− Kontakty polsko-rumuńskie są intensywne, gdyż mamy tożsame spojrzenie na wiele strategicznych kwestii w dziedzinie bezpieczeństwa − powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z ministrem obrony Rumunii Mirceą Duşą.
Głównymi tematami rozmów podczas spotkania, które odbyło się 4 września w Warszawie, były m.in. wzajemne wojskowe relacje dwustronne i wielostronne, w tym szczególności w ramach UE i NATO, a także możliwości wzmocnienia współpracy w takich dziedzinach jak obrona przeciwrakietowa czy przy projektach budujących zdolności obronne np. obszar lotnictwa transportowego, eksploatacja samolotów F-16.
− Widzielibyśmy partnerstwo z Rumunią oraz innymi krajami europejskimi w tych obszarach w duchu „smart defence”, gdyż pozwoliłoby to połączyć siły, zmniejszyć koszty i osiągnąć pożądane własne zdolności obronne − powiedział minister T. Siemoniak.
Obaj ministrowie wyrazili wspólny pogląd, iż zależy im na utrzymaniu silnego i efektywnego NATO, posiadającego niezbędne siły i środki, zarówno do realizacji swojej podstawowej funkcji, tj. obrony kolektywnej, jak i działań stabilizacyjnych w bliższym i dalszym sąsiedztwie Sojuszu.
Ponadto poruszyli także kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego, gdzie Polska i Rumunia podzielają wspólny pogląd na to, aby system obrony przed atakami w cyberprzestrzeni objął wszystkie kraje NATO.
Szefowie resortów wyrazili nadzieję na zwiększenie efektywności europejskiej polityki bezpieczeństwa. Przypomnieli, że prowadzone konsultacje na poziomie ministrów obrony krajów średniej wielkości UE przyczynią się do wypracowania własnego stanowiska zmierzającego do wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, która będzie przedmiotem obrad Rady Europejskiej w grudniu br. Minister Siemoniak zaznaczył: −Jesteśmy w stanie zadbać o to, by głos średnich krajów był w Europie mocny.
Ponadto ministrowie omówili sytuację bezpieczeństwa w Afganistanie, na Bałkanach oraz w rejonie Bliskiego Wschodu i Syrii, wyrazili niepokój, jeśli chodzi o dalszy rozwój wydarzeń w tym kraju, po ataku na ludność cywilną z wykorzystaniem broni chemicznej.
W trakcie rozmów minister obrony Rumunii złożył na ręce ministra T. Siemoniaka zaproszenie dla polskiej formacji wojskowej, która byłaby reprezentantem Sił Zbrojnych RP podczas defilady w dniu 1.12 z okazji Święta Narodowego Rumunii. Ponadto minister M. Duşa zadeklarował obecność rumuńskich wojsk w trakcie międzynarodowego ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013”, którego gospodarzem będzie Polska.
Źródło: opr. D.Jarosławska/DPI MON
autor zdjęć: chor. A.Zakrzewski/DPI MON
komentarze