W sali tradycji „czarnej dywizji” w Żaganiu odbyła się uroczystość podpisania porozumień o współpracy pomiędzy 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) a Szkołą Podstawową nr 2 oraz Zespołem Szkół nr 2 z Żagania.
Obydwie szkoły od wielu lat współpracują z 11 LDKPanc w organizacji wspólnych przedsięwzięć, czy też uroczystości patriotyczno-historycznych. Ponadto szkoły te są związane z wojskiem poprzez swoich patronów. Szkoła Podstawowa nr 2 w 2008 roku przyjęła imię 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, natomiast Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, wchodząca w skład Zespołu Szkół nr 2, od 20 lat nosi imię 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.
− Dzisiejszy dzień jest małym świętem naszej dywizji oraz waszych szkół. Od wielu lat współpracujemy w różnych obszarach, ale do tej pory nasza współpraca była oparta na dobrej woli i zaangażowaniu żołnierzy dywizji oraz uczniów i nauczycieli. Dzisiaj przyszedł czas, by sformalizować ten wojskowo-szkolny związek − tymi słowami generał dywizji Janusz Adamczak rozpoczął uroczystość.
Głównymi założeniami podpisanych porozumień jest kształtowanie świadomości historycznej i patriotyczno-obronnej młodzieży szkolnej oraz określenie obszarów i form współdziałania dywizji i szkół w zakresie organizacji przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, popularyzujących tradycję i historię Wojska Polskiego, jak również kulturalno-oświatowe, sportowe oraz artystyczne. − Współpraca z 11 LDKPanc jest dla nas honorem i zaszczytem, ale równocześnie zobowiązaniem − podkreślała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Dorota Maćkowska.
Umowy zostały podpisane przez dowódcę 11 LDKPanc oraz dyrektorów szkół, tj. Dorotę Maćkowską ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Artura Kubala z Zespołu Szkół nr 2. − Współpraca z wojskiem jest bardzo potrzebna, gdyż dzieci muszą widzieć patriotyzm, który reprezentuje wojsko − mówił Artur Kubala.
Po zakończeniu część oficjalnej nauczyciele oraz młodzi goście mogli zwiedzić salę tradycji „czarnej dywizji”, gdzie uczniom przybliżono historię i tradycje, jakie pielęgnują żołnierze 11 LDKPanc. − Dla dzieci to jest ważne doświadczenie i lekcja żywej historii. Takie spotkanie przybliża im historię naszej ojczyzny, która staje się dla nich rzeczywistością. Patriotyzm, miłość do ojczyzny, może się tutaj odrodzić w sercu młodego człowieka − opowiadała nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 Agnieszka Kulesza.
Źródło: chor. Rafał Mniedło
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze