moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dentysta” tym razem niegroźny

Sport rządzi się swoimi prawami i czasem można się potknąć nie na przeszkodzie, na którą wszyscy zwracają baczną uwagę, a na zwykłej kępce trawy. Dlatego do końca nie można być pewnym zwycięstwa – pisze Jacek Szustakowski, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Środowisko futbolowe ma swojego „Fryzjera”, zaś wojsko specyficznego „dentystę”. W przeciwieństwie do pseudonimu byłego działacza piłkarskiego, w armii określenie „dentysta” nie wiąże się z konkretną osobą wykonującą tę niezbyt lubianą profesję. To jedna z przeszkód na torze Ośrodka Sprawności Fizycznej. Na ostatnich Mistrzostwach Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym, „dentysta” utrudniał życie zawodnikom walczącym o medale w pokonywaniu OSF (indywidualnie i zespołowo) oraz w zespołowym biegu patrolowym. Tylko „patrolowcy” rywalizujący o miejsca na podium w biegu indywidualnym mogli opuścić – ze względów bezpieczeństwa – przeszkodę, na której wielu żołnierzy straciło w przeszłości zęby. Stąd wzięła się właśnie ta nazwa.

Zwycięzca biegu patrolowego sierżant Mariusz Borychowski przyznał, że pominięcie „dentysty” wcale nie wpłynęło na przebieg walki o medale. Natomiast brązowy medalista kapral Rafał Wójcik będzie długo pamiętał z toru OSF w Warszawie-Wesołej, który musiał pokonać w ramach biegu patrolowego, zwykłą kępkę trawy. Przez nią to właśnie zawodnik, który w 2000 roku reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w biegu na 3000 m z przeszkodami, wywrócił się i stracił szansę na wywalczenie srebrnego medalu. Na pocieszenie wraz z kolegami z reprezentacji 12 Dywizji Zmechanizowanej w zespołowym biegu patrolowym, pokonując już m. in. „dentystę”, zdobył złoty medal.

Niewątpliwie najwięcej emocji podczas najważniejszej imprezy roku w sporcie powszechnym dostarcza zespołowe pokonywanie OSF. Gospodarze mistrzostw – Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki – chcieli to wykorzystać i w dniu rozgrywania tej konkurencji zorganizowali w koszarach Dzień Otwarty. Niestety, frekwencja nie dopisała. Czyżby sympatycy sportu usłyszeli, że będzie tam „dentysta” i się przestraszyli? Niech żałują, że nie przyszli, bo obejrzeliby niezwykle emocjonującą rywalizację o medale. I dowiedzieliby się, że „dentysta” nie jest wcale taki straszny, jak go malują.

Warto podkreślić, że poziom tegorocznych Mistrzostw Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym – poza konkurencjami strzeleckimi, gdyż strzelcy uzyskali słabsze rezultaty niż przed rokiem – był bardzo wysoki. Niewątpliwie najwięcej powodów do zadowolenia miał mjr Sebastian Krasoń, szef sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jego podopieczni wygrali bowiem nieoficjalną klasyfikację medalową. Zdobyli trzy złote medale oraz pod dwa srebrne i brązowe. – Założenia, które sobie postawiliśmy przed mistrzostwami wypełniliśmy w stu procentach. Planowaliśmy wygrać OSF indywidualnie i zespołowo. Udało się. Planowaliśmy zająć drugie miejsce w biegu patrolowym – udało się! – mówi major. Szef sekcji miał tylko pewien niedosyt po wynikach osiągniętych przez strzelców, ale ucieszył go bardzo złoty medal indywidualny st. szer. Łukasza Szostaka.

Rywalizacja we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim za rok 2013 jeszcze się nie zakończyła. Kawalerzyści z Żagania na zawodach w Zegrzu i Wesołej powiększyli przewagę nad goniącymi ich reprezentacjami, ale bardzo trudno będzie im odebrać pierwsze miejsce do ostatnich mistrzostw w futsalu, które w odbędą się listopadzie. – Planujemy być wysoko, może nawet wygrać w biegach na orientację, na pewno nie odpuścimy pływania – powinniśmy być w pierwszej trójce, w futsalu zawsze jesteśmy groźni, zawsze walczymy o pierwsze miejsce – mówi major Krasoń. – Do końca chcemy zajmować jak najwyższe lokaty i już nie oddać prowadzenia w całym współzawodnictwie w siłach zbrojnych – zapowiada szef sekcji WF i Sportu z żagańskiej Dywizji. Kawalerzyści jednak jeszcze nie świętują. Sport rządzi się swoimi prawami i czasem można się potknąć nie na przeszkodzie, na którą wszyscy zwracają baczną uwagę, a na zwykłej kępce trawy.

Jacek Szustakowski
dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO