Sytuacja dotycząca bezpieczeństwa w Mali, zagrożenia terrorystyczne w Afryce Północnej, a także sprawy związane z rozwojem współpracy dwustronnej to główne tematy rozmowy ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z przewodniczącym Senatu Mauretanii Mohamedem El Hacen El Hadj.
W spotkaniu, które odbyło się 19 września w Warszawie uczestniczyli także członkowie mauretańskiego Senatu.
– Bardzo interesuje nas Państwa ocena aktualnej sytuacji w Afryce. Spotkanie jest dla nas także okazją do omówienia spraw związanych z rozwojem współpracy dwustronnej i określeniem obszarów w tym zakresie – powiedział podczas rozmowy z przewodniczącym Senatu Mauretanii, który jest jednocześnie członkiem Komisji Obrony i Bezpieczeństwa, minister Tomasz Siemoniak.
Omawiając sytuację w Afryce minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zaznaczył, że Polska widzi w Mauretanii dobrego partnera i docenia stabilność tego kraju. – Mauretania jest bardzo stabilnym państwem w regionie, nastawionym na dialog z UE i NATO. Państwem, które szuka dialogu i pokoju. (…) Podobnie oceniamy sytuację w Libii i Mali. My w Polsce także uważamy, że bezpieczeństwo Europy zależy m.in. od bezpieczeństwa w Afryce – powiedział minister.
Analizując procesy zachodzące zarówno w Malii, jak i w Libii przewodniczący Senatu podkreślał, że proces stabilizacji w Libii niewątpliwie wymaga dużo więcej czasu, niż proces stabilizacji w Mali, gdzie widać poprawę sytuacji bezpieczeństwa. – W Libii sytuacja wymaga więcej czasu. Bardzo wiele broni dostało się w niepowołane ręce. Dużo czasu zajmie także odbudowanie struktur państwowych – powiedział Mohamed El Hacen El Hadj.
Szef resortu obrony wyraził chęć zacieśnienia współpracy pomiędzy dwiema armiami m.in. w obszarze szkolenia. Jak podkreślił przewodniczący Senatu, armia mauretańska jest jedną z lepiej wyszkolonych i wyposażonych armii w tamtym regionie. – Kształcenie i modernizacja to obszary, w których oczekujemy na współpracę. W tym zakresie, według mnie, mamy wiele do zrobienia – dodał. Przychylając się do propozycji strony mauretańskiej minister Siemoniak na ręce przewodniczącego Senatu przekazał zaproszenie dla mauretańskiego ministra obrony do złożenia wizyty w Polsce.
Źródło: Bogumiła Piekut/DPI
autor zdjęć: MON
komentarze