Na odrestaurowanym placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w dniu oddania go do użytku po trwających kilka tygodni pracach remontowych, tj. 5 listopada odbyła się uroczystość z okazji 88. rocznicy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza.
Po odegraniu przez Orkiestrę Reprezentacyjną WP hymnu państwowego i podniesieniu na maszt flagi RP, odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego, podczas której wartę przed pomnikiem zaciągnęli żołnierze batalionu reprezentacyjnego WP w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.
Po odegraniu sygnału „Służba wartownicza” z przemówieniem wystąpił sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek, który nawiązując do historii Grobu Nieznanego Żołnierza, podkreślił, że jest on symbolem narodowej pamięci o bezimiennych bohaterach, którzy w minionych wiekach i czasach współczesnych złożyli ofiarę życia za wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Z uznaniem wyraził się o nowej zabudowie placu i jego otoczeniu, dziękując tym wszystkim, którzy mieli swój wkład w nadanie temu obiektowi nowego wyglądu.
Uczestniczący w uroczystości wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podziękował władzom stolicy za inicjatywę odnowienia placu i nadzór nad terminowym oddaniem go do użytku, który z ramienia Urzędu m. st. Warszawy sprawował wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz, także obecny na uroczystości.
Gospodarz województwa wyraził też słowa uznania i podziękowania dla Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Z kolei prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę na znaczącą rolę Grobu Nieznanego Żołnierza i placu marszałka J. Piłsudskiego w życiu miasta, podkreślając, że z jego historią i współczesnością wiążą się najważniejsze wydarzenia mające miejsce w Warszawie.
W końcowej części uroczystości odbyła się ceremonia składania wieńców. W składzie delegacji MON, której przewodniczył wiceminister Czesław Mroczek, byli m.in. biskup polowy WP Józef Guzdek, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński, gen. bryg. Dariusz Wroński i gen. bryg. Krzysztof Żabicki oraz dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności płk Jerzy Gutowski. Wieniec od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa złożył jej sekretarz Andrzej Krzysztof Kunert. Wieńce złożyli: wojewoda mazowiecki, prezydent m. st. Warszawy oraz delegacja stołecznych uczelni wojskowych – AON i WAT.
Po ceremonii trębacz odegrał utwór „Śpij Kolego”, a Orkiestra Reprezentacyjna WP wykonała „Pieśń Reprezentacyjną WP”. Na plac marszałka licznie przybyła młodzież szkół warszawskich z przedstawicielami grona pedagogicznego. Końcowym akcentem uroczystości była defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej WP, w której uczestniczył także poczet sztandarowy Urzędu m. st. Warszawy.
*****
Grób Nieznanego Żołnierza, w którym złożono trumnę z prochami bezimiennego żołnierza, pochodzącą z Cmentarza Obrońców Lwowa, został odsłonięty 2 listopada 1925 roku pod arkadami i kolumnadą Pałacu Saskiego. Ceremonia odbyła się w obecności ówczesnego prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, premiera Władysława Grabskiego, ministra spraw wojskowych gen. dyw. Władysława Sikorskiego, przedstawicieli parlamentu, korpusu dyplomatycznego, weteranów walk niepodległościowych. Wcześniej, w Katedrze św. Jana odprawione zostało nabożeństwo, po czym trumna przywieziona została w kondukcie na Plac Saski. Po położeniu płyty nagrobnej z napisem: „Tu LEŻY ŻOŁNIERZ POLSKI POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ”, znicz z wiecznym ogniem zapalił prezydent Wojciechowski. Jako pierwsi wartę honorową przed Grobem zaciągnęli weterani powstania styczniowego 1963 roku oraz żołnierze 36 Pułku Legii Akademickiej.
Źródło: Adam Stasiński
autor zdjęć: Adam Stasiński
komentarze