Podczas szkolenia przygotowawczego Narodowego Elementu Wsparcia XIV PKW Afganistan w 10 Brygadzie Logistycznej odbyły się warsztaty z prowadzenia gospodarki sprzętem użyczonym w ramach Umowy Nabycia i Usług Wzajemnych (ACSA).
W szkoleniu oprócz oficerów XIV zmiany udział wzięli również oficerowie z innych rodzajów Sił Zbrojnych. Na zaproszenie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych zajęcia przeprowadzili oficerowie z dowództwa Sił Zbrojnych USA w Europie (EUCOM) mjr Bobby Lee Riordan i kpt. Mike Day Smith oraz oficerowie z sekcji ACSA z poprzednich zmian PKW w Afganistanie kpt. Maciej Besciak i kpt. Paweł Paruch.
W części teoretycznej szkolenia oficerowie byli zapoznani z procedurą pozyskiwania mienia w ramach umowy ACSA. W części praktycznej, uczestnicy rozwiązywali wcześniej przygotowane przez prowadzących scenariusze pozyskiwania wsparcia dla sił polskich, jak i amerykańskich. Poszczególne części szkolenia pozwoliły zrozumieć procedurę pozyskiwania mienia i usług od strony amerykańskiej i dostrzec najczęściej popełniane w tym etapie błędy. W czasie zajęć uczestnicy mieli czas na dyskusje i wymianę doświadczeń
*****
Umowa Nabycia i Usług Wzajemnych (ACSA) US-PL-02 została podpisana w dniu 3 grudnia 2012 r. i stanowi podstawowe narzędzie udzielenia wsparcia, której praktyczny wymiar jest wykorzystywany podczas szeregu ćwiczeń organizowanych przez wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych i w misjach poza granicami kraju, zapewniając wsparcie logistyczne zarówno polskich, jak i amerykańskich wojsk.
Misje w Iraku, oraz Afganistanie i Kosowie są tego najlepszym przykładem. Przygotowanie i dowodzenie Wielonarodową Dywizją Centrum Południe w Iraku, czy też wsparcie logistyczne misji w Afganistanie nie byłoby możliwe do zrealizowania bez wsparcia przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych Ameryki. W Afganistanie strona polska w ramach umowy otrzymuje wsparcie ze strony amerykańskiej w obszarach dotyczących środków powszechnego użytku: żywności, wody, materiałów pędnych, konstrukcyjnych i środków medycznych, a także doposażenia PKW w pojazdy specjalne, sprzęt łączności satelitarnej, jak i urządzenia zakłócające oraz transport strategiczny i mosty powietrzne z Polski do Afganistanu.
Źródło: płk dr Zbigniew Lenarczyk/DOSZ
autor zdjęć: kpt. Leszek Radzik
komentarze