Zadania Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych wpisują się w nową koncepcję doktryny bezpieczeństwa państwa – mówił Bronisław Komorowski podczas apelu z okazji 10-lecia powstania dowództwa. Prezydent wziął też udział w wideokonferencji z polskimi dowódcami m.in. w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie.
Zwierzchnik Sił Zbrojnych uczestniczył w apelu podczas drugiego dnia obchodów jubileuszu Dowództwa Operacyjnego. – Przez 10 lat istnienia Dowództwa jego żołnierze zdobywali umiejętności i testowali mechanizmy niezbędne zarówno do kierowania misjami, jak i skutecznej obrony własnego terytorium – mówił Bronisław Komorowski do żołnierzy i gości zgromadzonych w siedzibie dowództwa w Warszawie.
Prezydent podkreślał, że teraz główny akcent doktryny bezpieczeństwa państwa musi zostać przesunięty z uczestnictwa w misjach ekspedycyjnych na budowanie nowoczesnego systemu dowodzenia armią oraz obronę granic. – Taką konieczność potwierdzają między innymi wydarzenia na Ukrainie – podkreślał prezydent.
Nowa ustawa prezydenta
Bronisław Komorowski potwierdził też, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prześle do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zmiany mają dotyczyć systemu kierowania obroną państwa na wypadek wojny. Chodzi m.in. o funkcję naczelnego dowódcy, ministra obrony i Sztabu Generalnego WP. – Nowelizacja przyczyni się do powstania bardziej logicznego i skuteczniejszego systemu kierowania państwem w razie zagrożenia – wyjaśniał prezydent.
Dodał też, że zmiany odnoszą się także do Dowództwa Operacyjnego, które w sytuacji zagrożenia odpowiada m.in. za przygotowanie stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i ma pełnić rolę jego sztabu.
Czas na Anakondę
Podczas uroczystości dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki przypomniał historię Dowództwa i mówił o wyzwaniach, które stoją przed nim w tym roku. – Czeka nas zakończenie operacji w Afganistanie i przygotowanie warunków do uczestniczenia w doradczej misji Resolute Support w tym kraju. Poza tym dokończenie reformy systemu kierowania i dowodzenia armią oraz organizacja ćwiczeń „Anakonda-14”, w których weźmie udział ponad 12 tys. żołnierzy – wyliczał generał.
Podczas apelu prezydent uhonorował medalami wyróżniających się żołnierzy i pracowników dowództwa. Wziął też udział w zamkniętej dla prasy wideokonferencji z dowódcami polskich kontyngentów w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz misji Air Policing nad krajami bałtyckimi.
Pokaz sprzętu i medale
Apel, w którym uczestniczył m.in. wiceminister obrony Czesław Mroczek, zakończyły: pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, defilada wojskowa i festyn połączony z prezentacją sprzętu. Widzowie mogli podziwiać m.in. czołg PT 91-Twardy, wóz Hummvee, sprzęt łączności oraz sprowadzony z Afganistanu i odnowiony przedwojenny czołg Renault FT.
Uroczyste obchody 10-lecia dowództwa trwają od poniedziałku. Wczoraj ponad 450 żołnierzy i pracowników otrzymało nagrody i wyróżnienia przyznane przez ministra obrony oraz dowódcę operacyjnego. Odbyła się też uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył:
Srebrnym Krzyżem Zasługi – płk. Andrzeja Steca;
Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę – płk. Zbigniewa Lenarczyka, płk. Dariusza Zawilińskiego, ppłk. Remigiusza Borowskiego, mjr. Andrzeja Chojnowskiego i mjr. Wojciecha Karkuta;
Brązowy Medal Za Długoletnią Służbę otrzymali: ppłk Mirosław Nawrocki, mjr Damian Byczek, mjr Edyta Partum, mjr Cezary Spychała, mjr Wojciech Jakubczyk, st. chor. Waldemar Młynarczyk oraz Renata Matynia (pracownik wojska).
Gwiazdę Afganistanu otrzymali: ppłk Cezary Konwa, st. chor. sztab. Adam Roik i Sylwia Mroszczak (pracownik wojska).
Odpowiedzialni za misje
Dowództwo Operacyjne zostało powołane 22 października 2003 roku. Działalność rozpoczęło rok później 1 lipca i tego dnia obchodzi swoje święto. W 2007 roku DO zostało przemianowane na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. 1 stycznia 2014 roku, zgodnie z reformą systemu dowodzenia, utworzono Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które odpowiedzialne jest m.in. za planowanie i dowodzenie podczas zagranicznych misji. Obecnie kieruje polskimi kontyngentami w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz misją Air Policing w państwach bałtyckich. Dowodzi też, poprzez Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich, lotniczymi dyżurami bojowych nad Polską oraz wspiera Morski Oddział Straży Granicznej. W lutym DO RSZ przejęło od Centrum Zarządzania Kryzysowego MON zadania wspierania administracji rządowej i samorządowej w przypadku sytuacji kryzysowej. Odpowiada również za analizę zagrożeń i weryfikację planów obronnych. W czasie wojny DO RSZ zamienia się w Stanowisko Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON
komentarze