednego dywizjonowego modułu ogniowego Homar-K.

FlyEye to konstrukcja dobrze znana w Wojsku Polskim. Drony te od wielu lat są w wyposażeniu pododdziałów rozpoznawczych i artylerii. Korzystają z nich także wojska obrony terytorialnej. X-Fronter to ważący około 1 kg dron rozpoznawczo-uderzeniowy, który może być przenoszony przez żołnierza na kamizelce oporządzeniowej, razem z niewielkich rozmiarów panelem sterującym. W zależności od zapotrzebowania na bezzałogowcu może być zamontowana głowica wyposażona w kamerę (pracującą w paśmie światła widzialnego oraz w podczerwieni) lub ładunek wybuchowy. Start odbywa się szybko, wystarczy rozłożyć urządzenie i wyrzucić je w powietrze. X-Fronter może działać w rojach trzech współpracujących ze sobą dronów.

– W tym roku zawartych zostało już ponad 130 umów na dostawę sprzętu i uzbrojenia do wojska na sumę około 150 mld zł – podsumował wiceminister Bejda. – Celujemy w tym roku w wydanie 100 procent budżetu przeznaczonego na zakupy dla wojska – dodał. Zapowiedział jednocześnie, że dzisiejsza umowa to nie ostatni tegoroczny kontrakt zbrojeniowy.

MC

autor zdjęć: Maciej Chilczuk, Agencja Uzbrojenia

dodaj komentarz

komentarze


Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Cztery brygady, jeden cel
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Drony na autopilocie
Akustyczna tarcza dla wojska
Oni strzegą naszego spokoju
Abordaż z polskim wsparciem
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Dwa marzenia spełnione naraz
Azjatycka szansa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Kartki sercem malowane
Aukcja dla weterana
Z prądem i pod prąd
Rok 2027 bez Air Show Radom
Sojusznicza tarcza antydronowa
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Nowy ośrodek badań WIML
Flanka pod strażą
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Gorący lipiec PKW Łotwa
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Legion Medyczny na poligonie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Młodzi medycy na poligonie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Siatka niewidka dla wojska
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Patrioty pod Płockiem
Coraz więcej Alpha Scramble
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Siatka antydronowa
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Kompania dronów zamiast Rosomaków
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Armia testuje naziemne drony
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
„Wicher” na wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO