Rząd zgodził się na włączenie do nowego, państwowego holdingu obronnego – Polskiej Grupy Zbrojeniowej wszystkich jedenastu Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych oraz Huty Stalowa Wola. Kolejnym etapem konsolidacji zbrojeniówki ma być dodanie do Grupy spółek obronnych skupionych obecnie w Polskim Holdingu Obronnym.
„Wejście” jedenastu nadzorowanych przez MON Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych oraz Huty Stalowa Wola, nad którą pieczę sprawuje Ministerstwo Skarbu Państwa, do Polskiej Grupy Zbrojeniowej odbędzie się na zasadzie wniesienia akcji spółek Skarbu Państwa do nowego holdingu.
Oznacza to w praktyce, że Skarb Państwa wymieni akcje WPRP i HSW na udziały w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Choć na taki ruch potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to decyzja Rady Ministrów formalnie rozpoczyna pierwszy etap konsolidacji państwowej zbrojeniówki.
Jej plan, opracowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa przy udziale Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Gospodarki, przewiduje, że ze wszystkich spółek obronnych powstanie jeden holding obronny. Ma to przynieść korzyści nie tylko wojsku, ale przede wszystkim rodzimej zbrojeniówce.
– Dzięki konsolidacji uporządkowana zostanie sytuacja na naszym rynku zbrojeniowym, a polskie przedsiębiorstwa będą wspólnie walczyć o kontrakty dla wojska, a nie konkurować ze sobą. Konsolidacja zwiększy też możliwości polskiego sektora obronnego na rynkach światowych, zdominowanych właśnie przez duże koncerny. Dzięki konsolidacji zwiększy się też liczba miejsc pracy w tym sektorze, zyska więc także polski podatnik – przekonuje ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.
Zgodnie z planem, holding ma być budowany etapami. Najpierw trafią do niego WPRP i Huta Stalowa Wola, a dopiero później spółki należące obecnie do Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej Bumar) oraz spółka OBR Centrum Techniki Morskiej z Gdyni.
Z takiej kolejności tworzenia nowego holdingu obronnego bardzo zadowoleni są związkowcy z państwowej zbrojeniówki podległej resortowi obrony, którzy bardzo ostro protestowali przeciwko planom konsolidacji zbrojeniówki w oparciu o Grupę Bumar.
– Cieszymy się, że nie przyjęto planu zakładającego, iż do nowego holdingu najpierw wejdzie PHO wraz ze spółką zarządzającą, a dopiero później my – mówi Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska. – Bardzo liczę na to, że do Polskiej Grupy Zbrojeniowej wejdą tylko zdrowe firmy z Polskiego Holdingu Obronnego, oczywiście bez spółki zarządzającej – dodaje.
Niestety, nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie firmy należące do PHO trafią do PGZ.
– Projekt konsolidacji jest już mocno opóźniony w stosunku do pierwotnych zapowiedzi i mam nadzieję, że jego dalsze etapy dla dobra całego przemysłu obronnego przebiegną już bez poślizgu – podkreśla Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju.
O konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego jeszcze we wrześniu poinformował premier Donald Tusk. Następnie Tomasz Siemoniak minister obrony narodowej ujawnił, że Polska Grupa Zbrojeniowa będzie liczyła ponad 30 podmiotów, a jej centrala zostanie ulokowana w Radomiu. Spółka PGZ została zarejestrowana 5 grudnia ubiegłego roku.
***
Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo-Produkcyjne podległe MON:
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA w Poznaniu
Wojskowe Zakłady Inżynieryjne SA w Dęblinie
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 SA w Łodzi
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA w Bydgoszczy
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 SA w Warszawie
Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA w Zielonce
Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA w Zegrzu
Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 SA w Czernicy
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne SA w Warszawie
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA w Grudziądzu
Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze