Szkolenie ma być najważniejszym aspektem działalności przyszłego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Jak się do tego przygotować oraz jakie zadania zaplanować to główne tematy dyskusji podczas warsztatów roboczych Grupy Organizacyjnej DG RSZ, które odbyły się w Karwicach.
− Spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Od dzisiaj mamy czas na to, by przygotować Dowództwo Generalne już do pełnego funkcjonowania od stycznia 2014 roku−zaznaczył dowódca Grupy Organizacyjnej DG RSZ gen. dyw. Mirosław Różański. Wielokrotnie podczas warsztatów podkreślał znaczenie nadrzędnego zadania, jakie będzie przyświecało nowo powstałej strukturze, a mianowicie przygotowania SZ do wykonywania zadań przypisanych Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej w konstytucji. Bardzo często odwoływał się w swoich wypowiedziach do ponadczasowych zapisów z Instrukcji Szkolenia Kawalerii z 1937 roku, w której zapisane jest między innymi, że: „głównym celem szkolenia jest przygotowanie żołnierza do wojny”.
Dowództwo Generalne RSZ będzie składało się między innymi z Inspektoratów, które będą wspierać dowódcę w zakresie organizowania szkolenia jednostek wojskowych rodzajów sił zbrojnych oraz rodzajów wojsk. Wiele czasu podczas warsztatów poświęcono zadaniom, jakie muszą zrealizować poszczególne Inspektoraty. − Wynikiem naszych prac było nakreślenie najistotniejszych zadań, jakie muszą być jeszcze wykonane, by Inspektorat Marynarki Wojennej mógł rozpocząć sprawne funkcjonowanie z chwilą powołania Dowództwa Generalnego, czyli 1 stycznia 2014 roku. Przed nami sporo pracy i wiele wyzwań związanych chociażby z zagospodarowaniem kadry z rozformowywanych dowództw−wyjaśniał szef grupy ds. Inspektoratu Marynarki Wojennej wiceadmirał Ryszard Demczuk.
Dużo czasu poświęcono również na omówienie procesu transformacji na szczeblu taktycznym, a zwłaszcza zmian w zakresie podporządkowania jednostek wojskowych. Sporo dyskutowano na temat wzajemnych relacji wewnątrz dowództwa oraz z innymi instytucjami wojskowymi, a także o pracach nad szczegółowymi zakresami działania.
Nowy pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. wdrażania nowego systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia SZ RP gen. bryg. Sławomir Wojciechowski zwracał uwagę na relacje, jakie powinny być zachowane pomiędzy Grupą Organizacyjną, a później już Dowództwem Generalnym i zespołem ds. reformy systemu dowodzenia. − Jest absolutna konieczność, aby zawiązać bilateralną wymianę informacji. Wynika to z faktu, że większość dokumentów i rozkazów będzie spływała tylko do Grupy Organizacyjnej lub do zespołu − wyjaśnia gen. Wojciechowski. Powołany przez szefa resortu obrony narodowej zespół będzie funkcjonował jeszcze do 2015 roku. W tym czasie zajmie się monitorowaniem dostosowania niezbędnych dokumentów normatywnych do nowych regulacji oraz nadzorem wdrażania założeń wynikających z przyjętej ustawy, a także ewaluacją.
Grupę Organizacyjną DG RSZ tworzą nie tylko żołnierze z zespołu zajmującego się reformą systemu dowodzenia, ale przede wszystkim przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz różnych instytucji wojskowych. W związku z tym niezwykle istotnym elementem warsztatów było wyjaśnienie wszystkich aspektów oraz szczegółów z zakresu tworzenia nowego dowództwa strategicznego oraz następstwach związanych z wdrożeniem nowych uregulowań. Żołnierze, którzy do tej pory zajmowali się programowaniem reformy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZRP.
− Dobrze, że mogliśmy spotkać się w takim gronie i poświęcić kilka dni na uzupełnienie naszej wiedzy na temat samej reformy oraz Dowództwa Generalnego. Oprócz tego, czym się sami będziemy zajmować, dobrze wiedzieć co robią inni w zespole − powiedział kpt. Adam Kopertowski, który dołączył do grupy z Jednostki Wojskowej Komandosów.
Trwające tydzień warsztaty robocze pozwoliły zdefiniować najważniejsze kwestie, jakie należy jeszcze rozwiązać przed 2014 rokiem, aby nowo powstałe dowództwo mogło sprawnie przejąć dowodzenie nad jednostkami rodzajów sil zbrojnych.
Podczas pobytu na drawskim poligonie przedstawiciele Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego odwiedzili także 12 Bazę Lotnictwa w Mirosławcu. Złożyli wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym tragiczny wypadek z 2008 roku, kiedy w katastrofie samolotu CASA zginęło wielu wspaniałych żołnierzy i dowódców z Sił Powietrznych.
Źródło: mjr Szczepan Głuszczak
autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak
komentarze