Ćwiczebny alarm pożarowy został przeprowadzony 18 września na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu. Efekty szkolenia potwierdziły wysoki poziom wyszkolenia i profesjonalizm uczestniczących w nim osób.
Pożar wybuchł w budynku na drugim piętrze na skutek przeciążenia instalacji elektrycznej. Pomimo szybkiej akcji gaśniczej przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego będącego w wyposażeniu pomieszczenia i pomieszczeń sąsiednich ognia w zarodku nie udało się opanować. Po zaalarmowaniu przez gaszących osób, które znajdowały się bezpośrednio w strefie zagrożenia, a następnie żołnierzy i pracowników całego budynku gaszący wcisnęli najbliższy, znajdujący się na korytarzu ręczny ostrzegacz pożarowy systemu sygnalizacji pożaru. Pomimo sprawnej ewakuacji z budynku kilku żołnierzy i pracowników wojska zostaje odciętych od pionowych dróg ewakuacji. Podjęto decyzję i uruchomiono współdziałające siły ratownicze, w tym specjalistyczne siły ratownicze do ewakuacji wysokościowej.
Natychmiastową akcję ratowniczo-gaśniczą oraz ewakuacyjną sprawnie podjęli także będący w pobliżu strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.
Do akcji gaszenia pożaru przybyły również zaalarmowane przez oficera dyżurnego Centrum siły i środki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonnie oraz Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, która ewakuowała rannego z pierwszego piętra za pomocą podnośnika SH-40. Pomocy medycznej poszkodowanym udzielili żołnierze sekcji służby zdrowia Centrum.
Na szczęście to był tylko scenariusz wspólnego zamierzenia szkoleniowego pt. „Ćwiczebny alarm pożarowy połączony ze sprawdzeniem organizacji i warunków ewakuacji z budynku Komendy 26 WOG zawierającego strefę pożarową przeznaczoną dla ponad 50 osób z udziałem współdziałających sil ratowniczych”, zorganizowanego dla żołnierzy i pracowników wojska Centrum Szkolenia Łączności oraz 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego (26 WOG).
Ćwiczenie obserwował komendant CSŁiI pułkownik Ireneusz Fura, komendant powiatowy PSP starszy brygadier Mieczysław Klimczak, zastępca komendanta 26 WOG podpułkownik Wojciech Marglarczyk, szef Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Olsztynie brygadier Waldemar Gęśla, szef Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Warszawie podpułkownik Jacek Maślankowski oraz przebywający na kursie inspektorzy ochrony przeciwpożarowej, z kierownikiem kursu, specjalistą delegatury WOP w Warszawie, kapitanem Magdaleną Wilczyńską na czele. Kierownikiem ćwiczenia był oficer sekcji 26 WOG porucznik Radosław Włoszek, a jego koordynatorem inspektor ochrony przeciwpożarowej CSŁiI starszy chorąży Lesław Kurdziel oraz 26 WOG pan Zygmunt Janus.
Założone w ćwiczeniu cele szkoleniowe, tj. doskonalenie działania żołnierzy i pracowników wojska wyznaczonych do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników na polecenie kierującego działaniami ratowniczymi w budynku Komendy 26 WOG oraz sprawdzenie, czy w budynku są sprawne i zadziałały wszystkie urządzenia służące do zapewnienia bezpieczeństwa osób w budynku, zostały w pełni osiągnięte. Działalność służb dyżurnych, tj. oficera dyżurnego Centrum oraz oficera dyżurnego 26 WOG, wojskowej straży pożarnej, pododdziału alarmowego i sił medycznych Centrum nie budziła zastrzeżeń.
Dowodzący siłami straży wzorowo wywiązali się ze swoich obowiązków, a cała akcja ratowniczo-gaśnicza prowadzona była w sposób przemyślany z zachowaniem obowiązujących procedur.
Źródło: kpt. Krzysztof Baran/ CSŁiI
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran
komentarze