15 czerwca w Rewie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej byłemu dowódcy Marynarki Wojennej admirałowi Romualdowi Andrzejowi Wadze. W ceremonii na cyplu rewskim wziął udział dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.
Podczas tegorocznej uroczystości w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie odsłonięto gwiazdy Zasłużonych Ludzi Morza. Wśród uhonorowanych znalazł się między innymi admirał Romuald Andrzej Waga, który w latach 1989–1996 dowodził Marynarką Wojenną. Odsłonięcia gwiazdy poświęconej swojemu mężowi dokonała wdowa – pani Maria Waga. W trakcie uroczystości dowódca Marynarki Wojennej został uhonorowany Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków za krzewienie pamięci zasług marszałka Józefa Piłsudskiego i jego Legionów dla Polski. Wręczono także wyróżnienia dla przedstawicieli Marynarki Wojennej, w tym dla kompanii i orkiestry reprezentacyjnej MW.
*****
Admirał Romuald Andrzej Waga urodził się 26 stycznia 1936 roku w Lublinie, gdzie ukończył szkołę średnią. Służbę wojskową rozpoczął w sierpniu 1954 roku jako student-podchorąży Wydziału Pokładowego Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. 9 października 1958 roku, po ukończeniu studiów, został promowany na stopień podporucznika marynarki i rozpoczął służbę w 3 Brygadzie Kutrów Torpedowych w Gdyni na stanowisku pomocnika (zastępcy) dowódcy kutra torpedowego KT-76. W latach 1960–1961 dowodził tym kutrem, awansując w 1961 roku na stopień porucznika marynarki. Następnie został skierowany na roczny specjalistyczny kurs broni rakietowej w Kaspijskiej Wyższej Szkole MW w Baku (b. ZSRR). Ukończył go w 1962 roku i po powrocie do kraju został zastępcą dowódcy nowego kutra rakietowego. W latach 1964–67 był dowódcą kutra rakietowego ORP „Gdynia” w 3 Brygadzie Kutrów Torpedowych. W 1965 roku awansował na stopień kapitana marynarki, a w 1967 roku skierowany został na studia w Akademii MW w b. Leningradzie, gdzie uzyskał tytuł oficera dyplomowanego.
Po powrocie wyznaczony został na stanowisko starszego pomocnika szefa sztabu 3 Brygady Kutrów Torpedowych ds. operacyjnych w Gdyni. W 1970 roku awansował na stopień komandora podporucznika. W latach 1971–1973 był zastępcą szefa sztabu 3 Flotylli Okrętów ds. operacyjno-szkoleniowych, a 26 lipca 1973 roku objął stanowisko szefa sztabu 3 Flotylli Okrętów. Stanowisko to piastował do 12 sierpnia 1975 roku, awansując w 1973 r. na stopień komandora porucznika. Następnie przeszedł do Dowództwa Marynarki Wojennej, obejmując funkcję zastępcy szefa Oddziału Operacyjnego. W 1978 roku ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie, awansując jednocześnie na stopień komandora.
24 sierpnia 1979 roku wyznaczony został na stanowisko dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Pod jego dowództwem flotylla zdobyła tytuł przodującego związku taktycznego Wojska Polskiego. Obowiązki dowódcy flotylli zdał 1 sierpnia 1983 roku, obejmując funkcję zastępcy dowódcy MW – szefa Służb Technicznych i Zaopatrzenia. W tym samym roku awansował na stopień kontradmirała.
autor zdjęć: P. Leoniak
komentarze